Kaos Kelebeği

0
cbc
Sevgili editörümüz sundance TV'de konuşurken yaklaşık şöyle bir cümle çıktı ağzından:

"Kaos üzerinde bir kelebek şekli vardi sonsuz sembolü şeklinde büyüyen.. ama şu anda resmi yok yanımda"

Meraklanıp açtım google'ı ve ortalama 30 dk. kendimi eğlendirdim. Hazırladığım şeyi kendisi ile paylaşınca da "e haber yapsana, güzel olur" dedi. Kırmadım.

http://canb.net/index.php/Chaos_Butterfly
(Ed: Kaos teoremi, C kodu, GNUPLOT derken işte bu yüzden seviyoruz bu ortamları dedirten bu makale için Can Burak'a teşekkürler)

Görüşler

0
cbc
shell script de var efendim arada.
0
FZ
Hiperinteraktivite, öte etkileşim, karşılıklı paslaşma, "hacking" ruhu diye buna derim arkadaş! :)
0
cbc
animated gif yapacaktım iterasyonu da... gnuplot ile aram o kadar iyi değil :))
0
FZ
http://ffmpeg.sourceforge.net/

http://packages.debian.org/unstable/graphics/ffmpeg

apt-get install ffmpeg

ya da işte buna benzer bir çözüm? O png'lerden video filan yapmak için yani. Tabii mencoder seçeneği de mevcut her daim...
0
tongucyumruk
Bu kadarcık animasyon için ffmpeg? Sizce de biraz overkill değil mi?


#!/usr/bin/python

import Gnuplot

x0, y0, z0, x1, y1, z1 = [0.0]*6
h = 0.01
a = 10.0
b = 28.0
c = 8.0 / 3.0

x0 = 0.1

data = []

plotter = Gnuplot.Gnuplot()
plotter.title = "Lorenz Attractor"
plotter("set style data lines")

for i in range(10000):
x1 = x0+h*a*(y0-x0)
y1 = y0+h*(x0*(b-z0)-y0)
z1 = z0+h*(x0*y0-c*z0)
x0,y0,z0 = x1,y1,z1
data.append((i,x0,y0,z0))
plotter.splot(data)


Kod benim emektar celeron533'ümü biraz zorluyor, optimize edecek bir babayiğit varsa kapımız daima açıktır.

Ah, bir de Nuke'ün saçmalaması oasılığına karşı orjinal dosya da şurada mevcut: http://tonguc.ath.cx/lorenz-attractor.py çalışmazsa apt-get install python-gnuplot
0
butch
Bu bahaneyle haber edeyim. Yakında kurtulacağız Nuke'den. Çalışmalar sürüyor. Tabi hakkını da yememek lazım. Malum 5 yıldır yükümüzü çekiyor.
0
FZ
Bu kadarcık animasyon için Gnuplot nesnesi oluşturmak? :o ;-)

Python'un güçlü yönünün sayısal işlemler olmadığını biliyoruz.

Ha ffmpeg'e gelince, yani birkaç frame'den bahsetmiyorum tabii, daha hassas bir video için birkaç bin iterasyon ve sonuç itibari ile birkaç bin .png grafik dosyası olacağını var saydım, o yüzden öyle dedim (bir de kafa #lisp kanalındaki mevzulara gitti, orada ffmpeg ile hazırlanan fractal zooming videoları filan...)
0
FZ
İçimden bir ses örnekteki C koduna tekabül eden işlemin Common Lisp'te daha kısa yazılabileceğini söylüyor acaba dışımdaki ses (FM'deki Lispçiler) ne diyor? ;-)

Bu arada, gelecek hafta da biraz bu fraktallere mi girsek, Lisp ile üretilmiş birkaç başdöndürücü fraktal zooming videosu filan mı göstersek ne ;-)
0
bm
acaba dışımdaki ses (FM'deki Lispçiler) ne diyor?

FZ yapsin, hatta Peter S.'in 'Loop of Blackbelts' yazisini okuyarak yapsin diyorlar. Cok daha kisa olmaz herhalde, ama mesela with-output-to-plotter ve with-filansinifi-chaotic-system (paremetreler neyse) gibi macrolar yazilabilir. (Yahut perl'e benzetmek icin format stringi dilinde yazip sac bas yolmak da var).
0
sundance
Heyy sataşma var ama

"Bir komut satırında yazarım ben bunu Perl'de" dedirtmeyin adama :)
0
bm
Heyy sataşma var ama

Valla dogru, format string dilinde bi bira ismarlayayim, sulh olalim:

http://www.99-bottles-of-beer.net/c.html#Common-Lisp-(format-string)
0
bm
Lisp ile üretilmiş birkaç başdöndürücü fraktal zooming videosu filan mı göstersek ne ;-)

