Genişletilebilir Programlama Dilleri: 21. yy. İçin Tahminler

0
FZ
ACM tarafından yayınlanan QUEUE dergisinin son sayısının konusu programlama dilleri. Toronto Üniversitesi'nden Dr. Gregory V. Wilson'ın dergiye gönderdiği Extensible Programming for the 21st Century (21. yüzyıl için genişletilebilir programlama) yazısı Internet'teki değişik platformlarda ışık hızı ile yayıldı ve bitmek bilmez tartışmalara bir yenisi eklendi. FM olarak sonsuz+1 mantalitesine uyup sevgili okurlarımızı bundan haberdar etmemek ve bir başka teknik (sosyolojik, psikolojik, politik, kısaca bilgisayar dünyası ile ilgili) tartışmaya yol açmamak düşünülemezdi!
Makale aslında yeni sayılmaz, orjinali burada yayınlanmış olan bir makalenin başka bir sürümü. Tartışmanın odaklandığı noktalardan biri de XML'nin yepyeni bir şey olarak gösteriliyor oluşu ve kodun bu şekilde depolanmasının pek çok şeyi kolaylaştıracağı iddiası (orjinal makalede Scheme ve Lisp'e göndermeler var ve XML'in neden tutup daha genel ve benzer yapıları içeren Scheme ve Lisp s-ifadelerinin neden tutmadığı, vs.). Pek çok bilgisayar programcısı ve bilgisayar bilimcisi tüyleri diken diken olmuş şekilde buna karşı çıkıyor. Tepki gösteren Lisp programcılarıdan birinin eğlenceli bir alıntısı: "Lisp yorumlayıcınızı biraz değiştirip normal parantez yerine köşeli parantez kullanmasını sağlayın ve sonra en güncel XML teknolojisini kullanan ürünü/programlama dilini geliştirdiğinizi söyleyerek piyasaya çıkın, ismini Enterprise XML 2.0 (EXML 2.0) koyun ve 50.000$'a pazarlamaya başlayın."

Yazı ile ilgili olarak QUEUE dergisinde çıkan eleştirilere buradan erişebilirsiniz. Bir başka detaylı ve ufuk açıcı (aynı zamanda bazı bilinen şeylerin nasıl yepyeni fikirlermiş gibi pazarlandıklarına dair fikir veren) tartışma da comp.lang.lisp grubunda takip edilebilir.

XML konusunda enteresan bir bilgi ise, "Lisp Makinaları mı, hahaha, olur mu öyle saçma şey yahu, bir programlama diline özgü bir donanım, peh!" diye tepki vermiş insanları şaşırtacak bir sayfa: LispMachinesAreComingBack - but not the way you like! (Lisp Makinaları Geri Dönüyor - ama beklediğiniz şekilde değil!). Sayfadaki eleştirilerden sonra karşınıza çıkan XML'e özgü, özel bir makina. DataPower firması tarafından üretilmiş bir XML makinası. XML parsing, XML şema doğrulama, XPath yönlendirme, XSLT dönüşümleri, XML sıkıştırma, vs. yapan bir makina. ;-) Dr. Wilson'ın makalesinde verilen genişletilebilir sözdizim örnekleri, Lisp ve Scheme dünyasında bunların nasıl yapıldığı ve yavaş yavaş Java gibi yaygın dillere de uyarlanmaya çalışıldığı açıklamalar dikkat çekici. Programların kaynak kodlarının XML olarak saklanmasının programcıların işlerini gerçekten kolaylaştırması ve üretkenliği arttırması ümidiyle...

Not: Bu makale bağlamındaki yorumları, tartışmaları takip ederken karşılaştığım enteresan ve yeni bir kitabın bağlantılarını da paylaşmak istedim: Concepts, Techniques, and Models of Computer Programming. Yazarlara göre bu hacimli kitap Mozart programlama sistemini kullanarak temel ve önemli programlama paradigmalarını detaylı ve aynı zamanda pratik olarak işliyor. Kitaba dair yorumlardan biri bu kitabın bu yüzyılın "Mor Kitap"ı olabileceği yönünde!

