tumer111

tumer111


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

fazlamesai.net'e soralım: Pardus ne? Yenir mi? ( 102)

yapılan bir işe çamur atmak çok kolay. illa da bişeyler bulup tartışmayı kişiselleştirmek de çok kolay. eleştirinin seviyesiz, boş, önyargılı ve yıkıcı olanını yapmak da çok kolay. şunun arkasına, bunu takıp haksızlık var diye bağırışmak da kolay.

tüm olanaklar önünüzde olduğu halde, bütün açık kaynak kodları, beğenmediğiniz veya daha başarılı bulduğunuz dağıtımların katkıları, dökumanlar, wikiler, fm vs..
iki satır kod yazmak,
yapılan herhangi birşeyi takdir etmek,
biraz katkıda bulunmak,
hadi beğenmediniz tamamen zıt kendinize özgü bir şey yaratmak elinizde
bu kadar uğraşıp binbir dereden su getirip, bu kadar yıkıcı, boş eleştiri yapmak niyedir? anlamıyorum.

fazlamesai.net'e soralım: 'Linuxçu' diye bir insan türü var mı? ( 28)

Linux ve özgür yazılım kullanmak ayrıcalıktır.
Bir çok işi yapabilmenin, bir çok değişik yöntemini deneyebilir, kendinize uygun olanını şeçebilir, olmadı kendiniz yeni bir yöntem geliştirebilirsiniz.

Özgür olmayan sistem ve yazılımla bunlar mümkün değildir.


Linuxçu kelimesi bana, hep çok iyi ve kibar davranan, size ücretsiz ve karşılıksız elinizdekinden daha iyi birşey vaad eden kişileri çağrıştırıyor. Okadar ki insanlar bunun altında başka bi amaç arıyorlar.

slax dağıtımına ilgi duyarım (http://slax.linux-live.org/ ), sürekli kullandığım slackware tabanlı bir canlı-cd. Ben bu tür dağıtımların insanların linuxla tanışması için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Biraz da bakalım ne olacak diye merak etiiğim için, slax cdsini indirip kde türkçe desteği ve türkçe openoffice ekledim. Yaklaşık üç dört saatlik fazlamesai sonucunda 6-7 tane türkçe destekli openofficeli slax cdsi yapabilmeyi başardım. Bunları işyerindeki arkadaşlarıma verip denemelerini istedim. 5 kişiden ikisinin tepkisi bu sistemin distribütörlüğünü aldığım, onlara birşeyler satmaya çalıştığım yönünde oldu.

Biraz Politika: Yabancı Sermaye ve BT Sektörü ( 6)

intelin patronu olsam niye türkiye gibi bir ülkeye para yatırayım ?

acayip bir sanayi kültürü, yetişmiş işgücü, eğitim seviyesi var ve bu değerli işgücünün maliyeti de çok düşük de ondan mı ?
bu gün başlasan 10 -15 sene sonra belki

Yeni ADSL tarifeleri açıklandı .. ( 81)

çok iyi oldu. limitli adsl kullanıcısı olarak hayatımdan memnunum. bugüne kadar kotayı hiç aşmadım, aşsanız bile ödeyeceğiniz ücret makul. küçük işyerleri ve normal ev kullanımı için sınırsuz abonelik yerine, aynı fiyata kotalı daha yüksek hızda bağlantı satın alınması mantıklı. konuun teknik detayını bilmiyorum ama zannımca kotalı uygulamanın teşvik edilmesinin mantıklı bir hesabı olmalı. feryat figan eden arkadaşlara dial-up mahkumiyetli günlri hatırlamalarını tavsiye ederim. telekom sayfasındaki adsl bölümüne arada bir bakarak gaziosmanpaşa santralinde port açılmasını tam 4 yıl bekledim. son iki yılda yapılan iyileştirme ve gelişmenin kayda değer olduğunu düşünüyorum. telekomu takdir ediyorum ama umarım adsl hizmetleri biraz daha liberalleşebilir ve alternatifler çoğalır.

''Televizyonlarındaki İlk GNU/Linux Reklamı'', Senaryo Önerileri ( 41)

Merak ettiren reklamlar vardır ya, öyle bir şey olabilir. iki versiyon bulunabilir:

Siyah veya beyaz fon üzerine GNU logosu ve altında GNU sitesi türkçe adresi "http://www.gnu.org/home.tr.html" görülebilir.

Beyaz fon üzerinde linux pengueni ve altında" www.linux.org.tr " adresi görülebilir.

Bu sitelerde ilk defa duyanlar için açıklayıcı bilgiler var. bu spotlar çok kısa süre alacak şekilde (zaman =para) düzenlenebilir. Daha sonra diğer senaryolarla birlikte yayınlanabilir.

Bence GNU logosunda ve Linux Pengueninde(original" http://www.isc.tamu.edu/~lewing/linux/ ") merak uyandıracak şirinlik ve estetik mevcut.
Büyük şirketlerden "IBM, HP, REDHAT" ve türkiyedeki linux şirketlerinden "http://www.linux.org.tr/index.php?Pg=LinuxFirmalar " sponsorluk ALINABİLİR.

bu hem güven vermesi, hem destekleyen firmaların gelişmesi, hem de profesyonel olarak başvurulabilecek kaynakların gösterilebilmesi açısından faydalı olur.

''Televizyonlarındaki İlk GNU/Linux Reklamı'', Senaryo Önerileri ( 41)

Merak ettiren reklamlar vardır ya, öyle bir şey olabilir. iki versiyon bulunabilir: siyah veya beyaz fon üzerine GNU logosu ve altında GNU sitesi türkçe adresi " http://www.gnu.org/home.tr.html " görülebilir. Beyaz fon üzerinde linux pengueni ve altında " www.linux.org.tr " adresi görülebilir. bu sitelerde ilk defa duyanlar için açıklayıcı bilgiler var. bu spotlar çok kısa süre alacak şekilde (zaman =para) düzenlenebilir. Daha sonra diğer senaryolarla birlikte yayınlanabilir. Bence GNU logosunda ve Linux Pengueninde(original" http://www.isc.tamu.edu/~lewing/linux/ ") merak uyandıracak şirinlik ve estetik mevcut. ikinci öneri olarak büyük şirketlerden "IBM, HP, REDHAT" ve türkiyedeki linux şirketlerinden "http://www.linux.org.tr/index.php?Pg=LinuxFirmalar " sponsorluk ALINABİLİR. bu hem güven vermesi, hem destekleyen firmaların gelişmesi, hem de profesyonel olarak başvurulabilecek kaynakların gösterilebilmesi açısından faydalı olur.