silentstorm

silentstorm

Hakan Bayındır

http://hakan.bayindir.org

Türkiye


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

MS Windows kullananlar daha mı özgürlükçü? Programcılar çok mu korkak? ( 28)

...ama bu onları daha iyi programcı ya da özgürlükçü yapmıyor çünkü, onlar için daha iyi teknoloji bir şeyler yapmalarına olanak veren ya d daha kısa sürede yapmalarına olanak veren şeyler oluyor. GNU/Linux Cephesinde sistemde her şey daha şeffaf olduğu için zaten daha primitif bir dil ile her şeyi yapmak mümkün.

Windows ve Güvenlik - Daha Doğrusu: Micros~1 ve Güvenlik ( 23)

Türkiye'de bir çok insan ingilizce işletim sistemi kullanıyor. Kimileri ingilizcesini ilerletmek, kimisi elinde imkan olmadığı için, kimisi de tamamen isteyerek ve rahat. İlk iki durumdaki insanların "not confirmed" yazısını bilememeleri maalesef "so-called self security awareness" kavramına pek girmemekte kanımca. Ayrıca çok güzel sıkışabilen bazı programları zipleyip göndermek gibi alışkanlıkları olan arkadaşlarım var. Bunun zip içinden çıkan exe ile olan benzerliğini pek göremiyorum (ve evet, ne idüğü belirsiz ziplerden çıkan biçimsiz virüslü exe lerin kastedildiğini de biliyorum). Neredeyse bütün forum ve kayıt alınan yerlerde mailin onaylanması işlemi bu kadar yaygınlaşmışken ve bence doğru bir uygulama iken, "micros~1'in ben yaptım oldu" anlayışına anlam vermek te pek mümkün değil. Bu yüzden ben de micros~1 un bir link koyup daha mantıklı işler yapıyor olmasını dilerdim. SSID saklanamıyor olabilir ama; saklayamıyoruz diye ortalığa yaymanın bir manası olduğunu düşünüyorum sırf erişecek bir ağ bulamadığı için. Siz hiç arkadaşınızın telefonu kapalı olduğu bir anda iletmeniz gereken mesajı sırf telefon dinlemek mümkün diye uçaktan bildiri şeklinde şehrin üzerine atıyor musunuz?

Linus Torvalds: GPL 3 Geçişi Söz Konusu Değil ( 7)

Bu yazı bana Linus'un zaten GPL'i çok fazla benimsemediği ile ilgili iddiaları hatırlattı. Zaten kendisinin DRM konusuna nötr kalıp "bana ne ya istediğinizi yapın" şeklindeki tavrı bu iddiaları kuvvetlendirmişti benim için. Alternatif lisans sistemi de bana çok mantıklı gelmiyor. GPL2 den memnun birinin nasıl bir alternatif lisans sistemi ortaya atacağına ya da hangi lisans sistemine kayacağını ise pek kestiremiyorum.