Fazlamesai.net TV : 25. Bölüm

0
butch
Teknoloji Televizyonu'nda her Çarşamba akşamı 21:30'da canlı olarak yayınlanan Fazlamesai programında buluşmak üzere. Bu hafta yine çılgınca videolar, fantastik programlama dilleri, "yok artık bunu da mı yapmışlar, nasıl ki yani?" dedirten haberler ve damardan tartışmalarla, sizden gelecek canlı geribeslemelerin de katkısı ile dolu dolu bir program yapacağız.

İletişim kurmak isteyenler için adreslerimiz:

e-posta: fazlamesai@teknolojitelevizyonu.com
Jabber: fazlamesai@jabber.org
ICQ#: 213759500
MSN: fazlamesai@teknolojitelevizyonu.com
Forum: www.teknolojitelevizyonu.com/forum

Görüşler

0
FZ
Dün geceki programdan sonra Türkiye'den ve İngiltere'den bizi izleyen FM takipçileri bizimle yorumlarını ve sorularını paylaştılar, bunlara tek tek cevap vermek yerine buradan muhabbeti sürdürmek takip açısından daha kolay olabilir düşüncesi ile bu ortamda paylaşalım dedik.

Bir FM takipçisi şunu sormuş:

"Programda bahsettiğiniz editörler hangileriydi, isimlerini tam anlayamadım?"

Dün gece programda bahsettiğimiz iki önemli editör, iki programcı editörü VIM ve Emacs idi:

- http://www.gnu.org/software/emacs/emacs.html

- http://www.xemacs.org/

- http://www.vim.org/

"Merhabalar.

Programınızı izlerken, bir sitedeki makalede Windows servislerinin tümünün kapatılarak Windows'un olagan islemleri yapması sağlanabildiği yazıldığını söylediniz, fakat ben sitenin adına yetişemedim.

Bu makaleye nasıl ulaşabileceğim hakkında yardım ederseniz sevinirim.

Bir de ben bu Windows'tan kurtulmak istiyorum, Windows yerine Suse Linux kursam problem olur mu? (Zamanında Redhat ve Mandrake kullandım, internete
bağlanmak için external modem bile aldım, baðlandım :-) )"

Dün gece programda bahsettiğimiz söz konusu Windows makalesinin adresini ilk şurada görmüştük:

- http://www.tinyapps.org/blog/

Makalenin kendisi ise şurada:

- http://www.sysinternals.com/blog/2005/07/running-windows-with-no-services.html


GNU/Linux ile ilgili olarak ise FM olarak genellikle Debian GNU/Linux işletim sistemini tavsiye ediyoruz:

- http://www.debian.org.tr/

- http://lists.debian.org/debian-user-turkish/

İngiltere'den bir FM takipçisi ise şunları yazmış:

"İngiltere'de oyun programlama ile uğraşıyorum, bu alanda oldukça baba programcı gördüm. Hiçbiri de notepad, edit gibi editorler kullanmaz. Kullanan var mıdır? Muhakkak olabilir. Bilgisayar işinde her şey mümkün... Assembler ile de oyun yazabiliriz, fakat bunu yapmıyoruz, çünkü daha yavaş olurdu. Edit
programını kullanan arkadaşa baba programcı deniyor, amma ve lakin kendisi Türkiye'de ve dışarıdaki babalardan haberi yok zannediyorum. En son editörlerde nokta '.' tuşuna basınca, mumkun function listesi çıkıyor, renklendirme, bir tuşa basınca class'a otomatik atlamak artık çocuk oyuncağı.

Bunları 98'de de yapabilen editörler vardı... Bütün bunlar varken birisi nasıl eski sistemi kullanır? Sourtimes sitesi bir kıstas ise, pek güzel tasarlanmış bir site olmadığını söylemeliyim.

Biz, şirkette ilk başlayandan ustasına kadar her seviyede Emacs kullanıyoruz."

Dün geceki programla ilgili bir başka güzellik de programdan çıkıp evlere dağılmak üzere arabaya binmiş ilerlerken vakti zamanında Sun Microsystems ve Solaris ortamlarından tanıdığımız, kendisinden çok şey öğrendiğimiz, feyz aldığımız arif dostumuz "Arif"in İngiltere'den SMS yollaması ve programla ilgili eleştirilerini iletmesiydi. Kendisine buradan selamlarımızı iletiyoruz. :)

Bu arada gördük ki fazlamesai.net Türkçe vikipedyada da yerini almış ama oradaki maddeden ziyade, maddeye dair tartışmalar benim ilgimi çekti,
eğlenerek ve şaşırarak okudum!

http://tr.wikipedia.org/wiki/Fazlamesai

http://tr.wikipedia.org/wiki/Tart%C4%B1%C5%9Fma:Fazlamesai.net
0
sundance
Cevap hakkı doğmuş oluyor İngiltere'deki yazılımcı arkadaşımızın yazdığının üstüne.

