atlantis

atlantis


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Gelecek A.Ş.'den Her İhtiyaca Yönelik Kolay Linux ( 31)

Ticari mantıkla ilerledikleri için download adresi vermiyorlar kaç sürümdür. Umarım bu yoldan bir gün dönerler...

Truva Linux 1.0 versionu çıkarttı! ( 29)

"> Gentoo'nun kurulum arayüzünden bazı kodlar alınarak YALI adlı kurulum sistemi yazıldı.
?"

Neyi anlayamadın?

Truva Linux 1.0 versionu çıkarttı! ( 29)

Pardus, bir çok dağıtımdan yazılım yamaları alıyor. Gentoo'nun kurulum arayüzünden bazı kodlar alınarak YALI adlı kurulum sistemi yazıldı. Buna benzer çok konu var. Yanlış anlaşılmasın. Lisans elverdiği sürece alınabilir. Ben arkadaşın söylediklerine örnek verdim. Biz de yeri geldikçe yamaları kullanıyoruz.

Truva Linux 1.0 versionu çıkarttı! ( 29)

Haklı olduğun yönler var. Truva Projesi olarak tam bir ekip olamadık. Öğrendiklerimiz yanımıza kar kalıyor. Ben yaptığımız işi değil seçtiğimiz yolu beğeniyorum. Herkes Truva'yı kullanmayabilir ama manevi desteğinizi de eksik etmeyin. Bizler zaman zaman umutsuzluğa da kapılıyoruz, bazen projeyi bırakıyoruz ama her nedense tamamen kopamıyoruz. Belki acayip gelebilir ama Truva benim çocuğum gibi oldu. Benim sosyal yaşantım bir kaç arkadaş ve Truva ile sınırlıdır. Eğer ki bir gün gerçekten bu proje bir işe yaramadı diye düşünürsem o zaman tamamen bırakırım. Umarım o zamana kadar da Türk Linux camiası gelişir ve bunda benim ufacıkta olsa bir katkım olur.

Truva Linux 1.0 versionu çıkarttı! ( 29)

Yaklaşık 2.5 senedir kafa yoruyoruz, yeri geliyor ailemizden sevdiklerimizden kopuyoruz. Biz bu işe gönül verdik. Bize çok şey katan Linux camiasına biz de bir şeyler katalım, Türkiye'de Linux'un adını duyuralım, tekele karşı koyalım diye çabalayıp duruyoruz.

Eleştiriler elbette olacaktır. En çok sorulan soru: "Neden yeni bir dağıtım daha?" sorusudur. Biz gerekli altyapıyı oluştururuz, arkamızdan gelenlerde bizim çalışmalarımızın alanını genişletir. Bizi kimse göklere çıkarsın, baştacı etsin demiyoruz. Kahraman da olmak istemiyoruz.

Projemiz çok basit olabilir, kopya gibi görünebilir. Ben desemki bizim yaptıklarımızı siz yapmayı deneseniz neler yapabilirsiniz? sundance arkadaşımız bizi çok iyi tarif etmiş. Kendisine teşekkür ederim. Biz bu projeye başladığımızdan beri kendimizi çok geliştirdik. Belirli bir Linux kullanıcısı çevremiz oluştu. Bunların etkisini zamanla göröeceksiniz. Zamanımız, imkanlarımız elverdiği sürece bu proje devam edecektir. Tarihe gömülen bir ekip olmak en son istediğimiz şeydir.

Truva Linux 1.0 versionu çıkarttı! ( 29)

Şu an için .tgz altyapısını kullanıyoruz. Aklımızda çeşitli fikirler var ama o yeterliliğe geldiğimizde başlayabiliriz ancak.

Truva Linux 1.0 versionu çıkarttı! ( 29)

üzerinde çalıştığımız live cd de xfce gibi bir masaüstü düşünülüyor. extradan paket deposundan indirilebilecek masaüstü yöneticilerini de kurulabilen sürümde kullanabilirsiniz.

Paketlerin eski olması da kısıtlı geliştirici sayımızdan kaynaklanmaktadır.

