MultiServis

MultiServis


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Sıradışılıkla Kazanmak - Bir Common Lisp Başarı Öyküsü ( 46)

Aslında konu ile ilgili ama Lisp ile ilgisiz bir yorumum olacak. Uzun zaman önce başalttığımız bir e-ticaret mağaza sistemi olan ComArge müteakip adresden ziyaret edilebilir.
http://www.comarge.com [www.comarge.com]

Yazıda bahsedilen Yahoo Store gibi çalışan sistemimiz OsCommerce üzerinde geliştirildi ve tahmin edileceği üzerede birçok özelliği ile etkili çözüm sunmakta. Şimdi bu yazı biraz reklam gibi oldu ama arkadaşlar kusura bakmasın. Bu çalışma tamamen özgür yazılım mantığı ile ve herhangi bir firma desteği olmadan hazırlandı. Bu nedenle de sizden destek bekliyorum. Teşekkürler.

Ferhat Kurt

Internet´in En Kara Günü! ( 7)

Merhaba;
Kusara bakmayın hep merak ediyorum bu siteler nasıl kırılıyor?
Denildiği gibi her hacker ın kendine has yöntemleri mi var yoksa belli başlı programlar mı kullanılıyor?
Şimdiden değerli fikirlerini benimle paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.

`Hacker´lar ve Ressamlar ( 11)

Bırakın biraz reklam yapalım değil mi?
Evet büyük bir e-ticaret projesi için güvenlik yazılımı geliştiriyorum. Bu amaçla öncelikle var olan sistemlerin açıklarını buluyorum. Bunda bir gariplik mi var?

Neyse iş olsun diye yazdım herhalde derken beni anlamadığınız düşündüğüm için uzatmak istemedim. Zira birileri için yazı bir anlam ifade ediyor.

Neredeyse her kullanıcı hackerlık yapmak için uğraşır. SAldırılarda bulunmak ister.

Evet eminim. Ya da şöyle yapalım. Fazlamesai.Net yöneticileri bu konuda bir anket yapsın oylayalım ve sonuçları görelim.

Bilmiyorsunuz galiba yazdığı açık kodlu yazılımla her gün düzinelerce firmanın veya şahsın bilgilerini çalan AÇIK kodlu uygulama geliştiriciler var.

Bende açık kodlu uygulama geliştiricisiyim. Ve şu anda bir uluslararası açık kod e-ticaret sistemi üzerine çalışıyorum. Başından beri yönetim sistemine girmenizi sağlayacak bir yol bırakıldığı biliyorum. Dikkat edersin bu tarzda birçok program var. Kusura bakmayın proje ismini veremeyeceğim.
Arama motorları konusunda söylediğim
Hem siz arama motorlarının nasıl çalıştığını ve hangi kaynaklarla beslendiğini sanıyorsunuz.
sözle arama motorlarının bilgi toplama amaçlarının olduğu ve hazırlanan raporların çeşitli firmalarca kullanıldığını ifade etmek istedim. Tabiki bazen bu kurum bir firma bazen de servisler olabilir.

Reklam konusuna son yaklaşımım daha komik olacak.
Yazınız o kadar reklam kokuyor ki Ş karakteri $ kullanmışsınız.(espri yanlış anlamayın)

`Hacker´lar ve Ressamlar ( 11)

Merhaba;
Çizmek kelimesini karalamak kelimesi yerine kullandım. Bu sitenin üyelerinin böyle bir şeyi kasıtlı yapmayacağı bilincindeyim.

Simitçi kelimesini çok sevdiğim için bu kelimeyi kullandım galiba yanlış anlaşıldı. Bir zamanlar beni bu kelimeyle çağırırlardı.J

Yani FM hayal aleminde, hülyalı dehlizlerde gezinen, gerçeklikle bağını koparmış bir dumanlı kafalar grubu mu? Hmm, enteresan.

