CompTIA ve LPI İşbirliği

0
LPI-Turkey

Dünya bilgi teknolojisinin bağımsız sertifika sağlayıcısı CompTIA ve dünyanın lider Linux Sertifikasyon Organizasyonu, Linux Professional Institute (LPI), giriş seviyesi (LPIC-1) Linux sertifika programını standartlaştırmak amacıyla yaptıkları işbirliğini duyurdular.

Bu işbirliği ile CompTIA, uyguladığı Linux Sertifikasyon programları için LPI’ın birinci seviye sınavlarını (LPIC-1) kullanacak. Bu yenilikçi program ile başarılı adaylar, LPI destekli CompTIA Linux sertifikasını (CompTIA Linux+ Powered by LPI) ve LPIC-1 sertifikasını almaya hak kazanacaklar. “LPI ile işbirliğimiz, eğitimli ve Linux’un her alanında sertifikalı sağlam bir işgücü oluşturmak adına önemli bir adımdır diyen CompTIA Başkanı ve CEO’su Todd Thibodeaux, sözlerine şöyle devam etti; “LPI’ın kaliteli Linux sınav geliştirme süreçleri ile CompTIA’nin BT sertifikasyonunda tanınmış liderliğini birleştirerek yetenek sertifikalamanın kalitesini yükseltmiş olacağız.” Tarafsız raporlarda belirtildiği üzere 2009 yılı içinde Linux alanında iş potansiyeli %5 oranında artmıştır ve kurumsal düzeyde Linux becerilerine sahip olanların maaşlarına %10 civarında pirim verilmesi söz konusudur. LPI Başkanı ve CEO’su Jim Lacey, konuyla ilgili şunları söyledi; “LPI uzun zamandır bağımsız Linux sertifikaları sağlayıcısı olarak tanınmaktadır. Bu yeni girişim ile BT sektöründe lider, kar amacı gütmeyen bir kuruluş ile işbirliği sağlamış olduk. CompTIA adayları, bu anlaşma ile LPI’ın ileri seviye Linux programlarına ve sertifikalarına erişme hakkı kazanmış olacaklar.” Anlaşma şartlarına göre CompTIA, LPI ile güçlendirilmiş Linux sertifika programını (CompTIA Linux + Powered by LPI), LPIC-1 sınavlarına (LPI-101 ve LPI-102) adaptasyonu ile sağlayacak ve CompTIA LX0-101 ve LX0-102 sınavları, LPIC-1 sınavları ile aynı fiyata sunulacak. Sonuç olarak CompTIA Linux+powered by LPI sınavlarını geçenler, aynı zamanda LPIC-1 sertifikasına da sahip olacaklar.

Çift sertifika statüsü elde etme hakkında daha fazla bilgi için www.lpi.org/CompTIA ve http://www.comptia.org/certifications/listed/linux.aspx sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

CompTIA Hakkında

CompTIA, dünyanın Bilgi Teknolojileri sesidir. Üyeleri, yenilikçi yönleriyle ön planda olan firmalar ve teknoloji yatırımlarıyla kazancı maksimuma ulaştırmaktan sorumlu olan profesyonellerdir. CompTIA, eğitim programları, pazar araştırması, ağ kurma olayları, profesyonel sertifikaları ve kamu ilkeleri savunuculuğu ile endüstriyi geliştirmeye adanmıştır.

Daha fazla bilgi için www.comptia.org sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Linux Professional Institute Hakkında

The Linux Professional Institute, Linux ve Açık Kaynak teknolojileri üzerine temel becerileri, yüksek kaliteli, bağımsız sınavlarıyla teşvik eder ve destekler. Linux topluluğu tarafından Eylül 1999'da, uluslararası ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kuruldu. Linux Professional Institute, Linux profesyonellerinin sertifikasyonunda, küresel çapta tanınan liderliğini sürdürmektedir. LPI, Linux ve Açık Kaynak hareketlerini, stratejik ortaklar, sponsorluklar, yenilikçi programlar ve topluluk geliştirme faaliyetleri yoluyla ilerletir. LPI sertifika programları 5 kıtayı kapsayan bir şube ağıyla desteklenmektedir ve sınavlar farkı dillerde, 7000’den fazla test lokasyonunda yapılmaktadır. Linux Professional Institute, dünya çapında 230.000’nin üzerinde sınav ve 75.000’nin üzerinde LPIC sertifika dağıtımı yapmaktadır.

