Birleşen birleşene.. Ne olacak bunu sonu?

0
elrond
AOL AT&T Broadband`i satın alacakmış. AT&T`nin önemli yatırımcılarından Liberty Media yönetim kurulu başkanı John Malone böyle bir açıklama yapmış. AT&T Broadband`in hissedarlar toplantısından da bu haber sızmış. At&T broadband Amerikanın önemli kablolu internet erişimi firmalarından biri. Daha önce Comcast AT&T ye teklif vermişti. AOL ve AT&T konuyla ilgli yorum yapmaktan kaçınıyor. Açıklamanın spekülasyon olduğunu iddia edenlerde var.
Bizi ilglilendiren ise son 1-2 senede bilişim endustrisindeki bu sürekli birleşme ve satın alma eğilimi. Mantar gibi artan bu şirketler artık kar edemez hale gelimiş durumda. İşin kötü yanı ise bu endüstrinin anormal yatırım gereksinimleri. Bu da karlılığı engelleyen en önemli etken. Yatırımcılar yatırımlarının geri dönüşü geciktikçe huzursuzlanıyor. Maalesef bu birleşme işi istihdam açısından olumsuz sonuçlar doğuruyor. Ama şirketlerin görünen başka çaresi de yok. Herhalde önümüzdeki 10 sene içinde endüstrideki şirket sayısı oldukça azalacak. Nasdaq yatırımcıları da ne yapacağını şaşırmış durumda. Son 2 senedeki önemli örneklere gelince Intel-Xircom, Nvidia-3DFx, S3-Diamond Multimedia ve son olarak Compaq-HP. Bunlar benim aklıma ilk anda gelenler. Daha küçük ölçekli firmalarda bu durum çok daha yaygın.

Görüşler

0
anonim
sonunda tekeller olusmaya baslayacak, microsoft tekeline karsi mucadele verelim derken, yakinda cesit cesit sektorlerde cesit cesit tekellerimiz olacak, rekabetci ortamin getirdigi guzellikler yokolacak.
0
elrond
Aslında bir açıdan bakınca da rekabetçi ortamın getirdiği şeyler bunlar gibi geliyor. Rekabet edemeyenlerin sonları hep böyle oluyor.
(Compaq- HP rekabet ediyorlardı ama kendi aralarında. IBM` e karşı toplamları bile henüz yeterli değil)
0
anonim
bana kalirsa, sistem kendi yarattigi kahramanlar tarafindan bir nevi yikima ugruyor (belki ilerde ibm yeter coluk cocugun vizildadigi diip hp-compaq ortakligini satin alir, onlar sag biz selamet :)
0
elrond
lafı ağzımdan aldın ;-)
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Aktivistler için Google benzeri bir Arama Motoru

revolte

Resist! (Diren!) Kollektifi aktivistler için yeni bir arama aracını duyurur:

Resist - Belli başlı aktivist web sitelerinin çoğunu, ve başka ilerici kaynakları tek yerden arayın!

Bu eşsiz proje aktivizm ve radikal politikaya odaklı hızlı ve kapsamlı bir araştırma aracı sağlıyor. Sonunda alternatif haberler, analizler, ilişkiler, olaylar ve başka bilgileri bulmanızı sağlayan bir arama motoru var - hepsi de "aktivist web" bağlamında.

Neden yemek siparişimi internetten vereyim???

parsifal

Çoğumuzun başına gelmiştir... Genelde pizza siparişi için telefon edersiniz. Fakat adresiniz sipariş verdiğiniz yere uzaktır veya sipariş süresi içinde gelmez, falan filan...

Buyrun size Yemek Sepeti

Yaşadığım örneği anlatayım gerisini siz anlayın. Beşiktaş'ta SUBWAY yok. Verdim malum siteden siparişi, aradılar onayladım. 45 dakika içinde dükkandaki ile aynı fiyata kapımdaydı. Dedikleri gibi: "Tüm siparişleriniz telefonda vereceğinizden çok daha doğru gelsin. (Artık "LAHana dolma istedim LAHmacun geldi." devri kapandı.)"

"Eğer müşteriniz köşebaşından alabildiği bir ürünü; sizden, 3 gün sonra ve gönderim masrafını da ödeyerek alıyorsa, sizin iş modeliniz hiçbir şeyi geliştirmiyor demektir."
Tod Francis, Trinity Ventures

Şekil İtibariyle Hotmail

mambo

Bugün bilgisayarımı açtım her zamanki gibi önce icq daha sonra da hotmail`ime bakmaya yeltendim, her zamanki gibi ağır ağır açılmaya başladı. Hotmail`deki abiler baya uğraşmışlar ve Hotmail`i yeniden yaratmışlar. Tasarım olarak gerçekten güzel olmuş ama her zamanki ağırlığı devam ediyor bir de hız olayını halletseler gerçekten çok güzel olacak. Ama şekil bazında başlayan değişiklik belki hıza da yansır(!)
Mail gönderme menüsünde adres defterindeki isimler kenarda duruyor. Devamlı mesaj yolladığınız kişilere sadece bir tıklama ile mail yollayabiliyorsunuz. Bunun gibi ufak ama işinizi kolaylaştıran kısa yollar da mevcut....
Ayrıca havaların çok ısınmış olması sanırım en çok servis sağlayıcıların işine yaradı icq`yu her açtığım da hemen hemen listenin yarısı online durumda oluyor millet bu sıcakta dışarda dolanmak yerine evimde otururum açarım bilgisayarımı nette dolanırım diye düşünüyor herhalde(ya da işsizlikten)...

Ekonomik olarak en güçlü 100 ülke/şirket

sundance

2000'de yayınlanan bu rapora göre Dünya'nın en büyük 100 ekonomik gücünün 51'i çok uluslu şirketler.

Her ne kadar raporun yeni halini bulamamış olsak da, bizim için ilginç olanı 22 ve 23 numaralar. Kırmızı çizgi bizden başlıyor.

Google Hack: Sefil ve Başarısız Bush

murat09

Google'da sefil ve başarısız anlamına gelen "miserable failure" kelimelerini birlikte arattığınızda ilk sırada karşınıza Beyaz Saray sitesinde George W.Bush'un özgeçmişi çıkmakta. Ayrıca George Bush diyerek aratma yaparsanız 1-10 arası sonuçlarda Bush ile şempanzelerin benzerliğini konu edinmiş başka bir site daha çıkıyor.