Linux Tanıtımı Semineri

0
anonim
Linux Kullanıcıları Derneği, 27 Kasım 2004 Cumartesi günü saat 13:30'da EMO İstanbul Şubesi'nde bir seminer düzenliyor. Seminerde Linux İşletim Sistemi tanıtılacak ve genel kavramlar üzerinde durulacaktır. Seminer sonunda bir de Linux kurulumu yapılacaktır

Görüşler

0
aragorntheelessar
çok güzel bir uygulama sizlere sonsuz başarılar diliyorum.bizde Samsun Emo-genç için böyle bir çalışma yapmayı planlamıştık ama maalesef bazı nedenlerden dolayı yapamadık.Şimdi yüreği Linux için çarpan tüm Samsunlulara sesleniyorum gelin el ele verip bizde "Özgür Yazılım ve Linux işletim Sistemi Günleri" yapalım.
0
mascix
bu tür aktiviteleri yani içinde bilgi olanları bi şekil filme çeksenizde net e koysanızda anadoludaki guruplarda faydalansa bide senede bir bunu yapmakdan kurtulmuş olursunuz. onun yerine kernel conf edilmesi derlenmesine girersiniz hatta BSD anlatırsınız.
0
urxalit
Bu birkaç kez gündeme gelmişti, ama hem her seminerde kamera+tripod bulundurma, her seminere 1-2 kaset harcama imkanı yoktu. Bir de bildiğim kadarıyla LKD'nin video kamerası yok, gönüllülerin etkinliklere kendi kameralarını getirmesiyle eski çekimler yapılıyordu.

Hem de filme çekseniz bunu hadi divx filan yaparsınız ama yine de 1.5-2 saatlik bir film kaç yüz MB eder? FTP arşivinde bunlar için yeterli yer var mı? FTP'den böyle büyük dosyaları kimler çekebilir? Bunlar da birer engeldi..

Yine de seminer-cg [seminer.linux.org.tr] 'ye konuyu iletin belki tekrar ele alırlar.
0
FZ
http://swiss.csail.mit.edu/classes/6.001/abelson-sussman-lectures/

adresine bakacak olursanız görürsünüz ki yaklaşık 1 saatlik bir film çözünürlük biraz düşürülüp DivX olarak kodlanınca 400MB-500 MB kadar bir yer tutuyor.

FTP arşivinde bunlar için yer olmasını beklemek insanların doğal hakkı, bu tür 20 film deseniz yaklaşık 10 GB yapar ki günümüzdeki HDD kapasiteleri, fiyat/performans oranları düşünülürse bunun maliyeti çok yüksek olmasa gerek.

FTP'den büyük dosyaları kim çekebilir? Min 256 kbit/s ADSL bağlantısı olan herkes gönül rahatlığı ile bir filmi ortalama 5-6 saatte (hadi araya gecikmeler girsin 12-14 saat sürsün, taş atıyoruz da elimiz mi yoruluyor, çeksin alet işi ne) çekebilir. Herkeste ADSL var mı? Yok. Peki ADSL hızla popülerleşmiyor mu? Görebildiğim kadarı ile ateş gibi hızla yayılıyor ve en ücra köşelere bile varıyor.

Söz konusu engeller artık güneşe çıkan buz parçası gibi eridiğine göre bence bu tür işlere girişmemenizin pek bahanesi kalmıyor. Eğer yaparsanız tahmin edemeyeceğiniz kadar çok insana tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük ölçüde faydalı olursunuz. Lütfen bu video işini ihmal etmeyin.
0
loker
Her seminerin konusu video ile tekrar anlatılmaya uymuyor, performansların görüntülü kayıt ile aktarımı zaten problemlidir, tiyatroyu da kameraya çekerek izlemek istediğinizde bir çok şey kaybedersiniz...