LPI-Turkey Hakkında

LPI-Turkey, Ocak 2010'da bir Endersys iştiraki olarak faaliyetlerine başlamıştır. LPI (Linux Professional Institute)'ın Türkiye ana temsilcisi (master affiliate) olan LPI-Turkey, Türkiye'de LPI eğitimi veren kurumları organize etmektedir. Daha fazla bilgiyi,

www.lpi-turkey.com adresinden alabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Mandrake 9.2´deki Büyük Sorunlar

cayfer

Mandrake tarafından listelenen sorunları okuyunca dehşete kapılmamak mümkün değil! Sürüm 9.2'ye güncellememek için o kadar çok neden var ki... Hele Dell marka dizüstü bilgisayarlada LG marka CD sürücüsü kullanıldığı ve MDK9.2 kurulumunda kullanılan yazılımların bu sürücülerde kalıcı hasar yarattığını düşünürseniz çok kişinin başı ciddi derde girecek demektir.

Her ne kadar ortalıkta henüz fazla MDK 9.2 CDsi yoksa da dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü ağ üzerinden yapılan kurulumlarda bile sorunlar aynen varmış. Ben her olasılığa karşı 9.2'yi atlayacağım herhalde.

Caldera, Micro$oft tarzı koltuk başına lisans sistemine geçiyor

larweda

Caldera sistems, oldukça popüler olan Caldera OpenLinux Workstation paketinin bu hafta piyasaya çıkan yeni versiyonunun satışlarını Microsoft`un windows ürünlerinde yaptığı gibi koltuk başına lisanslandırma ile yapacağını açıkladı. Bu bağlamda destek istenirse bir 'koltuk'luk Caldera Openlinux Workstation 99$`a, desteksiz bir 'koltuk'luk Caldera Openlinux Workstation 59$`a satılıyor. Bu, genelde paralel kullanıcı sayısını baz alan geleneksel unix ücretlendirmesinden de tamamen farklı bir yaklaşım. Linux dağıtımı gibi hataya izin vermeyen bir piyasada bu tarz radikal bir denemenin nasıl sonuçlar vereceğini de birkaç ay içinde hep beraber göreceğiz.

Apache TOM CAT 4.0 çıktı

anonim

Apache'nin Java Servlet'i ve JSP yorumlayıcısı Tom Cat'in 4.0 versiyonu internet'e sunuldu. Tom Cat 4.0 Java Servlet 2.3 and JSP 1.2 özelliklerini içinde barındırıyor. Daha önceki sürüm olan 3.3'e göre tamamen farklı bir kod mimarisi kullanılmış. Daha detaylı bilgi ve indirip denemek için: jakarta.apache.org/tomcat/news.html

Mono + Knoppix = Monoppix !

demolish

Monoppix, Knoppix tabanlı bir çalışan cd dağıtımı. Adından da anlaşılacağı üzere Mono teknolojisini tanıtmak ve yaymak için oluşturulmuş. Mono, .Net teknolojisinin sadece framework kısmının özgür alternatifi ve daha fazlası. Cd içerisinde:
Mono runtime environment,complier and class libraries.
Mono enabled IDE.
ASP.NET web server.
MySQL DB.
ve Mono ile ilgili dokümanlar mevcut.

WineX 2.0; Tabuta Bir Çivi Daha ;)

sundance

Transgaming özellikle DirectX konusunda iyi çalışması hedeflenen Wine versionu WineX`in yeni versionunu çıkarttı.

\r \r DirectX 8.1 destekleyen bu version denediğim kadarıyla Wolfenstein, Homeworld ve Starcraft`ı sorunsuz çalıştırıyor. Eğer nVidia grafik kartınız varsa hem DirectX, hem de OpenGL altında Windows`daki FPS oranlarını yakalıyorsunuz. Dahası DirectX kullanmayan bir çok Windows 98 uygulamasını da gayet iyi çalıştırabiliyorsunuz

\r \r WineX 2.0 paketleri şu an için sadece kayıtlı üyeler için. Ama source indirip compile edebilirsiniz. Unutmadan, tahmin edebileceğiniz gibi site SLASHDOTTED ;)