Hayır. En azından ben öyle düşünüyorum. Çoğu zaman dünyanın benim etrafında döndüğünü düşünürdüm. Herşeyi kendimiz için istediğimiz yerde
Bazen gerçekleri görmekten kaçıyorsunuz. AÇIKçası bazen dünyanın Linux etrafında dönen bir küre olduğunuda düşündürüyorsunuz bana.
sözü bir iltifattı ama onu da anlatamamışım.

Bu bir felsefe ve ben bu felsefeye saygı duyarım ama bir yerde AÇIK olacağız diye firmalarıda karalıyorsunuz
FazlaMesai.Net in kullanıcıları belirli seviye üzerindeki insanlardır. Felsefe derken bu sitenin kimliğine idi. Bu kimliğini de kullanıcıları oluşturuyor. Burada firma derken açıkçası Microsoft u ve son zamanlarda uzunca tartışılan Garanti Bankası nı kasdetmiştim.

Evet belirtilen yazıyı okuduktan sonra ilk yorumumun fazla bir alakası olmadığını düşünmüştüm. Galiba bu yorumumla da makalenin yazarının, hedeflediği yorumları alamamasına neden olduğumu ve bu sebeple bir sıkıntı içinde olduğunu düşünüyorum.

Her halükârda görünen yazıyı görünmeyen düşünceye tercih ederiz. Ama tabii başka tercihlerimiz de mevcuttur :)

demişsiniz. Hayat tercihler üzerine kurulu ne benim tercihlerimi tartışıyoruz nede sizinkini! Burası Televole forumu değil.

Nede gizli servislerede yazıyoruz arasıra.

dedim.

Hmm, bu ilgimi çekti! Biraz daha açabilir misiniz? ;-)


Bir benzetme daha..

Bir önceki yorumumda en sonunda özür diledim. Niye biliyor musunuz?
Eğer olurda birini kızdırırsam bu kişinin yorumunu şahsıma saldırı şeklinde gerçekleştirmesini önlemekti.
Burada soracağınız soru insanlar niye son zamanlarda daha çok özür diliyorlar. Çok kibar oldukları için mi yoksa benimki gibi bir sıkıntıdan mı?
Cevap yazma hakkı tanıyan Fazlamesai.Net ve alt yapısındaki programa teşekkür ederim.

`Hacker´lar ve Ressamlar ( 11)

Merhaba;
İşim gereği güvenlik üzerine çalışmak zorundayım. FazlaMesai.Net de çıkan Garanti ile ilgili açık bir güzel tartışıldı ve güzelce Dünya da e-ticaret konusunda girişimleriyle ilklerde olan bir kurum açıkçası çizildi. Bu sitenin kullanıcıları koyu bir Linuxcu. Açıkçası simitçiden de farkı yok çoğununda neyse. Bazen gerçekleri görmekten kaçıyorsunuz. AÇIKçası bazen dünyanın Linux etrafında dönen bir küre olduğunuda düşündürüyorsunuz bana. Bu bir felsefe ve ben bu felsefeye saygı duyarım ama bir yerde AÇIK olacağız diye firmalarıda karalıyorsunuz. Şimdi yoruma bakıyorum ve cevap hakkımı kullanıyorum. Dün itibariyle yazının orjinal metnini okudum. Yaptığım yorumun yazıyla ne alakası var diye kendime soruyorum. Yok galiba. Neyse iş olsun diye yazdım herhalde. Nede gizli servislerede yazıyoruz arasıra. Neredeyse her kullanıcı hackerlık yapmak için uğraşır. SAldırılarda bulunmak ister.
..Yorumunuzdan alıntı.
Yada acIk kaynak kodLu yazILIm geLi$tiren topLuLugu suistimal ederiz.. baLtaLarIz onLarI.. bIrakIrIz tekeLLer oLu$ur, biz tum biLgiLerinizi icinde ne oLdugunu biLmediginiz programLarLa i$Leriz.. beLki o programLarI yazan dev (?) firma gun geLir secerenizi biLmem neredeki istihbarat te$kiLatIna gonderen moduLLeri koyar programLarIna da goruruz "ke$fediLip biLgiLerinizin aLInmasI" ne demek.

