Linux Tanıtımı Semineri

0
anonim
Linux Kullanıcıları Derneği, 27 Kasım 2004 Cumartesi günü saat 13:30'da EMO İstanbul Şubesi'nde bir seminer düzenliyor. Seminerde Linux İşletim Sistemi tanıtılacak ve genel kavramlar üzerinde durulacaktır. Seminer sonunda bir de Linux kurulumu yapılacaktır

Görüşler

0
aragorntheelessar
çok güzel bir uygulama sizlere sonsuz başarılar diliyorum.bizde Samsun Emo-genç için böyle bir çalışma yapmayı planlamıştık ama maalesef bazı nedenlerden dolayı yapamadık.Şimdi yüreği Linux için çarpan tüm Samsunlulara sesleniyorum gelin el ele verip bizde "Özgür Yazılım ve Linux işletim Sistemi Günleri" yapalım.
0
mascix
bu tür aktiviteleri yani içinde bilgi olanları bi şekil filme çeksenizde net e koysanızda anadoludaki guruplarda faydalansa bide senede bir bunu yapmakdan kurtulmuş olursunuz. onun yerine kernel conf edilmesi derlenmesine girersiniz hatta BSD anlatırsınız.
0
urxalit
Bu birkaç kez gündeme gelmişti, ama hem her seminerde kamera+tripod bulundurma, her seminere 1-2 kaset harcama imkanı yoktu. Bir de bildiğim kadarıyla LKD'nin video kamerası yok, gönüllülerin etkinliklere kendi kameralarını getirmesiyle eski çekimler yapılıyordu.

Hem de filme çekseniz bunu hadi divx filan yaparsınız ama yine de 1.5-2 saatlik bir film kaç yüz MB eder? FTP arşivinde bunlar için yeterli yer var mı? FTP'den böyle büyük dosyaları kimler çekebilir? Bunlar da birer engeldi..

Yine de seminer-cg [seminer.linux.org.tr] 'ye konuyu iletin belki tekrar ele alırlar.
0
FZ
http://swiss.csail.mit.edu/classes/6.001/abelson-sussman-lectures/

adresine bakacak olursanız görürsünüz ki yaklaşık 1 saatlik bir film çözünürlük biraz düşürülüp DivX olarak kodlanınca 400MB-500 MB kadar bir yer tutuyor.

FTP arşivinde bunlar için yer olmasını beklemek insanların doğal hakkı, bu tür 20 film deseniz yaklaşık 10 GB yapar ki günümüzdeki HDD kapasiteleri, fiyat/performans oranları düşünülürse bunun maliyeti çok yüksek olmasa gerek.

FTP'den büyük dosyaları kim çekebilir? Min 256 kbit/s ADSL bağlantısı olan herkes gönül rahatlığı ile bir filmi ortalama 5-6 saatte (hadi araya gecikmeler girsin 12-14 saat sürsün, taş atıyoruz da elimiz mi yoruluyor, çeksin alet işi ne) çekebilir. Herkeste ADSL var mı? Yok. Peki ADSL hızla popülerleşmiyor mu? Görebildiğim kadarı ile ateş gibi hızla yayılıyor ve en ücra köşelere bile varıyor.

Söz konusu engeller artık güneşe çıkan buz parçası gibi eridiğine göre bence bu tür işlere girişmemenizin pek bahanesi kalmıyor. Eğer yaparsanız tahmin edemeyeceğiniz kadar çok insana tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük ölçüde faydalı olursunuz. Lütfen bu video işini ihmal etmeyin.
0
loker
Her seminerin konusu video ile tekrar anlatılmaya uymuyor, performansların görüntülü kayıt ile aktarımı zaten problemlidir, tiyatroyu da kameraya çekerek izlemek istediğinizde bir çok şey kaybedersiniz...

Kaldı ki hadi konusu buna müsait olan seminerleri ele alalım, bu tekniği deneyelim dedik... Ortaya teknik bir problem çıkıyor, HDD ben bile veririm ftp sunucusuna takılması için 40 tane film sığacak boyutta, bant genişliği sorunlarını da çözeriz; ama kayıt nasıl yapılacak?