Kaldı ki hadi konusu buna müsait olan seminerleri ele alalım, bu tekniği deneyelim dedik... Ortaya teknik bir problem çıkıyor, HDD ben bile veririm ftp sunucusuna takılması için 40 tane film sığacak boyutta, bant genişliği sorunlarını da çözeriz; ama kayıt nasıl yapılacak?

Herhangi birimizin evinde bulunabilen kameralarla seminer kaydettiğinizde, hele ki bunu bir de görüntü kayıplarıyla yayınladığınızda izlenirliliği çok düşüyor çünkü ses zaten çok problemli oluyor, görüntüyü de elle 'kısmış oluyoruz'...

Bir stüdyoda, profesyonel ses donanımı ve kayıt/edit olanaklarıyla (ki bunların açık kaynak kodlu olanlarının yetenekleri ayrı bir tartışma konusu) hazırlanan sunumlar elbette konusuna göre işlevsel olur, ama EMO salonuna girip titrete titrete ya da üçayak, fasulye torbası gibi tekniklerle tek açıdan çektiğiniz seminer daha sonra izlenmiyor... Daha önce ben kaçırdığım seminerlerden bazılarını (özellikle Şenliklerde kayıt yapan oluyor) izlemeye çalıştım ama durum vahimdi...

Ama önemli bir konu, ses kaydı iyileştirilebilir mi, stüdyo çekimi yapılabilir mi, başka bir yol bulunur mu bunlar konuşulmalı...
0
FZ
Sponsor? IBM Türkiye? HP Türkiye? Şirketlerle ilişkiler? Para verebilecek insanları ikna etmek?
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Saatlerinizi Ayarlayın:Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri Başlıyor

FZ

İstanbul Bilgi Üniversitesi olarak 2003 yılında başlattığımız ve bir gelenek haline getirdiğimiz, yurtiçinden ve yurtdışından özgür yazılımla ilgili değerli konukları ağırladığımız Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri etkinliğinin altıncısı 17 Nisan Cuma günü yani yarın sabah başlıyor.

Fatih Üniversitesi Bilişim Günleri...

ozmo

Fatih Üniversitesi Bilişim Kulübü ve EMK ortaklığıyla sektörel ve Open Source dünyasını ve gelişmeleri anlatan seminerler dizisi düzenleniyor.

29-30 Nisan, 1 Mayıs ve 05-06-07 Mayıs tarihinde düzenlenecek olan seminerlerin içeriklerini haberin devamında bulabilirsiniz.

Uluslararası BSD Konferansı

bemre

Türkiye'de BSD sistemler üzerine önemli çalışmalar yapan ve dünya çapında kullanılan açık kaynak kodlu yazılımlar geliştiren EnderUNIX Yazılım Geliştirme Takımı ile Marmara Üniversitesi tarafından düzenlenen, EMO İstanbul Şubesi ile TÜBİTAK ULAKBİM'in desteklediği Uluslararası BSD Konferansı, 19 - 20 Ekim 2007 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Rektörlük Ord. Prof. Dr. Nihad SAYAR Konferans Salonu'nda (Sultanahmet Kampüsü) gerçekleşecektir.

Antalya´da iki gün boyunca linux seminerleri!

dfisek

Linux Kullanıcıları Derneği ve Akdeniz Üniversitesi, Antalya'da 4-5 Kasım tarihlerinde iki gün boyunca linux seminerleri düzenliyor. Temel bilgilerden sunuculara, programlamadan güvenlik duvarlarına kadar birçok konunun kapsanacağı seminerler Akdeniz Üniversitesi'nde yapılacak. - Ayrıntılı bilgi -

Linux Semineri : Veritabanına Giriş

dfisek

Linux Kullanıcıları Derneği, Çarşamba günü Ankara Üniversitesi'nde linux semineri düzenliyor. Saat 18.30'da başlayacak seminerde; veritabanı tanımı, nerelerde ve hangi amaçlar icin kullanıldığı, önemli veritabani sunucuları ve hangi amaç için hangi sunucuların kullanılabileceği anlatılacak. - Ayrıntılı bilgi -