KDE'de Şeffaf ve Gölgeli Pencereler

0
freethings
Appeal Projesi'nden önce KDE’nin süsünü biraz daha arttırmak için pencere gölge ve şeffaflığını etkinleştirebilirsiniz. Sisteminizde X.org 6.8 veya üzeri ile KDE 3.4 veya üzeri varsa, önce X.org konfigürasyon dosyanızı düzenlemeniz ve ardından KDE Kontrol Merkezinden bir ayar yapmanız gerekiyor.

Pencere, popup pencere ve menüler, açılırken yavaşça görünür oluyor ve kapanırken yavaşça gözden kayboluyorlar. Etkin olan pencere diğerlerinin üzerinde görünüyor ve etkin olmayan pencereler sönük görünüyorlar. GTK+ ve Java programları da menü etkilerinden, gölgelerden ve şeffaflıktan nasibini alıyorlar.

Ayarların ardından, her pencere işlemleri menüsüne Opacity seçeneği geliyor, buradan pencerenin şeffaflığını değiştirebiliyorsunuz.Yine pencere menüsündeki Gelişmiş menüsünün altındaki Özel Pencere Ayarlarındaki, Özellikler sayfasında pencerenin aktif ve inakif durumları için pencereye özel değerler belirtebiliyorsunuz.

X.org konfigürasyon dosyasını (/etc/X11/xorg.conf) root haklarıyla açın.Dosyanın sonuna şu satırları ekleyin:

Section "Extensions"
Option "Composite" "Enable"
EndSection

Dosyayı kaydedin, ve X'i yeniden başlatın .

KDE Kontrol Merkezi'ni açın ve Masaüstü -> Pencere Davranışı bölümüne ulaşın, Translucency sayfasına tıklayın ve Use Translucency/Shadows kutusunu işaretleyin. Ayarları uygulayın, ve diğer seçenekleri isteğinize göre düzenleyin.

parmak blog

KDE

Görüşler

0
anonim
üzülerek söylüyorum ki X çok yavaş, hele bu transparanlık mevzularında gerçekten yavaş. (ya da benim yapmayı bilmediğim birşey var)
Alpha kanallı bir renk içeren bir uygulamayı (qt) hem windowsda hem de linux'da derleyip kullanarak farkı görebilirsiniz. (tabi yine benim yapmayı bilmediğim birşey olabilir)
bu arada kde 3.5 alpha'da window decoration'ı da şeffaf yapabiliyoruz
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

KOffice 2.0 Windows, Linux ve MacOSX'de çalışıyor

anonim

Yeni duyurulan son alpha8 sürümü ile bütün işletim sistemleri için hazır kurulum araçları geliyor. KOffice2.0'ın çıkmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

http://www.koffice.org/announcements/

KDE 4 Yayımlandı

3lobyte

UNIX türevi işletim sistemlerinin en fazla kullanılan iki arayüzünden biri olan KDE'nin son kararlı sürümü KDE4 yayımlandı.

People Behind KDE - Görkem Çetin Röportajı

FZ

Görkem Çetin ile yapılmış "People Behind KDE" röportajını bu adreste okuyabilirsiniz.

KDE kullanın, kullandırın

anonim

Ben demiyorum, Linus Torvalds demiş. (flame on)Gnome'un kullanıcıyı aptal yerine koyduğunu, bu yüzden sadece bu tip insanların kullanacağını, ve kullanıcıları KDE'ye yönlendirmemiz gerektiğini söylemiş (flame off)
Kaynak: Challenger'ın Web Günlüğü #

Kde 3.5 birinci Beta sürümü çıktı

Sabutay

Kde geliştiricileri Kde'nin 3.5 beta sürümü 21 Eylül itibariyle çıkardılar. Bir çok yazılım halihazırda geliştirildiği için, çoğu özellikler daha eklenmemiş. Kde 3.5 Beta1 sürümü,eski sürümleri gibi Qt3 kullanıyor. Geliştiricilerin dediğine göre Qt 3.3.5 daha desteklenmiyor. Yeni özellikleri bu sayfadan öğrenebilir, güncel halini şurdaki sunuculardan çekebilirsiniz.