tiva

tiva


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Bir Çocuk Dünyayı Nasıl Değiştirdi? ( 4)

Bu hikaye anneme birkez daha teşekkür etmemi hatırlattı. 30 lu yaşlardayım, ilkokul mezunu olan annem çok küçük yaşlarda lambalı radyo,saat gibi şeyleri çalışır vaziyette bile olsa içlerini açmama kurcalamama izin verirdi, hatta "nationel" marka televizyonu bile kaç kere açmışlığım var :)
Ben bizlerin anne babalarının çoğunun korku dolu gençlik yılları olduğunu düşünüyorum, giydikleri bir pantolondan, okudukları bir kitapdan sokakta ortasında dövülen,kitapların toplanması için evlere baskınların yapıldığı,okumanın ve düşünen insan olmanın engellendiği yıllarda genç oldular.Bu yılgınlıkla bizleri istemeden de olsa etliye sütlüye çok karışmayan, girişimci değil, sağlam bir işi olsun,her ay maaşını alsın, risk almasın gibi düşüncelerle yetiştirdiler. 90 lı yıllar da medyanın desteği ile üreten değil tüketen bir türkiye sömürüsü ile karşı karşıya kaldık ve bu sömürü gün geçtikçe artan bir şekilde devam ediyor.30 lu yaşlardayım ve türkiyede idealist olmanın sıkıntısını sürekli çekmiş birisiyim. Üniversiteyi 4.sınıfta bıraktım sebebi ise;
1) E.koli olarak da bilinen 'eschericia coli' ile kanser tedavisinin iyileştirilmesinde faydalanılabilecek bir aşı metodu,
2) Gübre üreten her fabrikanın atık maddesi fosfojipsin mukavemetinin artırılıp, inşaat sektöründe nasıl kullanılabileceği (mukavemetin nasıl arttırılacağı tarafımca saklanmaktadır)

bu iki teorik projeden dolayı bir ilgi en azından bir aferin beklerken, neden deneysel çalışmalar yapmak istememin sorgulanmasından dolayı bu insanlarla aynı çatı altında bulunmama kararı aldım. Birkaç gün önce eskilerden bahsederken internetten bölümdeki hocalar aynı mı değişmiş mi diye bakmak aklıma geldi. Aradan geçen onca yıla (10+) rağmen öğrenciliğimde asistan,yar.doç olan kişilerin halen daha aynı ünvanlar ile görev yaptığını görünce ne kadar doğru bir karar verdiğimi anlamış oldum.

Peki ben çocuklarımı yetiştirirken onlara idealist veya üretken olmayı ne kadar telkin edebilirim veya buna cesaret edebilirmiyim ?

Yazılımcılara Devlet Teşviği Geliyor ( 7)

4 yıldan fazla zamandır arama motoru projesi ile uğraşıyorum, 2 yıldır www.iyi.web.tr adresinde prototip olarak çalışmaktadır. Tahmin edeceğiniz gibi serverlar(ezzi.net üzerinde 5 adet ) yurtdışında barındırılmaktadır.Bu proje için başvurduğumda banka teminat mektubunu karşılayamadığım için kosgeb desteğini alamadım (param olsa zaten kosgeb e başvurmazdım) Fakat www.sf.net üzerinde open source olarak bulunan bir arama motoru projesini kullanan(kullandıkları örümcekteki imzayı ilk başlarda orjinal ismi ile kullanıyorlardı) bilgi.com tübitak dan destek almış durumda ve bilgi.com yani nokta.com zaten parası olan bir firma ve bugün %75 sex içerikli bir video sitesininde sahibi durumunda. Türkiyedeki teşvikler bile hep parası olana veriliyor. Çiftçinin tarlası bile teminat sayılıp kredi verilirken, çok daha kolay bir şekilde fizibilitesi yapılabilen bilişim projelerimize kimse destek vermiyor. İnşallah bu haberde ifade edilenler gerçek olur.