Zerow

Raspberry Pi Zero + Bluetooth + WiFi = Raspberry Pi Zero W

5
tongucyumruk

İlk duyurulduğu günden bu yana bilişim dünyasında bir devrimi başlatan Raspberry Pi projesi, yeni ürünleri Raspberry Pi Zero W modelini duyurdu. W, başlıktan da tahmin edeceğiniz gibi, "Kablosuz" teriminin frenkçesi "Wireless"tan geliyor. Yeni modelin 2015'te 5£ fiyatıyla manşetleri süsleyen mimimalist Raspberry Pi Zero'dan yegane farkı içerdiği entegre Bluetooth ve WiFi bağlantısı özelliği (tabi bir de iki katına çıkıp 10£ olan fiyatı). Halihazırda özellikle otonom, küçük sistemler kurmanın peşinde olanların favorilerinden olan Raspberry Pi Zero bu yeni versiyonuyla özellikle sensör ağı gibi uygulamaları geliştirmeyi çok daha pratik hale getiriyor.

Benim şahsen merak ettiğim konulardan biri: O küçücük devre kartının üzerinde anteni nereye koydunuz? Cevabı ise çok ilginç. Raspberry Pi 3'de kullanılan entegre devre tabanlı antenin yerine yeni Zero W'nun üzerindeki kablosuz bağlantı doğrudan devre kartı üzerine bağlanan bir antenle sağlanıyor. Duyurudaki yorumlarda da okuyabileceğiniz üzere yeni anten tasarımı eskisine göre ciddi bir performans artışı da sağlıyor gibi. Raspberry Pi ailesinin bu yeni ferdi ile üretilecek yeni, daha fantastik cihazları da yakında yine buralarda göreceğimizi tahmin ediyorum.

İlgili Yazılar

fazlamesai'ye soralım: Ev yapımı alarm sistemleri

butch

Çoğumuzun (özellikle İstanbul'da yaşayanların) gerek aylık servis, gerek tek ödemeyle edindiği alarm sistemlerini kullandığını tahmin ediyorum. Tam da doların başını alıp gittiği bu dönemde dövize endeksli sistemler için yaptığımız harcamanın bir AR-GE yatırımı olarak kullanılabileceği düşüncesiyle fazlamesai'ye sormaya karar verdim. Elimizde RaspberryPi, binbir çesit algılayıcı,...

Raspberry Pi Sense Hat Emülatörü

tongucyumruk

Raspberry Pi. 2012 yılında hayatımıza giren bu küçücük fıçıcık içi dolu bilgisayarcık ilk çıktığı günden itibaren hızla elektronik hobisi olanlar başta olmak üzere pek çok insanın gönlüne yerleşti. Takip eden yıllarda Önce Raspberry Pi+, ardından Raspberry Pi 2 ve Raspberry Pi 3 ile gelişmesi devam ederken pek çok resmi/gayriresmi eklentisi ile geniş bir Raspberry Pi ekosistemi oluştu.

Sense Hat...