Truva Linux 1.0 RC2 Hazır ( 22)

İsim tartışmalarına girmek istemiyorum. Bu nedenle kararımızı tekrar gözden geçireceğiz. Alan adımızı yeni aldık. Maddi durumlar nedeni ile isim değişse yeni bir alan adı dahi alacak durumda değiliz. O nedenle bir süre daha böyle gideceğiz. Aklımda yeni bir isim var ama onda bu tartışmalar biter mi bilemem. Saygılar...

Truva Linux 1.0 RC2 Hazır ( 22)

Son günlerde truvalinux.org adresinde yaşadığımız sorunlar nedeni ile şimdilik truvalinux.info adresimiz de devreye girmiştir. Ayrıca geçici olarak yeni bir sunucuya taşındık. Şu anda forum ve e-posta listeleri dışındaki servisler açıktır.

Önümüzdeki aylarda yaşancak bir sunucu değişikliği ile web sorununu tamamen çözeceğiz.

Yaşanan aksaklıklardan dolayı özür dileriz...
Saygılar

Truva Linux Geliştirici Ekibi adına
Onur ÖZDEMİR
atlantis[a]truvalinux.info

Truva Linux 1.0 RC2 Hazır ( 22)

Proje ilk başladığı zamanlarda büyük bir isim tartışması yaşandı. Bu tatlı bir tartışmaydı ama :) O sıralar Truva filmi gündemde olduğu için ekipten bir arkadaşın önerisi ile Truva ismi kabul edildi. Helen kod adı da buradan geldi.

Truva Linux 1.0 RC2 Hazır ( 22)

Asıl sorularını cevaplamamışım. Truva'nın bu seviyeye gelmesi 1 yıllık ön çalışma ve 1 yılda sürüm üzerinde çalışmalayla bugüne geldi. Diğer dağıtımlar yerine Truva'nın neden tercih edilmesi gerektiğine gelelim. Öncelikle Truva Linux, Türk kullanıcılar tarafından hazırlanıyor. Kendi dilimize uygun olmasına çalışılıyor. Biraz milli bir duygu. Ayrıca dışa bağımlılığı asgari düzeye indirmekte söz konusu olabilir. Şu an çok çok iyi durumda değiliz ama sorunları birer birer aşarak bu yolda ilerlemeye çalışıyoruz. Bu nedenle sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Bu da bir tercih nedenidir. Başta multimedya sorunları olmak üzere sorunları çözerek işletim sistemini kuran bir kullanıcıya en az ayarı yaptırmaya çalışıyoruz. Umarım az çok birşeyler anlatabilmişimdir. Saygılar...

Truva Linux 1.0 RC2 Hazır ( 22)

haklısın. bir anlık dalgınlık bize nelere maloldu.

Truva Linux 1.0 RC2 Hazır ( 22)

bu arada iso adresini vereyim. ftp://ftp.linux.org.tr/pub/truva/truva/1.0-RC2/iso burası resmi iso adresimizdir.

Truva Linux 1.0 RC2 Hazır ( 22)

öğlen 12 sıralarında gitti alan adı. öğleden sonra geldiğimde baktım bağlantı kuramadı. .com ve .net adreslerini devreye almaya çalışıyoruz. sanırım yarın geçici olarak sorunu çözeceğiz.

Truva Linux 1.0 RC2 Hazır ( 22)

Alan adı süremiz dolmuş. Şifrelere de ulaşamadığımız için site kapandı. Konu üzerinde uğraşıyoruz. Aksilik gibi sürümün ertesi günü oldu :(

Truva Linux 1.0 RC2 Hazır ( 22)

Ben şu anda paket geliştirme ve iso hazırlama işlerini tek başına yürütüyorum. Bunun yanısıra web/forum/grafik işleri ile ilgilenen arkadaşlarımız mevcut. Arka planda henüz günyüzüne çıkmayan ve hala geliştirilme aşamasında olan yazılımlarımız içinde bir programcı arkadaşımız daha var. Toplam da 5-6 kişi var. Arkadaşların okul/iş durumuna göre değişkenlik olabiliyor ama ben hemen hemen bütün zamanımı Truva Linux için harcıyorum.

