daegil

daegil


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Bir saldırının anatomisi: Fazlamesai ( 65)

CISSP Registration and Processing
https://www.isc2.org/cgi-bin/content.cgi?page=808
CISSP Code of Ethics
https://www.isc2.org/cgi/content.cgi?category=12
Ethics Complaint Procedures
https://www.isc2.org/cgi-bin/content.cgi?page=176


Ama yeni yetmelerin döküman okuma, prosedür ve etik gibi kavramlarla alakası yok ki. Bazı istisnalar dışında günlük iş hayatında karşıma çıkan kişilerin davranış tarzı aynen bu olaydaki saldırganlar ve grisapka sahiplerininki gibi.

Lütfen istisnalar alınmasın ama maalesef ortam ve yetiştirilme tarzının doğal sonucu bu...

Eminim ki büyüklerimiz de bizim için benzer şeyler diyordur ;-)

NOT: Bu arada FM'e geç bir geçmiş olsun...

%100 güvenlik mümkün değil ( 8)

Yeni bir haber için dönünce eski yorumları okudum. Hmmmm, haklısınız walla ama niyetim "Türklerin gururu" vurgusu değil ISSA gibi bir organizasyonun bile sadece sunucu taşıması sırasında yamaların atlanması ile saldırıya uğrayabileceğini vurgulamaktı, sanırım bunu "açık" olarak ifade etmem gerekirdi... Tabii FM'in bir güvenlik sitesi olmadığını da unuttum :(

Internet gezgini güven(siz)liği ( 4)

Haberi iki siteye de göndermiştim ama diğer tarafta yazar olduğum için hemen yayınladım (hatta biraz daha düzeltme ile) FM'de ise moderasyon sonrası baskıya girdi ;) Sağol kardeş :) BS

Massive Multiplayer Online RPG: Dark Throne ( 4)

Utopia (http://games.swirve.com/utopia/)
Uzuuun bir geçmişi olan ve 50.000'den fazla katılımcısı olan bir Massive Multiplayer Online RPG...

fazlamesai.net'e soralım: Genç bir yazılımcı adayına ne tavsiye edersiniz? ( 45)

Ben de kendimden (ve çevremdeki dönemdaşlarımdan) örnek veriim:

Önce kendim (kesin FM'cilerden narsist damgası yicem, neyse beni bilen biliyor :) )
Tarih öncesi gibi gelen zamanlarda (ki o zaman Lynx'le surf yapardık) Elektrik-Elektronik Müh bitirip üstüne Yazılım Mühendisliği ve Network vb. konular içeren Master dersleri aldım. Sonrasında da 10 senedir IT'deyim (scriptler vs dışında yazılımla profesyonel olarak uğraşmadım) bu 10 sene içinde o kadar kredili ders içinde somut bilgi olarak tek kullandığım Unix (Kernighan) ve Network (Tanenbaum) derslerinden gelen bilgilerdi.

Ama bu konuya yorumlarda verilen "Bilgiye ulasma ogretisi", "Psikopat rekabete aliskin olma", "Tanidiklarin super noktalara gelmesi", "Guzel etiket" vb. gibi bolumden ve universiteden gelen avantajlari kullandim, kullanmaya da devam edecegim.

Aynı bölümden ya da Bilgisayar Müh'den mezun olanların "ben okulda öğrendiğimi uygulayacağım" diye idealist olanları Türkiye'de kendilerine teknik olarak imkan veren çok az iş yeri olduğu için yurtdışına gittiler (ki yazılımcılar daha esnek olabiliyor ama işin içinde donanım da varsa çok seçenek yok)

IT'yi seçenlerin önemli bir bölümü o zamanki modaya uyarak bankalara girdi, halen ya uzman geek modundalar ya da yönetim kademesinde orta-üst seviyelerde ve yukarı tırmanmaya devam ediyorlar.

Hatırı sayılacak bir kısmı ise satış vb. gibi alanlarda uzman oldu ya da tamamen alakasız dallarda kat kat daha fazla para kazanmayı tercih ettiler ;)

O gün geldi mi ? ( 6)

Sadece 10 sene önce Türkiye'nin İnternet bağlantısının şimdi bir eve ADSL ile alınabilecek bağlantı ile aynı seviyede olduğu zamanları, Lynx ve Gopher süper artık ötesi olmaz derken Mosaic mucizesine tanık olduğumuzu ve bunların hepsinin ne kadar çabuk tarihe karıştığını düşünürsek "O" günün o kadar da uzakta olmadığını tahmin ediyorum.

Ya da Blaster öncesi dönemde yamalanmamış bir Windows ile İnternet'te dolaşma şansı vardı, şimdi kaç dakika ayakta kalabiliyor o Windows gibi kötü bir örnekle de çeşitleme yapmak mümkün...