eribol

eribol


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Yazılımcı, hakları için tek çatıda toplanıyor ( 3)

Bu kuruluşları tanımıyorum ancak şunu belirtmeden geçsem olmaz. Bu telif haklarını koruma meselesi öyle bir hal aldı ki, ben artık telif hakkı için bu kadar uğraş verenlerin güzel iş çıkaracağına inanmıyorum. Zira kafalarını işlerine değil telif haklarına yormuş insanlardan ne beklenir ki? İşin diğer ilginç yanı ise teknolojide çok geride olan biz, telif haklarını korumada en önde gidiyoruz. Önce işinizi adam akıllı yapın sonra telif haklarıyla uğraşın demek bence artık bizim hakkımız. Zira kafa kulak bırakmadılar. Bunun önlenmesi içinde özgür yazılımın ve eğitimin önemini bilmem vurgulamaya gerek var mı?

İşte Sosyal Sorumluluk Projesi Böyle Olur ( 68)

Evet bende izliyorum ve gördüğüm bir tek sen ve senin salaklıkların, pardon küfürlerin, olmadı hakaretlerin pardon pardon yine olmadı yalanların, aaa yine tutturamadım; çamurlukların, üfff yine olmadı. Aha buldum cevap "E" şıkkı yani hepsi olacak.
İşin özüne gelince;
Forum editörlerine. Tugba kullanıcısı forumda salatalık olsun diye mi tutuluyor, yoksa aykırı sese kulak verdiğinizi göstermek mi amaç? Cevap birinci seçenek ise burada saçmalıklar havada uçuşuyor derim? İkincisiyse cevabınız, yazdıklarında karşıt ses değil çatlak ses var. Teneke gibi gürültü veriyor. Bence silmenizde fayda var. Ha unutmadan onu kendi haline bırakmışsınız, farkındayım:D

EnderUNIX Logo Yarışması Düzenliyor ( 8)

Ya ben anlatamadım yada siz anlayamıyorsunuz. Madem herkesin özgürce kullanabileceği bir logo olacak; O halde hitabet şeklini değiştirmelisiniz. Kullandığınız cümleyi iyice ölçüp tartacak olursanız, bunun özgür yazılımdan ziyade bir şirket izlenimi verdiğini kolaylıkla anlarsınız. Ben haberi baştan sona iyice okudum, haberi tam olarak anlayabilmek için ayrıca EndurUnix sitesine gitmek gerekmez sanırım. Özgür yazılımda tüm hakları falanca gruba, takıma, sınıfa veya şirkete aittir ibaresini doğrusu ilk defa görüyorum.

EnderUNIX Logo Yarışması Düzenliyor ( 8)

Aranan şartlarda şirket havası vermeme yönünde bir istek var. Ancak biraz sonra logonun tüm haklarının şirkete ait olduğu şartı karşımıza çıkıyor. Hem özgür yazılımdan kazanacaksınız ve hemde özgür yazılıma ters iş yapacaksınız ve logonuz şirket izlenimi vermeyecek(Yani özgür yazılım imajı verecek). Tam olarak amaç ne? Doğrusu bunu anlayamadım. Şimdi bir sürü bahane ileri sürebilirsiniz. Bahanelere karşı mozilla ve firefox baya güzel bir örnek.

Sun'dan GPL lisanslı mikroişlemci ( 13)

Yukarıda zikrettiğiniz grup veya şirketlerle haber arasında nasıl bir bağ kurmuşsunuz hayret. Eğer önyargılarınızı kırıp haberin içeriğine odaklansaydınız belki haberin anlamını daha iyi idrak etmiş olurdunuz. Zira bu haberde bizim için ileride ucuz, gelişime açık işlemci var demektir. Bundan sonra rekabet ve kalite artacaktır. Yorumlarınıza gelince, tersinden alın okuyun. Bakın kendi eleştirdiğiniz işi siz yapmışsınız. Kaldı ki ben özgürüm, istediğimi seçerim ve elbette taraf tutmakta da serbestim