Wookiert

Wookiert


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Türkiye'de bir sistem hikayesi ( 12)

Bu sefer de "hıyarlık" kelimesine takılacağım ama "basit bir switch yerine router koymak" ne demektir allahaşkına? Router ile switch birbirini ikame edebilen cihazlar mıdır, tam anlayamadım. Bağlanacak 19 makina düşünülerek bu sorunun cevabı verilirse sevinirim.

Benim yazdığım yazıda anlattığım şey yeterince bilgi sahibi olmadan bir sistemle ilgili yorum yapmanın mantıklı olmadığı. Size ilk bakışta mantıksız gelebilen seçimler sistemin tümü düşünüldüğünde mantıklı olabilir. Bunda anlaşılmayan bir nokta var mı? peki ben "bu sistem harikadır" ya da "bu sistem rezalettir" diye bir yorum yapmış mıyım?


1. Ağ yapısının nasıl olduğu, ihalenin neleri kapsadığı bilinmeden yorum yapılamaz. Sizin gigantik olarak gordugunuz switch, ihalede kendisinden belki de 400 tane alındığı için, fiyat olarak piyasada bulabileceğiniz "dandik" bir switch'ten daha ucuza gelmiş olabilir.

2. Bağlatılan ADSL'in ihaleyi yapanların tarafından konulup konulmadığı belli değil. Bir ön çalışma yapılmadan, sadece müdürün isteğiyle bağlatılmış bile olabilir.

3. Bahsedilen ilçede o dönem, eminim sistemlerin bakımını yapabilecek yüzlerce OpenBSD uzmanı mevcuttur.

Türkiye'de bir sistem hikayesi ( 12)

Bu olayın neden çok ilginç, ayıp bir şeymiş gibi aktarıldığını anlayamadım. İleriye dönük bir yatırım yapılırken oraya 30 dolarlık bir hub mı konulsaydı?

Kurulan bir sisteme düzgün bir switch ve bir router konulmasından daha mantıklı bir şey göremiyorum. Mesajda "hayvani" olarak nitelendirilmiş. Nedir "hayvani" olan? gereksiz yere gigabit portlu cisco 6509 mu konmuş oraya? Konulan eminim standart bir access level switch'dir ve merkezi yönetim ya da bakım masraflarını azaltabilecek bununla birlikte uzun süre dahanabilecek bir yapıdır. Bu yapı gerekli olduğunda dialup, adsl ile ya da frame relay ile değiştirilebilir ve bu sırada sistemde her hangi ciddi bir tekrar yapılandırmaya gerek olmaz.

Backoffice lisansı ise muhtemelen toplu alındığı için çok düşük bir maliyete gelmiştir ya da microsoft tarafından hibe edilmiştir.

Sistemi görmedim, mesajda anlatılan kadarıyla yorum yapabiliyorum. yine de oldukça amatör bir bakış açısıyla eleştirildiğini söyleyebilirim.

Sparcbook 6500 - 4Gig RAM`li Sparc Notebook!! ( 4)

Eğer geliştirdiğiniz uygulamalar komut satırından çalışan c programları değilse ve weblogic + oracle ya da benzeri bir kombinasyon kullanıyorsanız böyle bir notebooka ne kadar ihtiyacınız olduğunu tahmin bile edemezsiniz.

Takım elbiseli kravatlı banka yöneticilerin size tamam yapmışsınız bir şey ama çok yavaş çalıştığı izlenimini edindim diye bir cümleyle dönerse en az o notebook'tan 100 tane aldıracak bi projeyi başka bir şirkete kaptırmışsınız demektir.

Bundan bir kaç ay öncesine kadar en co$kulu notebook 1gb'dan fazlasına destek vermiyordu. Bu da yöre yöre dolaşan temsilciler için yanlarında powerpointler için bir notebook, demo için de bi alphaserver taşımaları anlamına geliyor. Bir de bunun kablosu var, kurması var ekstra monitörü var vs.

Bu sebeple her çıkan teknolojiyi kendi günlük ihtiyaçlarınızla kıyaslayıp uçmuşlar - hem ne gerek var yaklaşımına sahip olmak yerine bu teknolojinin neden talep edildiğini araştırmak daha ho$ olabilir.

Laptoplarda Linux kullanıp harikulade performans almaya gelince: Elimde yeni bir Toshiba laptop var ve Redhat 8, Mandrake 9 ve Knoppix dahil bir kaç distroyu denedim hiçbirinde ne pcmcia kartlar ne de usb istediğim gibi çalışmadı. Günlük kullandığım laptopta divx ya da kernel compile etmediğim için performanstan çok düzgün çalışabilmeyi tercih ediyorum. İnsanların linux konusundaki heyecanını anlıyorum ama benim makinemde bana ek bir şey sunmuyor linux.