Görüşler

0
FZ
Konu ile ilgili gezinirken bulduğum birkaç enteresan bağlantıyı paylaşmak istedim:

Microsoft MSXML bileşenini tasarlamış programcının günlüğünden: Where XML goes astray... [nothing-more.blogspot.com]

XML eleştirileri ve karşı eleştirileri: Xml Sucks [c2.com]

XML ile ilgili problemleri ama bunlara rağmen XML'nin neden kullanılması gerektiğini anlatan güzel bir sunum: Does XML Suck? Or: Why XML is technologically terrible, but you have to use it anyway?
0
FZ
ilk iki URL düzgün gelmemiş, düz yazı olarak vereyim bir de:

http://nothing-more.blogspot.com/2004/10/where-xml-goes-astray.html

http://c2.com/cgi/wiki?XmlSucks
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Java ve .NET : Derin Rekabet

FZ

Son günlerdeki anketleri inceleyen, yazışmalara,sorulara kulak ve göz misafiri olan FZ dayanamadı ve bulduğu bir röportajı tercüme ederek FM camiası ile paylaşmaya karar verdi. Söz konusu röportaj Java dünyasındaki en kıvrak ve yetkin firmalardan biri olma özelliğini halen koruyan BEA'nın Baş Teknoloji Sorumlusu (Chief Technology Officer - CTO) Dr. Scott Dietzen ile 13 Aralık tarihinde gerçekleştirilmiş. Dr. Dietzen Java camiasında, sunucu tarafındaki Java standartlarının geliştirilmesinde yani J2EE (Java 2 Enterprise Edition) teknolojisinin olgulaşmasındaki öncü rolü ile saygı duyulan bir isim. Kendisi aynı zamanda Java Community Process kurucularından. Bu röportajın ana konusu: Java, .NET, web servisleri, vs.

YazBoz API'nin İlk Sürümü Çıktı

FZ

Daha önce bahsettiğimiz yazboz.com ile ilgili yeni bir gelişmeyi paylaşmak istiyoruz: sistemi kendi uygulamalarında kullanmak isteyen araştırmacılar için bir API hazırlandı.

yazboz.com geliştiricileri Can Altıneller ve Özgür Oktay'ın hazırladığı API belgesinin ilk sürümünü FM takipçisi bilgisayarcılarla paylaşmak istiyoruz:

YazBoz.com'da biriktirdiğiz verileri bilim insanları ve uygulama geliştirmek isteyen herkesle paylaşabilmek için bir API geliştirdik. Bugüne kadar Yazboz'u inceleyen yapay zekâ araştırmacıları, dilbilimciler ve bilişsel bilimciler yazboz verilerinin kendi çalışmalarına önemli katkılarda bulunabileceğini düşündüler. YAZBOZ API’nin bu ilk sürümü ile bilim insanları ve geliştiriciler yeni uygulamalar yapabilecekler. Uygulamalar çoğaldıkça ve geliştikçe biz de YAZBOZ API yi geliştireceğiz.

Slashdot efektinden korunma yolları

larweda

Slashdot`u bilirsiniz, bilgisayar aleminde çok tartışmalar yaratan, gelişmelerden haberler veren, onbinlerce insanın takip ettiği saygı duyulan bir sitedir. Slashdot`ta duyurulan haberlerden birinde herhangi bir sitenin adının geçmesi, o sitenin çok (gerçekten çok) fazla hit almasına, ve çoğu zaman da sitenin ulaşılamaz halde zarar görmesine sebep oluyor. Buna alemde "Slashdot Effect" deniyor. Bu aslında bir sitenin duyurulması, geniş kitlelere yayılması adına çok istenebilecek bir durum. Ama site sahipleri sitelerinin göçmesinden (hatta kimi zaman bu yüzden hosting firmalarına cezalar ödemekten) hoşlanmıyorlar. İşte bu sebeple bu tarz bir duruma maruz kalan bir şahsiyet (adam Web-server olarak NT kullanmanın yanlış bir seçenek olduğunu kabul ediyor neyse ki) üşenmemiş, bir "Slashdot Effect Prevention Kit"geliştirmiş.

Detaylı bir Python - Ruby Kıyaslaması

FZ

Gerçek anlamda yüksek seviyeli dil olarak kabul edilebilecek, popülariterleri gittikçe artan ve Java programcıları tarafından dahi ciddi ciddi değerlendirilmeye başlanan Python ve Ruby dilleri ile ilgili detaylı ve güzel bir kıyaslama makalesi: Ruby, Python, "Power"

Curl Programlama Dili Yarışması Sonuçlandı

FZ

Friedger Mueffke ve Nikhil Damle Curl programlama dili yarışmasında en iyi dereceleri aldılar. Söz konusu yarışma Curl Corp. tarafından destekleniyordu.

Mueffke etkileşimli bir web form elementi, Damle ise bir alışveriş arabası tasarladı. Programlar basit olmakla birlikte her iki yazılımcı da dilin çok kullanışlı ve öğrenilmesinin de çok kolay olduğunu belirttiler.