CompTIA ve LPI İşbirliği

0
LPI-Turkey

Dünya bilgi teknolojisinin bağımsız sertifika sağlayıcısı CompTIA ve dünyanın lider Linux Sertifikasyon Organizasyonu, Linux Professional Institute (LPI), giriş seviyesi (LPIC-1) Linux sertifika programını standartlaştırmak amacıyla yaptıkları işbirliğini duyurdular.

Bu işbirliği ile CompTIA, uyguladığı Linux Sertifikasyon programları için LPI’ın birinci seviye sınavlarını (LPIC-1) kullanacak. Bu yenilikçi program ile başarılı adaylar, LPI destekli CompTIA Linux sertifikasını (CompTIA Linux+ Powered by LPI) ve LPIC-1 sertifikasını almaya hak kazanacaklar. “LPI ile işbirliğimiz, eğitimli ve Linux’un her alanında sertifikalı sağlam bir işgücü oluşturmak adına önemli bir adımdır diyen CompTIA Başkanı ve CEO’su Todd Thibodeaux, sözlerine şöyle devam etti; “LPI’ın kaliteli Linux sınav geliştirme süreçleri ile CompTIA’nin BT sertifikasyonunda tanınmış liderliğini birleştirerek yetenek sertifikalamanın kalitesini yükseltmiş olacağız.” Tarafsız raporlarda belirtildiği üzere 2009 yılı içinde Linux alanında iş potansiyeli %5 oranında artmıştır ve kurumsal düzeyde Linux becerilerine sahip olanların maaşlarına %10 civarında pirim verilmesi söz konusudur. LPI Başkanı ve CEO’su Jim Lacey, konuyla ilgili şunları söyledi; “LPI uzun zamandır bağımsız Linux sertifikaları sağlayıcısı olarak tanınmaktadır. Bu yeni girişim ile BT sektöründe lider, kar amacı gütmeyen bir kuruluş ile işbirliği sağlamış olduk. CompTIA adayları, bu anlaşma ile LPI’ın ileri seviye Linux programlarına ve sertifikalarına erişme hakkı kazanmış olacaklar.” Anlaşma şartlarına göre CompTIA, LPI ile güçlendirilmiş Linux sertifika programını (CompTIA Linux + Powered by LPI), LPIC-1 sınavlarına (LPI-101 ve LPI-102) adaptasyonu ile sağlayacak ve CompTIA LX0-101 ve LX0-102 sınavları, LPIC-1 sınavları ile aynı fiyata sunulacak. Sonuç olarak CompTIA Linux+powered by LPI sınavlarını geçenler, aynı zamanda LPIC-1 sertifikasına da sahip olacaklar.

Çift sertifika statüsü elde etme hakkında daha fazla bilgi için www.lpi.org/CompTIA ve http://www.comptia.org/certifications/listed/linux.aspx sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

CompTIA Hakkında

CompTIA, dünyanın Bilgi Teknolojileri sesidir. Üyeleri, yenilikçi yönleriyle ön planda olan firmalar ve teknoloji yatırımlarıyla kazancı maksimuma ulaştırmaktan sorumlu olan profesyonellerdir. CompTIA, eğitim programları, pazar araştırması, ağ kurma olayları, profesyonel sertifikaları ve kamu ilkeleri savunuculuğu ile endüstriyi geliştirmeye adanmıştır.

Daha fazla bilgi için www.comptia.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Linux Professional Institute Hakkında

The Linux Professional Institute, Linux ve Açık Kaynak teknolojileri üzerine temel becerileri, yüksek kaliteli, bağımsız sınavlarıyla teşvik eder ve destekler. Linux topluluğu tarafından Eylül 1999'da, uluslararası ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kuruldu. Linux Professional Institute, Linux profesyonellerinin sertifikasyonunda, küresel çapta tanınan liderliğini sürdürmektedir. LPI, Linux ve Açık Kaynak hareketlerini, stratejik ortaklar, sponsorluklar, yenilikçi programlar ve topluluk geliştirme faaliyetleri yoluyla ilerletir. LPI sertifika programları 5 kıtayı kapsayan bir şube ağıyla desteklenmektedir ve sınavlar farkı dillerde, 7000’den fazla test lokasyonunda yapılmaktadır. Linux Professional Institute, dünya çapında 230.000’nin üzerinde sınav ve 75.000’nin üzerinde LPIC sertifika dağıtımı yapmaktadır.

LPI-Turkey Hakkında

LPI-Turkey, Ocak 2010'da bir Endersys iştiraki olarak faaliyetlerine başlamıştır. LPI (Linux Professional Institute)'ın Türkiye ana temsilcisi (master affiliate) olan LPI-Turkey, Türkiye'de LPI eğitimi veren kurumları organize etmektedir. Daha fazla bilgiyi,

www.lpi-turkey.com adresinden alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Gentoo Derlenip Toparlanıyor

cbc

Gentoo projesi iç yapısını değiştiriyor.

Şu ana kadar varolan yapıda her şey direkt olarak Daniel Robbins'in onayına -ve diretmelerine- bakarken, projeler geliştirilirken zaman sınırlandırıcı faktörler devrede değildi; tamamen rahat çalışan ekip için artık yeni bir yapılandırmaya girişiliyor. Düzenli olarak raporlar hazırlayacak, düzenli toplantılar yapacak olan ekip yine Daniel Robbins'in başkanlığında proje gruplarına bölündü.

Türkçe ile *NIX'i Barıştırmak

misafir

Diyelim ki, yazıcıdan türkçe bir metin çıkartmanız gerekiyor. Ama yeni kurulmuş bir BSD konsolundasınız; ya da KDE çalışıtırıyorsunuz ama türkçe klavyeniz yok. Ne yapabilirsiniz? Bu yazıda sadece geleneksel *nix araçları kullanarak neler yapabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Knoppix´le Kendi Live CD´nizi Hazırlayın

yuxel

Knoppix, GNU/Linux tanıtmlarında veya GNU/Linux altında yazılmış bir programın/belgenin sunumunda, bir eğitim CD'si olarak, bir sistem kurtarma CD'si olarak ve tabii ki normal günlük işlerinizde de kullanabileceğiniz bir dağıtımdır. Peki "bu Knoppix'de şu program fazla, keşke şunun yerine şu olsaydı" dediğiniz oldu mu? Bu belge Knoppix kullanarak kendi istekleriniz doğrultusunda bir Live Bootable CD hazırlamanıza yardım edecektir.

Mandrake'nin Türk usulü; Turkix

aRda_

DistroWatch.com'da yer alan haberle duyurulan Mandrake10.0 tabanlı 2.4 kernelli Türk-Azeri yapımı bir dağıtım Turkix.
Live CD olarak çalışan Turkix, web sitesinde yazdığına göre "size Linux'ü tanıma olanağını kolayca sağlamak üzere tasarlandı."

Matrix de UNIX Kullanıyor!

sundance

Evet, yanlış okumadınız, bahsettiğimiz Neo'nun kral olduğu Matrix evreni. Linux Security.com'da yeralan haberde, Trinity'nin bir sistemi kırmak için bir Unix terminalden nmap ve ssh v1 kullandığı gözüküyor

Nmap'i bir filmde göreceğimi tahmin etmezdim açıkcası :) Tabi ssh v1'ın ortadan kalkalı bir müddet olması ve Matrix'in güvenlik listelerini takip etmeyip, script kiddielere davetiye çıkartması üzücü :)