pinguar

pinguar


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

fazlamesai'ye soralım: Tek bir işletim sistemini dayatmanın hukuki boyutu nedir? ( 10)

Rekabet Kurumu benim de aklıma gelen seçenekler arasındaydı; zaten işin hukuki boyutunu merak etmemin sebeplerinden biri de buydu.

Tamam, zaten milyarlarca dolarlık bir şirketin en büyük gelir kaynağının musluğunu kapatacak yasal bir hakkım olduğunu düşlemiyordum ama (keşkee..) yine de elimizin kolumuzun bu kadar bağlı olması hazmedilemeyecek birşey.

Aslında imza kampanyası ya da bu tür birşey de işe yarar belki diyordum.. en azından sesimizin duyulmasını sağlayabilir..

MatzLisp: Yeni bir Lisp lehçesi ;-) ( 11)

Matz, şu röportajında dilin tasarımı sırasında Lisp'ten de etkilendiğini belirtmişti zaten, ama bu kadarını beklemiyordum!

Ruby Kullanıcı Kılavuzu Artık Türkçe ( 6)

Ruby Kullanıcı Kılavuzu'nun en son gözden geçirilmiş ve düzenlenmiş haline buradan erişebilirsiniz.

Debian Tarihçesi ( 27)

Şimdiye kadarki önerilere ve eleştirilere hep alçakgönüllülükle yaklaştım ama madem bu kadar iyi biliyorsunuz, buyrun da siz çevirin.

Debian Tarihçesi ( 27)Estağfurullah, sonuçta bu eleştirileri daha iyi bir noktaya gidebilmek için yapıyoruz. Sonuçta her ne kadar çevirdikten sonra kontrol etsek de, insanın gözünden kaçan bazı kelimeler olabiliyor.

Önerileriniz için teşekkür ederim,zaten belgeyi en kısa zamanda güncelleyeceğim.

Debian Tarihçesi ( 27)(..)Debian'daki Xorg'un Xfree86 ile değiştilmesi için (..)


Çeviride, özellikle *Debian'daki Xorg* olarak belirttiğim için, 'Xorg çıkıyor ve yerine Xfree86 geliyor' gibi yan anlamlara kayacağını düşünmemiştim.

Önerileriniz için teşekkürler, daha net birşey yazacağım.

Debian Tarihçesi ( 27)Alıntıladığınız kısmın orijinali burada

Other goals for etch already implemented include: introduce gpg authentication for apt repositories (done june 2005), integrating Xorg in Debian to replace Xfree86 (finished july 2005) and integrating tags into the package information (done july 2005).


Etch için hedeflerimizin çoğuna çoktan ulaştık bile: apt depoları için gpg onayı (haziran 2005'te yapıldı), Debian'daki Xorg'un Xfree86 ile değiştilmesi için bütünleştirilmesi (temmuz 2005'te bitirildi) ve paket bilgilerine etiketler eklenmesi (temmuz 2005'te yapıldı).

Önerisi olan varsa, memnuniyetle duymak isterim.

Debian Tarihçesi ( 27)

Telaffuzu olduğu gibi mi bırakayım, yoksa Türkçe okunuşunu mu yazayım diye düşünürken, öylece bırakıvermişim. Hemen değiştireyim, yoksa Debian'la yeni tanışan kullanıcıların, bu çeviriyi okuyup ortalıkta "debeen, debeeen" şeklinde dolaştığını düşünseneze :)

Kadınları Linux Kullanmaya NASIL Teşvik Edersiniz ? ( 18)

Oncelikle herkese iyi dilekleri icin tesekkur ederim. Yalniz belgenin cevirisinin yaklasik 4 gun gibi bir surede bittigini ve Belgeler.org'da yayinlanmadan once gozden gecirilecegini belirtmek isterim. Soz konusu belge, benim kendi sitemde yayinladigim "bulanik" versiyonu. Bu arada, "feminazi" kavramini da Turkce'ye sokup sokmamak konusunda da tartismalarimiz devam ediyor, bu konu hakkindaki gelismeleri bildiririm. Ayrica FZ'nin de dedigi gibi bu belge, ozel bir ayrim gozetmeyenler icin anlamsiz olabilir ancak, hala bilgisayarla ugrasan bir kadin gordugu zaman sasiran insanlar icin bir baslangic teskil edebilecegini dusunuyorum.