Sözkonusu kişinin yaptıklarından bir tanesi Sourtimes, beğenirsiniz beğenmezsiniz çok da önemli değil. Benim sağlam programcı dememin sebepleri kendisinin diğer yaptığı işlerdi, orayı yanlış anlamışsınız.

Ama illa da örnek verecekseniz, tanıdığım en sağlam bütün web tasarımcıları düz editör kullanıyor ve editörlerinin yaptıklarıyla değil kendi yaptıklarıyla övünüyorlar ;)

Güzel bir Zen atasözü vardır "Eğer usta bir marangozun araçlarını kullanırsanız, muhtemelen elinizi kesersiniz" diye. Aracın araç olduğunu unutmamakta fayda var diye düşünüyorum. IDE'lerin de IDE olduğunu IDEA olmadıklarını.

İyi çalışmalar
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Fazlamesai.net TV : 41. Bölüm

butch

Teknoloji Televizyonu'nda her Perşembe akşamı 21:30'da canlı olarak yayınlanan Fazlamesai.net programında görüşmek üzere.

Bu hafta da yine sizden gelecek canlı geribeslemelerin de katkısı ile dolu dolu bir program yapacağız. Programı Internet üzerinden de izlemeniz mümkün.

İletişim kurmak isteyenler için adreslerimiz:

Fazlamesai.net TV: FZ ile canlı yayında!

sundance

Fazlamesai.net programının dördüncü bölümü bu akşam 22:30'da canlı olarak Teknoloji Televizyonu'nda yayınlanacak.

Programa konuk olan, Fazlamesai editörlerinden Emre Sevinç (FZ) ile, bilgisayar, matematik, felsefe, Internet ve daha birçok konuda sohbet edeceğiz.

Sorularınız ve merak ettikleriniz için fazlamesai@teknolojitelevizyonu.com adresine e-mail atabilir, ya da ICQ ve MSN vasıtasıyla anında bizlere ulaşabilirsiniz:
ICQ#:213759500
MSN:fazlamesai@teknolojitelevizyonu.com
TeknolojiTV'nin yayınına kablodan ya da uydudan ulaşmak için gerekli bilgiler ise şu adreste

Fazlamesai TV: Yine Yeni Yeniden

FZ

Kısa bir aradan sonra FM TV tekrar yayında.

Teknoloji Televizyonu'nda her Çarşamba akşamı 21:30'da canlı olarak yayınlanan Fazlamesai programında buluşmak üzere. Bu hafta da yine sizden gelecek canlı geribeslemelerin de katkısı ile dolu dolu bir program yapacağız. Ayrıca sürpriz bir konuğumuz da olacak! ;-) Programı Internet üzerinden de izlemeniz mümkün.

İletişim kurmak isteyenler için adreslerimiz:

e-posta: fazlamesai@teknolojitelevizyonu.com
Jabber: fazlamesai@jabber.org
ICQ#: 213759500
MSN: fazlamesai@teknolojitelevizyonu.com
Forum: www.teknolojitelevizyonu.com/forum

GNU/Linux kullanıcıları mplayer ya da xine ile FM TV'yi izleyebilirler:

mplayer mms://72.29.71.59/teknoloji
xine mms://72.29.71.59/teknoloji


Not: FM üyeleri realist ve sleytr'ye teşekkürler.

Fazlamesai.net TV : 39. Bölüm

butch

Teknoloji Televizyonu'nda her Perşembe akşamı 21:30'da canlı olarak yayınlanan Fazlamesai.net programında görüşmek üzere.

Bu hafta da yine sizden gelecek canlı geribeslemelerin de katkısı ile dolu dolu bir program yapacağız. Programı Internet üzerinden de izlemeniz mümkün.

İletişim kurmak isteyenler için adreslerimiz:

Fazlamesai.net TV : 33. Bölüm

butch

Teknoloji Televizyonu'nda her Çarşamba akşamı 21:30'da canlı olarak yayınlanan Fazlamesai.net programında buluşmak üzere.

Bu hafta da yine sizden gelecek canlı geribeslemelerin de katkısı ile dolu dolu bir program yapacağız. SUSE Linux 10.0 ödüllü küçük bir yarışma da yapacağımız programı sakın kaçırmayın.

Programı Internet üzerinden de izlemeniz mümkün.

İletişim kurmak isteyenler için adreslerimiz: