serkanaltuntas

serkanaltuntas


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Milliyet'e göre telif hakkı ne demek? ( 18)

Bu talep hazır fırsat bulmuşken kazıklamak için yapılmış gibi durmuyor. Her şeyi paylaşmak istemeyebilirsiniz. Sadece kendiniz için yaptığınız bir tarasımı artık insanları bıktırıcak oranda başkalarında görmek belki birilerini üzer... Bu sanki biraz da onunla ilgili.

Milliyet'e göre telif hakkı ne demek? ( 18)

Hukuktan anlamam ama az çok kestirebiliyorum. Şimdi fotoğraf için alma hakkına sahip olduğunuz ve muhtemelen sizin karar vereceğiniz bir fiyat için dava açsanız ve kazansanız. Birileri bunu duysa ve neyin doğru olması gerektiğini öğrense... Bunun için de sembolik bir rakam olan 1YTL isteseniz mesela... Ama kim uğraşacak ki bu dava ile...

Kopya program kullanmak haram mı? ( 24)

Yanlız eklemeden edemiyeceğim , o aralar ben de windows kullanıyordum.

Kopya program kullanmak haram mı? ( 24)

Sen ne diyorsun ben denedim bile, epey oluyor hatta...
Birine bundan bahsettim "bak haramdır" falan demiştim (tabi adamın tipini biliyorum, nabza göre şerbet olayı yoksa pek kullanmadığım bir yoldur : ) )

İnanmazsınız o gün elimdeki bütün linux CDlerimi toplayıp gitti, hatta varsa başka falan da getir dedi. Neyse yedek falan alıp denemiş, windowstan eser bırakmamış diskte. Oysa ben yanda dursun windows diyordum oyunların çalışmaz diye. Tabi wine gibi şeyler duymuş "çalışır çalışır" haramdır kopya yazılım diye silmiş..

Aradan bir hafta ya geçti ya geçmedi ki modemimi tanıtamıyorum bağrışları duydum. Bir baktım tekrar windows kurmuş : )))))

Kopya program kullanmak haram mı? ( 24)

Şimdilerde kimse üretim maliyetine göre fiyatlandırma yapmıyor. Zaten yapsaydı Her halde MS Windows (bu kadar çok satıldığı ve daha da çok -çalınmadan- kullanılacağı düşünülürse) 2yTL'ye falan satılırdı. Hologramından orjinal CDsine kadar en fazla masraf 1yTL olsun yazılım geliştirme masrafı kopya başına 50kuruş olsun. Biraz da ulaştırma masrafı ve bailere bırakılan miktar falan, karıyla birlikte 2yTL'yi geçmezdi.

Doğal olarak Microsoft bunu bizim yazılıma verdiğimiz değere göre fiyatlandırıyor. Yeni ekonomide de bu sonuna kadar da haklı gibi geliyor bana. Çünkü sonuçta bir bakıma bir sonraki sürümü garantiliyor (parayı ödemek şartıyla tabi)...

Henüz firma ne kadar para isterse istesin %0.1 bile hatalı olamaz görüşündeyim.

Hakkımızı yiyorsa o programı verip açık açık ne işe yaradığını söylememesinden ve değiştirme hakkı tanımamasından kaynaklanabilir. O da tam bizim ilgi alanımıza giriyor zaten.