fayntom

fayntom


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Yeni Teknoloji Yazıcı ile Kartuşlara Son! ( 20)

Geçenlerde kondansatör - kapasitör karşılaşması olmuştu hatırlarsak burada. Benim tek aklımda kalan buradaki "doğru yazdın, hayır efendim yanlış yazdın" cümlelerini aylardır belki yıllardır aşamamış insanlara laf yetiştirmekten konudan uzaklaşıldığını ve de uzaklaştığımı gördüm. Bazı insanların halen iki tane kelimenin düzgün yazılmadığını düşündüğünde buradaki güzelim ortamın içine "eleştirel" bir biçimde "zıplayarak" konuyu son güçleriyle dağıtmayı ve bunu burda diyaloglar içinde tartışmayı özel bir aktivite olarak benimsediklerini ve bu becerilerini herkesin "gözüne sokmayı" iş edindiklerini düşünüyorum.

Bu tür yorumları sürekli olarak yapıştırmayı iş edinen insanların bu güçte laf üretme kapasitelerini ne iş yapıyorlarsa oraya kanalize etmelerini diliyorum.

Evet bence burası meraklılara, ilim bilimle haşır neşir olanlara mekan olan güzel bir site. Dilimiz bir ilim tek başına, büyük bir ilim bunu savunuyorum ve Türkçemizi katleden insanlardan ben de nefret ediyorum. Ama şu siteye girmek için sahip olduğum 10 dakika zamanı saçma
sapan(evet saçma ve sapan buluyorum), tamamen konu dışı yorumları okuyarak geçirmekten artık sıkılıyorum.

Not: Editor'ümüz bu türden mesajları görmemenizi sağlayamayız kusura bakmayın demişti. Kendim için de olsa kimse sansür istemez emin olun. O yüzden görüyorum ve de düşüncelerimi aktarıyorum. Bu seferlik affımı buyrun.

Şişman kapasitörler ( 54)

haha evet bu konuda haklısınız :) açıkçası ben ordaki tanımından yola çıkarak ufak bir açıklama yapmaya çalışmıştım. Onun dışında kapasitenin ne işe yaradığını anlamam 3 yılımı aldı doğrusunu söylemek gerekirse.

Şişman kapasitörler ( 54)

Hay allah öyle olmuş demek ki. Tüh neyse bilmeyip de öğrenmek isteyen birileri vardır kesin.

Şişman kapasitörler ( 54)

Evet umarım bu konudaki merakınızı giderebilmişimdir. Öyleyse benim için büyük bir zevktir.

Saygılarımla

Şişman kapasitörler ( 54)

yani viki'deki tanım için sonuçta şunu söyleyebilirim. Statik rejimde (DC) depolanan enerji veya dinamik rejimde (AC) depolanan enerjiden de bahsedebilmekle beraber, viki'deki verilen tanımda AC ve DC işaretlerle oluşan empedans karakteri ele alınmış. Ortada yanlış bir tanımlama olduğunu düşünmüyorum. Sadece o açıdan değinmiş viki yazarı.

Şişman kapasitörler ( 54)

Üzülmüyorum ben. Zaten onu düşünmenize gerek yok. Bir de beni düşünecek zamanınız da olmasın zaten. Üretmek için vakit harcarken bir de beni düşünmeyeceksiniz elbette.
Zaten yazmamın nedeni bana rahatsızlık vermesi değil. Bu yorumu yazma amacım böyle nitelikli haberlerin altında hala kelimelerin anlamlarını tartışıyor olmamızdır. Ve hala da tartışıyorlar...

Şişman kapasitörler ( 54)

Kapasiteler DC gerilim uygulandığında,kapasitenin uçlarındaki potansiyel belli bir zaman sabitine bağlı olarak geçen sürede uygulanan DC gerilime ulaştığında akım iletmezler. Ancak AC gerilim uygulanırsa devre sistem teorisinden de bilindiği üzere kapasitenin empedansı 1/jwc şeklinde değişir ki burda C kapasite değeri, w = 2*pi*frekans olduğuna göre, yüksek frekanslı bir AC gerilim dalgasında kapasite çok düşük bir empedansa sahip olur ve doğal olarak AC akımı iletir.

Şişman kapasitörler ( 54)

Ben hala anlayabilmiş değilim, arkadaş gelmiş burda güzel değerli bir bilgi vermiş. Böyle bir mesajın sonuna, kapasiteye böyle demiyorduk şöyle diyorduk demek büyük bir marifet mi yoksa laf üretmekten öte bir şey değil mi ? Bilim bu kadar hızlı ilerlerken bilime mi odaklanmamız gerekir yoksa hala türkçe terimleri bahane ederek laf üretmemiz mi ? Elbette terimsel sıkıntılar yaşanıyor ama böyle bir ortamda hemen her haberin altına bu şekilde yorumlar yazılması beni boğuyor açıkçası.

Bilgisayarlar ve Ses Tanımada Gelinen Son Nokta ( 2)

Kaç kişiyi misafir etmeyi düşünüyorsunuz acaba o salonda ?

IBM, Big Bang'in sırlarını çözmeye çalışıyor ( 4)

Şu an bir üniversitemizde görev yapan bir hocam Almanya'da doktora sırasında 300 GHZ değerinde geniş ölçekli üretilebilir bir transistörü imal edip daha sonra ülkemize dönmüştür. Elimizdekilerin kıymetini bilebilirsek biz de bilimde öncü olmaya çok uzak sayılmayız.
Bilgi için http://ee.yeditepe.edu.tr/staff/topaloglu/presentationfiles/semiconductorprocessing.pdf