Kafa Kırmak İster misiniz Gençler !!! ( 8)

Afyon isminde bir şehri bulunan ülkede neden garip kaçtığını pek anlayamadım açıkçası, sakın sen olayları duymakta biraz geç kalmış olmayasın?

Şöyle teyzelerini, dayılarını bir yoklarsan büyük bir ihtimalle tüttürmek aktivitesi için eskiden günlerin düzenlendiğini, eşin, dostun birbirlerine bu amaçla misafirliğe gittiklerini bulabilirsin.

Big TTNet is watching you! ( 21)

Bir yerlerde ironi var da ben mi anlayamadım, şu anda en ucuz servis sağlayıcının TTnet olması Türkiye''deki internetin yerlerde sürünmesinin asıl sebebi. Hiç bir ISP Doğru dürüst kar edemediği için şirketler tek tek kapanmakta. Bilgisayar sektöründeki kalifiye işçiler de bu sebeple aç kalmakta. Zaten bu sebeple CCNP, MCSE, RHCE gibi sertifikalardan birine ya da bir kaçına sahip olan bir çok kişi işsiz durumda. Türkiye''deki beyin göçünün en önemli nedenlerinden biri Türk Telekom tekeli.

Kablonetle dialup teknolojisini yakalamak ( 7)

Benim de anlayamadığım taraf bu. İstanbul geneline şöyle bir bakıldığında, istisnalar dışında, kablotv ve adsl hizmetlerinin aynı yerlerde verilmesi epeyce ilginç. Telekom''un yeni müşteri yaratmak yerine olan müşteriyi kapmak gibi bir tutumu mu var burada, tam olarak çözemedim.

Kablonetle dialup teknolojisini yakalamak ( 7)

Bu olay önemli bir olay çünkü en azından internetle profesyonel olarak uğraşan kitle için tatmin edici bir hizmetti sunulan. Nedense konu herkesi ilgilendirdiği halde örn. mahallelerine kablonet gelmemiş olanların oh olsun tarzı yaklaşımlarıyla karşılaşıyorum çoğunlukla. İnsanların broadband internete erişimininin olmaması (yani mahallenizde kablonet olmaması yada bölgede dsl portunun kalmamış olması) ya da olan erişimin kısıtlanması aynı nedene dayanıyor, bu da yapılan yatırımların yetersizliği. Kurumsal pazarda aynı özelliklere sahip bağlantıyı satınca (128k örneğin) şirketlerden haketmedikleri halde çok büyük paralar koparabiliyorlar. -yolunacak tavuk şeklinde- şimdi ki olay da bence sürümden kazanıp son kullanıcılardan para toplamak. Tabii bu sadece benim görüşüm.

Fazlamesai okuyucularının konu hakkındaki düşüncelerini merak ediyorum.

1. Linux ve Özgür Yazılım Şenliğinden yorumlar ( 35)

X'i network üzerinde kullanmak çok fazla trafik yaratıyor. aynı switch'de olmadığınız sürece bence aranacak bir özellik değil. Bir çok insanın bu özelliği sadece teoride bilmesi normal.

Bu arada aklıma takıldı, ssh tünel yaparken server ve client arasında sıkıştırma kullanıyordu. X bağlantısını bunun üzerinden yapınca ne kadar bir sıkıştırma oluyor aşağı-yukarı, bilen var mı?

RTÜK çıktı çıkacak... ( 3)

Bu yasanın Türkiye'deki internetin gelişimini çok fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. İnsanlar yabancı aracı şirketlere host ettirecekler sitelerini en kötüsünden. Tayvan'daki bir web sitesinden de biri başka birine Türkçe hakaret etti diye ararlar mı konsolosu bilmiyorum. Tabii varsa Tayvan konsolosluğu diye birşey.

Linux belgeseli Türkiye`de ( 6)

Sunun divx''i falan olmuyor mu acaba? şöyle GPL bir belgesel eglenceli olurdu. isteyen bi siteden raw kısmını indirir kendine gore montajlardı.istemeyen montajlı halini indirir evde, okulda, işyerinde gösterirdi.

Seksi Bilgisayar Kasaları (yakıyor ;-) ( 9)

Ben isterim o kasalardan. ama toz olunca o saydam kısımları bir karizması kalmaz. bir de ekstra temizlik işi çıkarmamak lazım. Bu arada ne biçim fan onlar öyle. Jet motoru gibi