tarrega

tarrega


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Google'dan Web Tarayıcı ( 18)

Üç tane tab açtıktan sonra (Hepsinde de birkaç flash objesi vardı) CPU %100'e vurdu. Notebook Single Core Pentium-M 1.73 Ghz. Bunun dışında bir probleme rastlamadım.

Yeni bir solucan: W32.Sasser.B.Worm ( 4)

Valla bu sefer hazirlikliyiz (kurumsal sirketler), bundan sonra hicbir zaman blaster gibi bir durumla karsilasilacagini da sanmiyorum. MS'dan bununla ilgili yama ciktigindan beri en az 3 kez mail ile ve bir kez de telefonla uyarildim, daha ne yapsinlar. Tabi son kullanici (ev bilgisayari vb) tamamen farkli bir kulvar, orada daha MS'un yapmasi gerekenler var diye dusunuyorum.

NTV Radyo´da GNU/Linux programı başlıyor ( 5)

Hepsinden iyisi bu tarz programları download edilebilir media (MP3 gibi) haline getirseler de dilediğimiz zaman indirip portatif çalarımızda dinlesek ne konuşmuşlar diye. (Her gün iki-buçuk saatim yolda geçiyor da) :-(

MS Windows´ta GNU/Linux Çalıştırmak İçin Yeni Bir Yöntem: coLinux ( 5)

Bir de şimdi gözatın derim. Bir ay gibi kısa bir sürede epey bir ilerleme kaydedildi. Doküman oluşturmak için bir Wiki açtılar, developer email listesinde baya bir hareket var. (Pek anlamasam da) Az olan Linux bilgimi geliştirmek için bulunmaz bir nimet benim için, işyerinde 4 bir tarafımda Windows var zira. Şu anda 2002'de fazlamesai'de yazılmış olan Türkçeleme-1 yazısını uygulamaya çalışıyorum, kalvye düzeldi ama konsolda türkçe karakterler bir garip çıkıyor, yanlış bir font var sanki.

Debian; keyif mi, bela mı ? ( 14)

Debian ile FM''i keşfetmeden önce tanıştım, (hala da tanışmaya çalışıyorum). Aslında Linux''a yeniyim, tavsiyeye uyup daha sade bir dağıtım ile başlayabilirdim ama iş inada bindi. Sağolsun bir arkadaşım bir süre önce bana 96 model olduğunu sandığım bir IBM RS6000 (powerPC) makine verdi. Üzerinde AIX vardı, pek hoşlaşmadım kendisinden, sonra eski NT4 CD''lerimi karıştırdım, PowerPC desteklediği aklımda kalmış, kurdum ve sorunsuz 30 dakika içinde çalışır vaziyetteydi. Ancak nostaljik geldi, zira Explorer 2.0 versiyonu var üzerinde ve bu versiyon frame bile desteklemiyor. SP1''den sonra MS desteği kesmişti. Neyse dedim bu haliyle bile benim oğlanı (5 yaşında) idare eder, ona 80''li yıllarda yazılmış DOS oyunları buldum, acaip eğleniyor.
Bir yandan araştırmalarım neticesinde Linux koşturabileceğimi keşfettim, birkaç ecnebi ile muhabbet sonunda bu alet için en hayırlı dağıtımın Debian olduğuna karar kıldım. Kafa göz yararak Debian''ı kurdum ama şans bu ya bizim alet biraz problemli çıktı, kernel default haliyle bu box''ı boot edemiyor, bir patch ayrıca grafik adapteri için de bir başka patch gerekiyor kernel''a. Dedim ya acemiyiz Lİnux''da. Beni biraz gerdi tabi kernel derlemek falan. 2.2.20''de grafik için olan patch olmadan XWindows çalışıyordu (görüntü bozuk olarak) ama 2.4.18''e geçtikten sonra hiç açılmıyor X. Aynı Xconfig dosyası bu kernel ile olmadı. Fazla mesai yaptığım saatlerde (haftada 1-2) uğraşacağım biraz daha.
not: Bu arada Vmware''de Debian''ı Xwindows ile çalıştırabilen var mı? Vmware''in desteklediği dağıtımlar arasında Debian yok.