Truva Linux 1.0 Beta Duyuruldu! ( 25)

Tam olarak ne zaman nerede ne gibi hatalar verdiğini forumlarımıza iletebilirsin biz de ona göre cevap arayabiliriz sorununa. Arkadaşlar forumlarımıza üye olup katkıda bulunabilirseniz sevinirim. Truva'nın çıktığını daha herkes öğrenemedi çünkü. Saygılar...

Truva Linux 1.0 Beta Duyuruldu! ( 25)

Desteğin için sağol Çağlar. Arkadaşlar Çağlar'ın önceki içerlemesi benim suçumdu. Çağlar'ı yanlış tanımayın sakın ha :)
Sürümde baya bir sorunumuz var ama teker teker çözüyoruz bunları. Slackware'in kullandığı betik yapısı bazen işimizi zorlaştırabiliyor ama zamanla yerine oturacaktır. Her zaman istediklerimizi yapamıyoruz. Bu nedenle yeri gelince betik programlamaya kastırıyoruz yeri geliyo Python öğreniyoruz. Yeri geliyo diğer dağıtımları inceliyoruz. Bu şekilde geldiğim noktaya ben bile şaşırıyorum. Forumlarda her zaman diyoruz ama yaşamak bambaşka. Linux'u araştırmadan derinine inmeden öğrenmek çok zor hatta imkansız.
Güzel bir söz vardır.
"Başarmak zor oldu ama zoru başarmakta güzel oldu."
Projenizde başarılar. Bu arada Pardus'u diskime kurmak istedim ama sudo kullanılması nedeni ile sorun yaşadım. Kısıtlı bir zamanda yaptığım için zorlandım. Bu konuya dikkatinizi çekmek istedim.

Truva Linux 1.0 Beta Duyuruldu! ( 25)

"Belki Truva kalıcı bir dağıtım ama en azından o zamana kadar Türk Linux kullanıcılarına verebildiğimiz kadar bilgiyi vereceğiz. Bu da bizi teselli edecek belki de tek olaydır. "
Bu kısımda bir hatam vardı düzeltiyorum.
Belki Truva kalıcı bir dağıtım olmayacak ama en azından o zamana kadar Türk Linux kullanıcılarına verebildiğimiz kadar bilgiyi vereceğiz. Bu da bizi teselli edecek belki de tek olaydır.

Truva Linux 1.0 Beta Duyuruldu! ( 25)

Truva'yı en azından denemeye değer görüp kullananlara ya da kullanacak olanlara teşekkür ederiz. Arda bey,Pisi'yi öneriyorsunuz ama Uludağ ekibi bu işe ne diyecek? Bizim amacımız şu an için mevcut olan paket sistemlerinden birisini tercih etmektir. Zamanla bu bizim ihtiyacımızı karşılamayacaktır elbet. Şu an halen Linux konusunda kendimizi daha ileri götürmek için çalışıyoruz. Çok eksiğimiz var ama azimde var. Biz sizlerden Truva'yı denemenizi veri hataları düzeltmemize yardımcı olmanızı istiyoruz. Bir Türk dağıtımı olarak Truva'ya bunu çok görmemek gerekir sanıyorum. Ben her ne kadar Truva geliştiricisi olsam da Uludağ ekibinin projesi olan Pardus'a ne kadar çok güvendiğimi ve çıkışını dört gözle beklediğimi, Pardus'un bir işe yaramayacağını söyleyenlere verdiğim karşılığı Linuxnet forumlarında görebilirsiniz. Hatta diğer forumlarda da Pardus'u savunan bir insanım. Aynı şeyleri Uludağ ekibinden de beklemek hakkımız mıdır bilemiyorum? Sonuçta aynı amaca yani Türkiye'de Linux'un gelişimine katkıda bulunmak istiyoruz. Birbirimize destek olursak bir çok güzel olaya tanık olacağız. Bu arada Çağlar Onur harika derken ne kadar ciddiydi bilemiyorum ama en azından deneyeceğini belirtmiş bu da bizim güzel bir olaydır. Çağlar sakın kızmasın bana. Daha önceden dalgın bir anımda kızmıştı bana :) Bizden mükemmeliyet beklemek yanlış olur. Sıradan Linux kullanıcısı olmak yerine faaliyette bulunmayı tercih edenlerdeniz. Belki Truva kalıcı bir dağıtım ama en azından o zamana kadar Türk Linux kullanıcılarına verebildiğimiz kadar bilgiyi vereceğiz. Bu da bizi teselli edecek belki de tek olaydır. Saygılar...

