Mepis Linux İncelemesi

0
anonim
Hem CD´den çalışıp hem de HDD a kurulabilen Debian tabanlı masaüstüne yönelik bir sistem.

Mepis Linux aslen CD´den çalışan bir dağıtım. Ancak sistemi CD´den çalıştırdığınız zaman masaüstünde ki bir ikona tıklayarak KDE tabanlı bir program ile sistemi sabit diske kolayca aktarabiliyorsunuz.
Mepis Linux web sayfasında masaüstü kullanımına yönelik ve özelliklede RH´ye alternatif bir sistem geliştirmek niyetinde olduğunu yazıyor.

Mepis iki cd ile geliyor: 1. cd live cd ve aynı zamanda da kurulumun yapıldığı cd. Diğer diskte ise ekstra yazılımlar bulunuyor ve bunları kurmak için kpackage kullanabiliyorsunuz

İncelemeye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: LinuxTurkey

Görüşler

0
ebola
Kısıtlı bir alana ulaşmaya çalışıyorsunuz. Üzgünüz, sitemizin bu bölümü sadece kayıtlı kullanıcılar içindir.

Kılım bu olaya. içerde sanki hazine var. Ya yayınlama yada üyelik isteme.
0
anonim
evet gercekten bugunlerde ayni sorundan bende cok yakinmaya basladim. sanki istatiktsel kullanici cizelgesi gerekiyor devlet hazinesine girer gibi. cok sacma, yani elinin altina xnuke alan herkes bir passwd. protect. koymayi is zannediyor...
0
korhan
Zaten bu xnuke siteler, heryerde var ve hepsi üyelik isiyor. 50tane account var hepsi aynı sifre:))
0
ghanthar
selam,
sölediğiniz durumun olmaması için daha önce incelemeri haber olarak yayımlamaktaydım. Ancak, açık konuşmak gerekirse siteyi biraz canlandırabilmek için artık incelemeri dokümanlarda yayımlamay başladım. Ve ben siteye editör olduğumdan beri de dokümanlar şifreli.
Eğer bu konuda önerileriniz var ise dinlemeye hazırım.
0
alper
Sevgili Linuxturkey editörü,

Sitenizi favorilerime eklemis biri olarak bende canlardirmak isteyenlerdenim. Lakin dökümani üye olmadan okumak isterdim. Eskiden bir iki Linux incelemesini bu sekilde okumustum. Debian olan herseyi okuma merakim yüzünden gezgincimi www.mepis.org 'a yönlendirdim. Ha noldu, türkce okumak varken, yazilari ingilizce okudum.

En kisa zamanda dökümanlar kategorisindeki bu anlamsiz uygulamayi kaldirmaniz dilegiyle.

sevgiler

alper

0
ghanthar
Sayın Alper,
Öncelikle sitemizi favorilere eklemiş olmanıza sevindiğimi belirtmek isterim. Birileriinin yaptıklarımızı takdir etmesi gerçekten güzel. Diğer taraftan diğer editör arkadaşlar ile konuştuk ve dokümanlar bölümünün en azından şimdilik üyelikle çalışıcak halde kalmasına karar verdik. Ancak incelemelerin üyelik olmaksızın okunabilecek bir başka module belkide incelemeler modulüne taşınmasına karar verdik. Eğer incelemeler gibi başka bölümler içinde böyle bir istek gelirse yine değerlendirebiliriz. İleride tüm dokümanların açılması da muhtemel,ancak dokümanların bize üye kazandıran tek bölüm olması nedeniyle şimdilik böyle kalmasını uygun gördük. Linuxturkey hakkındaki tüm görüşleriniz foruma veya bize ulaşın linkinden direkt editorlere iletebilirsiniz. İncelemeler bölümü açılır açılmaz burada duyuracağım.
İlginiz için teşekkürler...
Saygılarımla...
0
ghanthar
Selam,
İncelemeler sayfası kuruldu ve şifresiz ulaşılabiliniyor. Yeni Mepis Linux sayfasına http://www.linuxturkey.org/modules.php?name=Reviews&rop=showcontent&id=5 dan ulaşabilirsiniz. Ayrıca artık daha düzenli hale gelmiş tüm incelemelerimize de anasayfadan incelemeler linki ile ulaşmanız mümkün.
Saygılarımla
0
ghanthar
Lütfen haberdeki link yerine http://www.linuxturkey.org/modules.php?name=Reviews&rop=showcontent&id=5 linkini kullanın. Bu değişikliğinin nedenini anlamak için bu yazının yorumlarını okuyabilirsiniz.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Microsoft Windows: Insecure by Design

DJENGIN

Washington Post´ta yayınlanan “Microsoft Windows: Insecure by Design” başlıklı makalesinde Pegoraro, alternatif işletim sistemleri Mac OS X ve Linux’un daha korumalı olduğunu belirtirken Microsoft firmasının virüs koruma stratejilerini eleştiriyor. Kısa bir süre önce dünya çapında milyonlarca kullanıcı So.Big virüsü saldırısını yaşadı. E-posta kutuları şişerken internet trafiği yavaşladı, anonim e-postalar kutuları doldurdu.

Mandrake Linux 9.1 RC Hazır

FZ

Kullanım ve kurulum kolaylığı konusunda haklı bir üne sahip olan Mandrake'nin son sürümü karşınızda. Ayrıca burada bazı ekran görüntülerini görebilirsiniz. Benim favorim ise iki monitöre yayılmış (dual monitor) şu görüntü oldu ;-)

Massachusetts eyaleti Linux’a geçiyor

sametc

www.ntvmsnbc.com'da yayınlanan habere göre Massachusetts eyaleti kurumsal bilgisayarlarında Linux işletim sistemi kullanılacağını belirtti. Böylece, ABD’de Linux’a geçen ilk eyalet oluyor.
Massachusetts eyaleti daha önce de Microsoft’a karşı tekel davası açmıştı. Haberin devamı...

Ödül Avcısı Aranıyor!

cbc

Slashdot´ı gezerken bir Gnome haberi gözüme çarptı. Çeşitli uygulamalara yeni özelllikler ekleyecek, para ile çalışan programcılar, bir nevi ödül avcıları arıyorlarmış. Para vaad edilen işlerden bazıları ise şöyle:

Gnome - Mozilla arası sürükle - bırak: 300 $
Paneldeki saat ile takvim uyumu: 1.000 $
Gaim listesi - adres defteri bağlantısı: 2.500 $

Cisco da ''Masaüstünde Linux'' dedi

sundance

Slashdot'da yer alan habere göre Cisco IT halihazırda şirket bünyesindeki 2000'den fazla masaüstü bilgisayarı Linux'a geçirmiş, önümüzdeki dönemlerde de başta laptoplar olmak üzere büyük ölçüde Linux'a geçmeyi planlıyorlarmış.

Bu geçişte temel sebebin, lisans maliyetleri değil destek maliyetleri olduğu belirtilmiş ve bir Windows admini ortalama 40 Windows PC'e destek verebilirken, bir Linux admininin 200 ila 400 arası Linux PC'e destek verebildiği belirtilmiş.

Linux'un toplam sahip olma maliyeti daha pahalı, çünkü Linux adminleri daha çok para istiyor, diyenlere duyrulur.