bilimsel

bilimsel


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Rezalet Üzerine Rezalet, Hadi Hayırlısı ( 16)

imkb nin hemen yanında itü kampüsü içinde "imkb vadi yurtları" adında 1400 kişilik bi erkek öğrenci yurdu var. bu yurda 2004 başında fiber kablo çekildi. 2003 ekim- kasım gibi yapılması gereken kablo daha yapılırken koptuğu için 2004 şubatına falan sarkmıştı.
bu kablo bugüne kadar en az 5 defa koptu.
son ikisi istinyepark önündeki yol çalışmaları sebebiyle oldu.
biz bu yurtta kalan öğrenciler olarak bu olaylara çok alışkınız. her sene en az bir defa yaşadığımız bir olay sonuçta.
bu üniversite yetiştiriyor o projeleri onaylayıp, işi yapan mühendisleri.
bişeyleri eksik veriyolar demekki.
iş ciddiyeti konusunda biraz daha japon, insana verilen değer konusunda biraz daha iskandinavmı olmak lazım nedir bilemiyorum.

FM Karma ( 119)

evet böyle bi kapasite bende var. sizce, sizde yada gayet random seçebileceğiniz herhangi bir kişide yok mu? ufacık bir parça bile hissetmiyor musunuz? darkside'a meyletmiyor musunuz bazı bazı :)

FM Karma ( 119)

hayır ben tamamen kendimi baz aldım yazarken, hatta bunu da yazacaktım ama vazgeçtim. neyse şimdi yazıyorum.

karma puanlamasını, sidik yarışına çevirebilme kapasitesi içimdeki, kabul görme bağımlısı maymunda var. her türlü şebekliği yapıp puan alma heveslisi en bi maymun kişi kim derseniz, önce kendimi gösteriyorum size işte :)

FM Karma ( 119)

herhangi bir sitede haber yada yorum yazmak baya vaktimi alıyor, sebebi ise şu:
yanlış anlaşılmalara yer vermemek için defalarca yazdığımı kontrol ediyorum. anlaşılır olması için imla ve dilbilgisi kurallarına uymaya çalışıyorum, yine de her insan gibi hatalarım oluyor. yazdığım mesajı editleyemiyecek ve silemeyecek olmam da bu 30 defa kontrol etme gerekliliğini artırıyor. bu otokontrol, fazla aşırıya kaçmamak şartıyla, bence iyi birşey. ortamı temiz tutmak için de otokontrolden daha iyi bir yol yok herhalde.

karma puanlaması kullanıcıları, kendilerini kontrol etmeye teşvik eder mi bilemiyorum. ama sidik yarışına çevirecek kişiler türeyecektir, ona eminim.

Pandora: Size Uyum Sağlayan Radyo ( 10)

insan davranışı tahmin edilebilir değildir, veya buna benzer bir cümleyi "numb3rs" adlı amerikan dizisinde çok duyuyoruz. matematik dehası arkadaşımız, fbi ajanı abisine olayların çözülmesinde yardım ediyor. hoş dizi, izlemeyenlere tavsiye ederim. başlıktaki cümleyi google da aratınca şöyle birşey çıktı: http://nrich.maths.org/public/viewer.php?obj_id=1355∂=index&refpage=monthindex.php bir deney yapılmış ve deneyci şahıs şu sonuca ulaşmış: insan davranışı çeşitlilik göstermese de, tahmin edilebilir değildir. ben böyle anladım, ama daha iyi bi tercümeye hayır demem :) ha şimdi biz sayılarla ve istatistiklerle ölçülemeyecek, anlaşılamayacak kadar karmaşık varlıklar mıyız insanlar olarak, yoksa kendimizi öyle mi görmek istiyoruz. bilemiyorum. o elde edeceğiniz veriler bi işe yarar mı onu da bilemiyorum. kaç tane değişken içermelidir ki işe yarar bi veri olsundur orası da karmaşık benim için. herkesin seveceği mükemmel bir müzik yoktur ona eminim, görecelilik var çünkü.

Video iPod ( 1)

video göstermekten öteye ipod la tv dizilerini de izleyebilecekmişiz. apple, türkiyede de baya takip edilen bazı amerikan dizilerinin yayınlanmasından bir gün sonra internetten indirilip ipod ile izlenebilmesi için anlaşma yapmış. diziler arasında "desperate housewives" ve cncbce de yayınlanması için can attığımız "lost" adlı dizi de varmış. aliye ve kurtlar vadisini de bekliyoruz :) http://arsiv.sabah.com.tr/2005/10/14/tek101-20051014.html http://www.mediaweek.com/mw/news/recent_display.jsp?vnu_content_id=1001305085

Fazlamesai.net TV : 9. Bölüm ( 15)

demeyin ya.
kaçırdım ben bu bölümü.
arkadaşlar birşeyler yazarsanız izlemeyenler için minnettar kalırız.

Google OS olabilir mi? ( 3)

"The First $20 Million Is Always the Hardest" diye 2002 yapımı bir film vardı. elemanımız pc99 diye bi projeye bulaşır. amaçları 99 dolara pc üretebilmektir. monitör yerine hologram bir arayüz, fare ve klavye yerine özel eldivenler, 69 satır kodluk ! bir işletim sistemi oluştururlar ve gerekli yazılımların internet üzerinden kullanılmasına karar veririler.
MIT deki profesör bunu izledikten sonra mı gaza gelmiş acaba diye düşündürmüştü beni.

http://www.imdb.com/title/tt0280674/

http://www.fazlamesai.net/modules.php?name=News&file=article&sid=2682&mode=&order=0&thold=0