Sizin programi goremiyouz ama, Zach B. filimlerin torrentini yapmis bile. TV ile alakasi olmayan arakdaslara duyururlur:

http://www.livejournal.com/users/xach/54298.html


0
tongucyumruk
Elimdeki yetersiz imkanlarla (az ram, az işlemci vs...) yaptığım kötü bir animasyona http://tonguc.ath.cx/lorenz.mng adresinden ulşabilirsiniz. Eğer ImageMagick'i 9900 dosya ile iyi geçindirmenin yolunu biliyorsanız onu söylemeniz de çok makbule geçer. Bu akşem makinayı render'a yatırıp sonuca bir bakacağım. Bakalım nasıl olacak...
0
cbc
http://blog.canb.net/2005/06/07/chaos-butterfly/ makale'nin yeni adresi burada.
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Nasıl kesmeli?

tongucyumruk

Geçtiğimiz hafta Festival of the Spoken Nerd ekibi tarafından düzenlenen An Evening of Unnecessary Detail başlıklı etkinliğe katıldım. Etkinlik boyunca dokuz farklı gösteri sergilendi fakat bunlardan bir tanesi özellikle diğerlerinden farklı olarak kendini gösteriyordu. Burada onunla ilgili birşeyler paylaşmak istedim.

Elinizde bir A4 kağıt olduğunu düşünün, ve bu kağıttan bir kare kesmeniz...

Yeni TL, Türklerin Matematik Sevgisi ve Google Insights

FZ

Bugün ilk kez yeni çıkan TL banknotlarından birini gördüm. Boran'ın gösterdiği banknotun üzerinde Türk matematikçi Cahit Arf'ın bir resmi vardı. Acaba piyasaya yeni sürülen TL banknotları Türklerdeki matematik şevkini ve hevesini nasıl etkilemiştir diye merak ettim ve Google'a sorayım dedim. İlk iş olarak 'cahit arf' ne kadar aranmış bir bakayım dedim:

Euler Projesi: Bilgisayarları Hazırlayın Matematik Sınavı Var

FZ

Euler Projesi bir grup meydan okuyucu problemi çözmek ve bu çözümlerinin puanlandırılması ile ilgili. Problemlerin ortak özelliği ise matematik ile programlamayı birleştirmeleri. Yani tek başına ya matematik ya da tek başına programlama bilmeniz pek yeterli değil. Başka bir deyişle programlama bilgisinin çözümlerde çok kolaylık sağladığı türden problemler.

Var Mısın Yok Musun: Bilgisayar Bize Nasıl Para Kazandırabilir?

FZ

Bu yazıda bilgisayarda simülasyon yaparak gerçek hayata dair kararlar vermenin basit ve güzel bir örneğini göstereceğim. Günümüzde bilgisayarlar çok hızlandığı için bilgisayar modelleri ve simülasyonları ile günlük yaşantımızdaki olaylara dair ne tür seçimlerde ne kadar kârlı çıkabileceğimizi belirlemek kolayca yapılabilir hale gelmiştir ve yine bu tür modelleri kullanarak pek çok konuya dair bilgi aktarmak / edinmek matematik teoremleri geliştirmeye yahut mevcut matematik teoremlerini birine anlatmaya kıyasla daha kolay olabilmektedir.

O halde başlayalım: Daha önce FM'de epey bir tartıştığımız meşhur Monty Hall problemine, nam-ı diğer 'Var mısın, yok musun?' yarışmasının olasılıkla ilişkisine tekrar dönmek istiyorum. Ama bu sefer uzun uzun sözel açıklamalar yahut Bayes teoremi ile matematiksel ispatlar yapmak yerine bu konunun bilgisayarda modelleme ve simülasyon aracılığı ile çok daha kolay anlaşılabileceğini iddia edecek ve bunu göstermeye çalışacağım.

Yarışmanın temel halini ve meseleyi hatırlatalım: 3 kapı var. Birinde 1 milyon YTL ödül var. Yarışmacı olarak nerede ne var bilmiyorsunuz:

Wolfram'ın 2, 3 Turing Makinasının Evrensel Olduğu İspatlandı

FZ

Dün yani 24 Ekim 2007 Çarşamba günü Stephen Wolfram'ın A New Kind of Science kitabında kurallarını verdiği ve evrenselliğinin ispatlanması karşılığında 25.000$ ödül koyduğu sistemin evrenselliğinin ispatlandığı duyuruldu. Birmingham, İngiltere'de bilgisayar bilimleri okuyan 20 yaşındaki Alex Smith'in 40 sayfalık ispatı ile ödülü kazanmayı hak etti.