Herhangi birimizin evinde bulunabilen kameralarla seminer kaydettiğinizde, hele ki bunu bir de görüntü kayıplarıyla yayınladığınızda izlenirliliği çok düşüyor çünkü ses zaten çok problemli oluyor, görüntüyü de elle 'kısmış oluyoruz'...

Bir stüdyoda, profesyonel ses donanımı ve kayıt/edit olanaklarıyla (ki bunların açık kaynak kodlu olanlarının yetenekleri ayrı bir tartışma konusu) hazırlanan sunumlar elbette konusuna göre işlevsel olur, ama EMO salonuna girip titrete titrete ya da üçayak, fasulye torbası gibi tekniklerle tek açıdan çektiğiniz seminer daha sonra izlenmiyor... Daha önce ben kaçırdığım seminerlerden bazılarını (özellikle Şenliklerde kayıt yapan oluyor) izlemeye çalıştım ama durum vahimdi...

Ama önemli bir konu, ses kaydı iyileştirilebilir mi, stüdyo çekimi yapılabilir mi, başka bir yol bulunur mu bunlar konuşulmalı...
0
FZ
Sponsor? IBM Türkiye? HP Türkiye? Şirketlerle ilişkiler? Para verebilecek insanları ikna etmek?
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Gencsen Geleceksin 2.0 IYTE

numangoceri

Geçtiğimiz akademik yıl ilki gerçekleştirilen ve yoğun ilgi gören Gençsen Geleceksin bu yıl hedefini daha da büyüterek "Gençsen Geleceksin 2.0" adıyla yeniden başlıyor ve ilk kez İYTE(İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'n)'de gerçekleşek olan etkinliğin konusu şöyle:

Gençler ve teknoloji severlerin geleceğin teknolojilerine vizyonel bir bakış açısı ile bakmalarını sağlamayı amaçlayan yarım gün sürecek etkinlikler içerisinde mobil teknolojilerden, internetin geleceğine kadar geniş bir yelpazedeki içerik, konusunda uzman konuşmacılar tarafından gerçekleştirilecek. “Neden Gelmeliyim?” diyorsan…

Spinoza ve Biz

FZ

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Dolapdere Kampüsünde, 22 Mayıs Pazar günü saat 13:30'da "Spinoza ve Biz" başlıklı bir konferans düzenlenecektir. Ulus Baker ve Eylem Canaslan'ın sunacağı konferans kamuya açıktır.

Spinoza ile ilgili kısa bilgi Türkçe Vikipedideki Spinoza maddesinden edinilebilir.

Editörün Notu: Alelacele İngilizce halinden bir kısmını çevirip koydum, insanlık namıma, felsefe namıma belki birileri gerisini de getirir diye ümit ediyorum...

Marmara Üniversitesi Linux Seminerleri

hcg

Marmara Üniversitesi Linux Kulübü ve LKD Seminer Çalışma Grubu işbirliğiyle 3 haftalık bir seminerler dizisi düzenleniyor.

Linux Terminal Sunucu Projesi Semineri

caglar_onur

Linux Kullanıcıları Derneği, 28 Eylül 2004 Salı günül IBM İstanbul Linux Merkezinde bir seminer düzenliyor. Terminal sunucular günümüzde kullanımı hızla artan ve düşük maliyet yüksek performansı beraberinde getiren bir teknolojidir. Bu seminerde terminal sunucuların ne oldukları anlatılacak ve kurulumlarına değinilecektir. Genel olarak LTSP projesi üzerinde durulacaktır.

Bilgi Güvenliği Semineri

FZ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü'nün seminerleri devam ediyor.

Bugün (Pazartesi) akşam 18:30'da, Kuştepe kampüsündeki akademik kurul odasında verilecek olan seminerin konusu : Bilgi Güvenliği. Seminer, Computer Associates Türkiye Genel Müdürü Hakan Turgut tarafından verilecek, ilgililere duyurulur.

Bilgisayar Bilimleri bölümünün ana sayfasına bakacak olan arkadaşlar Mayıs haftasının ilk haftasonunun Turing Haftasonu olarak ele alınarak konu ile ilgili yurtdışından gelecek olan araştırmacıların verecekleri seminerler dizisinin de haberini okuyabilirler. Süreç içinde konu ile ilgili gelişmelerden fazlamesai.net üyelerini haberdar edeceğim.