Truva Linux 1.0 Beta Duyuruldu! ( 25)

Selam arkadaşlar. Yorumlarınız için tek tek teşekkür ederim. Evet uzun bir süreç sonunda Truva Linux'a ait bir beta sürümü hazırlayabildik. Aklınızda birçok soru işareti var. Bunu rahatlıkla görebiliyorum. Şimdi yavaş yavaş aklınızdaki sorulara cevap vereyim. Bir dağıtımın değeri adı ile ölçülemez. Eğer herşey ada bağlı olsa o zaman Çanakkale'de ki Truva atını denize filan atmamız gerekirdi ya da yakmak lazımdı. Değerlendirmelerinizi sürüm üzerine yoğunlaştırabilirseniz bize daha faydalı olabilirsiniz. Zamanında yapılan isim tartışmalarına tekrar girmeyeceğim. Taban olarak Slackware'i tercih etmemizin sebebi diğer dağıtımların modifiye edilebilirliğinde ki zorluklardır. Buna bir de benim Slackware hastası oluşu eklenince buna geçişimiz kaçınılmaz oldu. İlk başlarda sıfırdan yapacağız dedik ama işi LFS projesine dönüştüremedik maalesef. Bunda bilgi düzeyimizin çok üst seviyede olmamasıdır. Slackware'i tercih sebeplerimizden birisi de paket kurulumundaki kolaylıktır. Girin Linuxpackages.net'e bir bakın. Ne kadar çok paket olduğu görebilirsiniz. Paket bağımlılık sorunlarının da alt düzeyde olması Slackware'i daha da öne çıkarmıştır. Taban olarak zamanla Slackware'den uzaklaşacağız. Ayrıca tgz yi şu an kullanıyoruz ama aklımızda başka paket sistemi hazırlama projesi de var. Bunlar birden olacak şeyler değil. Bu nedenle öncelikle bir sürüm hazırlayıp kendimizi denemeyi tercih ettik. Halen yazılım yöneticisi programını kodlamaktayım. Python'da yeni oluşum nedeni ile işler yavaş ilerlese de yakında sonuçlarını göreceğimizi umuyorum. Bu program ile netten güncellemeleri alıp kurma şansınız olacaktır. yeni kullanıcıların kullanabileceği bir çok dağıtım mevcut ama Türkiye'de geliştirilen kaç tane dağıtım mevcut ki. Bizim amacımız amatör çalışmalarla da bir Türk Linux dağıtımı geliştirilebileceğini göstermektir. Ayrıca kısa zaman sonra bir dağıtım nasıl geliştirili konusunda da hiç görmediğiniz kadar ayrıntılı dokümanları da yayınlayacağız. Bunlar zaman alacak tabiki. Şu anda sadece ve sadece 4 kişiyiz. O nedenle biraz anlayış ve biraz sabır istiyorum sizlerden. Soru ve sorunlarınız için Truva Linux forumlarınıada bekleriz. Saygılar...

FM Forum Süresiz Olarak Kapandı! ( 21)

Truva Linux Ekibi olarak biz de sizlere yapılan bu saldırıları kınıyoruz. Bizim forumlarımız da tam 3 kez saldırıya uğradı ama sonunda portal sistemimizi değiştirip yeniden faaliyete geçirdik. Bu tür konular sizleri yıldırmasın. Php Nuke açıkları ortada ve her geçen gün yenileri ekleniyor. Pes etmeyin arkadaşlar 2-3 tane lamerin keyfinden oturupta bak ben şu siteyi de dağıttım demesine izin vermeyin. Bizler sizlerin yanındayız. Gerçekten dikkatle takip ettiğimiz forum sayfalarınızdan bizi mahrum etmeyin.