Bilmiyorsunuz galiba yazdığı açık kodlu yazılımla hergün düzinelrce firmanın veye şahsın bilgilerini çalan AÇIKkodlu uygulama geliştiriciler var. Belki açıkkodlu yazılım hazırlayan arkadaşlarda böyle bir istek daha önce oluşmuş olabilir. Hem siz arama motorlarının nasıl çalıştığını ve hangi kaynaklarla beslendiğini sanıyorsunuz. Kafanızı kumdan çıkarın. Adamlar yapıyorlar. Bende ()..
Evet Dev firmalarda bunu yapıyor olabilir. Keşfetmek gerçekten güzel birşey. Açı bir arama motoru ve keşfedin bakalım ne kadar güvenlik içindeyiz. Ya da siz çıkmayın birileri bunu yapsın sizde ne güzel deyin.
..
Yorumunuzdan alıntı.
Bunun sebebi temsiLcisi oLdugunuz anLayI$In ne kadar zarar verici oLdugunu biLmemdendir

E-ticaret ile uğraşırken en büyük sıkıntıyı insanların kredi kartı kullanımı konusunda bilinçlendirmesi aşamasında yaşıyoruz. Haklı olarak da güvenliğin sağlanması konusunda araştırma yapmak gerekiyor. Biz e-ticaret uygulamalrımızdaki güvenliği artırmak için var olan açıkların giderilmesi konusunda hassas davranıyoruz. Ayrıca daha önce olduğu gibi halen çeşitli yerli ve yabancı e-ticaret mağazalarını açıkları nedeniyle uyarılarda bulunduk.
Bilgi paylaşımını hat safhada olduğu FazlaMesai.Net deki arkadaşları bu konuda bilgilendirdiğim için özür diliyorum.
Teşekkürler.

`Hacker´lar ve Ressamlar ( 11)

Hackerlık ve cracker konusuna girmeden sadece birkaç konuya değinmek istiyorum. Özellikle açıkkodlu yazılım üzerinde çalışma insanlara yazılımlarda doğabilecek hataları daha iyi görebilme yetisi variyor. Eğer zamanınız varsa bol bol açıkkodlu yazılım kurup deneyin. Örneğin http://www.hotscripts.com da hemen hergün 20 den fazla PHP ile yazılmış program eklenir. Son iki yılda haftanın 5 günü günde 2 saat bu açıkkodlu yazılımları kurup denemeler yaptım. Beni birçok arkadaşımında bir süre böyle çalıştığına eminim. Bu size ne kazandırır diyorsanız. Birkaç örnek verirsek bir zamanalar google ile bazı programcılar bu yolla birçok kredi kartı numarasına ulaşabiliyordu.Sonra bu konuda çeşitli temizlik çalışmaları yapıldı. Ama halen ulaşılabiliyor. Aynı şekilde stenizde açık bıraktığınız masumane programların açık yönetim panelleri de bir arama motoru ile keşfedilebilip bilgileriniz kolayca alınabiliyor.
Şimdiden iyi keşfetmeler.

Helloween 8: Biz bu filmi görmüştük ( 22)

Düzeltme için teşekkürler.
FZ yazarken galiba aklıma şu aralar derslerde zorluk yaşadığım FAZ konusu gelimiş olmalı..:)

Helloween 8: Biz bu filmi görmüştük ( 22)

Geçenlerde bir yazı yazmıştım.Keşke sitede yayınlansaydı. O zaman niye böyle düşündüğümü daha iyi anlatabilirdim. Bu arada FZ yöneten arkadaşlardan da şikayetçiyim.Bir insanın zaman harcayıp yazdığı yazıyı yayınlamamktalar vaya niye yayınlamadıklarını kişiye yazmamaktadırlar. Kınıyorum..

Helloween 8: Biz bu filmi görmüştük ( 22)

Microsoft'a niye bu kadar önyargılı yaklaşıyorsunuz veya yaklaşmayı popüler buluyorsunuz ki?
Birde bunun yanında onun ürünlerini kullanarak bunu yapmak iyi değil galiba..