Chivi Radyo yayında!

0
ProDer
Hepimizin tanık olduğu, Chivi.com'un kapanma olayının ardından, hobi niteliğinde bazı denemeler yapmayı ve biraz da kendimizi eğlendirmeyi amaç edinmişken, kendimizi bir anda radyo yayını yaparken buluverdik. Nasıl mı?
Sözkonusu firmanın, radyo yayını için kurduğu server'ı kullanarak! Dolayısıyla Chivi sayfasından ulaşılan radyo, tüm ilişkileri, projeleri ve diğer işlevleri durdurulup iptal edilmiş olmasına rağmen bir anda hortlayıvermiş oldu. Türkiye'nin önde gelen internet kuruluşunun çatısı altında gerçekleştirilen sistemle ne derece ilgilenildiği ve söz konusu yayının yapılmaya çalışıldığı dönemlerde bile İxir'in ilgililerinin olaya ne kadar ilgili (-siz) olduğu gözler önüne serilmiş oldu.

Bu yazı yazıldığında radyo yayındaydı, belki siz okurken de böyle olacak. Kapanmış bir sitenin yok olmuş radyosunu dinlemek mi istiyorsunuz. www.chivi.com adresine gidin ve alt tarafta sağda göreceğiniz linke tıklayın. Şimdilik sadece 56K modemliler için yayını açık tutuyoruz. İlgi olursa diğer yayını da açmayı düşünüyoruz.

Eğer chivi.com kapalıysa bu linkten de doğrudan yayını dinleyebilirsiniz. Buyrun!

http://194.29.215.135:8000/listen.pls

İstek parçalarınızı bize bildirebilirsiniz!

İlgili Yazılar

World Wide Waste

sundance

Adamın biri bir gün e-bay`de açık arttırmaya koyacak şey bulamamış, sonunda tutmuş `bu açık arttırmayı kazanan kişiyi bizzat evinde ziyaret edip bir güzel eşek sudan gelinceye kadar döveceğim` demiş ve bunu açık arttırmaya koymuş :)

Özellikle şartları okumanızı tavsiye ederim...

Süper matematikçi sonsuz asal sayıyı keşfetti

coskung

Matematik alanındaki buluşlarıyla bilim dünyasının "Süper Matematikçi" unvanını verdiği Samsunlu matematik öğretmeni Aydın Cerit, son olarak sonsuz asal sayıyı keşfettiğini bildirdi

Telefonla Çin İşkencesi

FZ

Çin'in birçok bölgesinde çıkartmalarla yasadışı işlerin reklamını yapanlara karşı yönetim yeni bir mücadele yöntemi geliştirdi. Bu tip yasadışı çıkartma ilanlardaki cep telefonları toplanıyor ve bir veritabanına giriliyor. Ardından özel bir yazılım bu telefonlara on binlerce kısa mesaj çekerek iletişimi imkânsız hale geteriyor. Aynı zamanda her 20 saniyede telefon aranarak 'Yasadışı bir reklam yaptınız, en yakın karakola başvurmanız gerekmektedir' şeklinde bir mesaj dinletiliyor. İşe ne kadar yarayacak, o henüz belli değil.

Kaynak: Radikal Gazetesi - Sanal Alem

Shakespeare Programlama Dili

FZ

Dünya edebiyatında önemli bir yeri olan Shakespeare'în üslubunu sevin ya da sevmeyin, yarattığı etki ve kalıcılığı tartışılmaz. Rama'da, ürettiği robotlara Shakespeare oynatan dahi mühendis gerçek bir karakter olsaydı (ki aslında hiç yok diyemeyiz) herhalde Shakespeare programlama dilini görseydi bıyıkaltından gülerdi.

Peki bu dil neye benziyor? Değişkenler Shakespeare oyunlarından alınma, sahneye giriyorlar, birbirlerine bir şeyler söyleyerek değer yüklüyorlar. Mesela negatif değer yüklemeniz için karakterlerden biri Hamlet'e hakaret ediyor. Bu kadarla kalsa iyi!

Nostalji: Bill Gates'i Daha Önce Hiç Böyle Görmediniz!

FZ

Pek çok şekilde gördünüz, hakkında pek çok şey okudunuz ama daha önce hiç böyle görmediniz. Hırslı bir genç, dünyaya hükmedecek şirketini yeni yeni kurarken bir dergiye poz verirse ne olur: Bill Gates Dergiye Poz Verirken, 1983