exa

exa

Eray Ozkural

http://log.examachine.net/

Türkiye

Yapay zeka araştırmacısı, mucit, girişimci, filozof, müzisyen, transhümanist, özgür yazılım yazarı, demo programcısı. Yapay zekaya derin bir ilgi duyan bir bilgisayar bilimcisiyim. Doktora tezimi Bilkent CS'de paralel veri madenciliği konusunda yazdım, aynı bölümde burslu olarak derecemi almıştım. Adımı Marvin Minsky'nin The Emotion Machine kitabında acknowledgements'da bulabilirsiniz. AGI konferansında tasarladığım insan-seviyesinde yapay zeka sistemi ile ilgili yayınlarımı bulabilirsiniz. 2015 yılında Kurzweil Best AGI Idea ödülünü aynı konferansta kazandım. Global Supercomputing Inc.'in cloud üzerinde FPGA kullanmak ile ilgili bir patentinin orijinal fikrini Erendiz Süperbilgisayar'da çalışırken ben icat etmiştim. Şu sıralar, bir AI startup'ı üstünde çalışıyorum ve teramachine adlı bir AGI prototipi geliştiriyorum. Özgür yazılıma da bir çok katkılar yaptım, Pardus'un PISI paket yöneticisi'nin çoğunu ben yazdım, KDE'nin kdevelop ve gideon projelerine katkıda bulundum, ve kendim de bir çok özgür yazılım projesi geliştirdim.


0 takip ediyor | 0 takip ediliyorİlgi alanları

RSS Öldü mü? ( 10)

Feedly kullaniyorum hala inoreader daha mi iyi?

RSS Öldü mü? ( 10)

Arkadaslar en iyi planet code'u nedir bu arada sizce? Wordpress'le birlikte uyumlu calisan sahane bir planet var midir?

PISI Geliştirme Deposu ( 1)

Pardus projesinde hiçbirşey eklemeden sadece bazı özellikleri çıkararak ve bazı dosyaları refactor ederek yapılmış bir 2.0 sürümü olduğunun farkındayım. O sürümü orijinal yazar olarak tasvip etmiyorum, ayrıca sanki imece biçimde yazmışız gibi bir sürü yazar listelemişler ve kaynak kodlarından yazar adlarını çıkarmışlar, onları 2. kez geri koydum. PISI 1.0'ı sadece 3 kişi yazmıştık, %90'ını 1 sene içerisinde TÜBİTAK UEKAE'de çalışırken ben bizzat yazdım, bu konudaki detayları blog'umda bulabıilirsiniz: https://examachine.net/blog/ann-pisi-development-branch/ https://examachine.net/blog/who-really-wrote-pisi-package-manager-of-pardus-distribution/

O Fatih'in bozduğu versiyon ile karıştırılmaması için bu dal yakında yeniden adlandırılabilir, kitty ya da pussy adlarını düşünüyorum. Hiçbir gerçek yenilik olmadan, sadece kırptığı ve bir kaç dosya ismini değiştirdiği halde major revizyon yapmış gibi versiyon atlatmalarını takdir etmiyorum. Muhtemelen PISI ve Pardus adlarını hiç kullanmamam daha iyi olur yeni bir sürüm yaptığımda bu kadar saygısızlığın üstüne. Yazdığım en ilginç kodlardan birisi barbarca talan edilmiş gibi gözüküyor. Orijinal TODO listesini de kaldırmış benim ne kadar çok iş yaptığım görülmesin diye, bir de autoxml çok hairy onu kaldıralım gibi abes bir hedef koymuş kendine. Yapmak yok yıkmak, yoketmek var, çünkü ne kadar beceriksiz olduğumuz anlaşılmasın.

Pardus gerçekten... ( 91)

Pardus takımında ne yazık ki hiçbir etik kaideye riayet etmeyen uygarlıktan uzak bazı arkadaşlarımız vardı. Bütün gün ofiste çene çalıp, sigara çay tüketip saçma sapan gündelik hayatlarıyla ve hobileriyle ilgili bloglar yazmaktan bıkmadılar, ama iş ileriye götürmek olunca işlerine gelmedi. PISI'nin çoğunu ben yazdım, beni alavere dalavere ile projeden uzaklaştırıp tek bir yeni özellik eklemeyip var olan arama gibi yeni özellikleri de hiç düşünmeden ilerletmeye çalışmadan kaldırmış buldukları 'maintainer' yerime. Bir de utanmadan kaynak dosyalarından yazar isimlerini kaldırmışlar ki çoğunluğunu benim yazdığımı insanlar anlamasın. Yazarları alfabetik sırada yazmışlar. %90'ını yaz ama seni kimse bilmesin, bu haklı mı şimdi? Bu adamlar başka arkadaşlarımıza da çekememezlikten, hasetten, kıskançlıktan mobbing yapmışlar bir tek bana değil. Ama hakkımı çiğneyen, benim hakettiğim maaşı hiçbirşey beceremeyen bir amatöre veren bir takımı vicdanen destekleyemem.

Özgür yazılım ruhu ile de alakaları yoktu. Bütün işleri şovmenlik, saçma sapan reklamlar. Bir fotoğraf çektirdik, tamam güzel ama fotoğraftan sonra kız gibi çıkmışsın diyor. Kamyon çarpmış gibi bir suratı olmamak kız gibi çıkmak değildir, ayı gibi düşünmesek iyi olurdu. Zaten kullanıcılara da habire küfrediyorlardı. Debian'da da böyle saygısız dallamalar vardı, bug reportlara laga luga yapan ama siz bu iş için para yapıyorsunuz. Nasıl devlet memurusunuz ve nasıl özgür yazılımcısınız diye adama sorarlar, ve yanıt veremediğinizde apışıp kalırsınız işte böyle.

Peh.