spinodal

spinodal


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

NZemberek 0.1 Çıktı ( 18)

towsonu2003 her 3 sorunuzu da yanıtlamaya çalışyaım:

1. Haberin başında verilen bağlantının hedefi olan blogdan sözediliyor. Haberi buraya yazan arkadaş blogdaki yazıyı olduğu gibi aldığı için anlaşılmıyor olabilir. Ancak bağlantıyı izleyip yazı okunduğunda sanırım yanlış anlama ya da karışıklık gider.liyor.

2. NZemberek kullanımı için hazırlanmış rar uzantılı dosyanın içeriğindeki .dll (kütüphane) kullanım belgesinde anlatılan örnek konsol uygulamasına referans olarak tanıtılıyor. Konsol uygulaması da oluşturulduğunda (build edşkdiğinde) ortaya .exe uzantılı çalıştırılabilir bir dosya çıkıyor. .Net platformuna bir miktar aşina olanların izleyeceği bir yönerge olarak düşünüldüğünden detaya girilmedi.

3. Sadece Zemberek projesine de destek verebilirdik (ki bunu elimizden geldiğince yapacağız zaten) ancak, Zemberek projesini farklı bir perspektiften yaklaşarak daha kolay anlayabileceğimizi hem böylece farklı br platformda kullanmak isteyecek geliştiricilere hazır bir yapı üretmiş olacağımızı düşündük. Bundan böyle her iki yönde de elimizden gelen desteği sürdürmeyi istiyoruz. .Net portuna ilgi oluşmazsa zaten ömrü uzun olmayacaktır, ama ben öyle olmayacağına inanıyorum.

Umarım aydınlatıcı olmuştur.

Mum yakmayı deneyelim: TDK gerekeni yaptı ( 18)

Bildiğim kadarıyla orada çok uzun süredir "sql injection" ile sorun yaratılmasına imkan veren bir açık vardı. Umarım sadece hataları düzeltmeyip bu açığı da kapatmışlardır, çünkü yanlış hatırlamıyorsam birileri bu durumu sizinle aynı yöntemle bildirmişti...

Firefox'a kardeş geldi: Flock ( 13)

birkaç kişi belirtmiş ama ben de yazayım çünkü insanlar galiba sadece son yorumu okuyorlar :o) flock firefox üzerine geliştirilmiş. yani ondan hızlı demek yanlış, sadece firefoxun yeni sürümünü kullanıyor o kadar. ayrıca bence de yanlış yapılıyor. flock gibi yeni bir tarayıcı yerine güçlü eklentiler serisi olması çok daha iyi olacaktı ama oldu bir kere. bir de biz ff'den hızlı filan diyerek iyice açmayalım arayı :o)

En güzel başlangıç sitesi ( 2)

Birkaç gündür izliyorum, gerçekten hem tasarım olarak hem de mantık olarak çok hoşuma gitti. Ama yeni gönderilmiş haberleri izleyeyim, beğendiklerimi "digg"leyeyim (!) derseniz çok zamanınızı alıyor. Aradabir bir süreliğine "digg spy" sayfasını izlemek popüler haberleri anlamanıza yetiyor. Aslında ana sayfayı izlemek bile yeterli....

Eric Raymond: GPL'e İhtiyacımız Yok ( 24)

Konu burada tazeyken slashdot'da şöyle bir haber [yro.slashdot.org] var. Miranda ekibinin Miranda IM kaynak kodu GPL ihlali ile kullanılmış ( iddialarına göre [blog.miranda-im.org] içine spyware eklenerek).

Java Kongresi İzlenimleri ( 35)

Gidemeyenler için süper özet olmuş. Eline sağlık...

Uzun zamandır bu çok başlı, komünite tipi geliştirme ile sahipli, patronlu ya da tek liderli geliştirme arasındaki farkları konuşup duruyorduk arkadaşlarla. O konunun konuşulduğu seansı özellikle merak ettim. Aslında burda da o seansa devam edilebilir :o)