sbozdag

sbozdag


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Apple 2 Tuşlu Fare Çıkardı ( 1)

Geçenlerde Mac OS X ve Linux kullanıcılarının aslında birbirlerinin kuzeni olduğunu söyleyen bir yazı okumuştum. Orada, Mac OS X kullanıcılarının güzel ve sorunsuz çalışan bir arabaya binmeye sevdiklerini, Linux kullanıcılarının ise böylesi bir arabayı arasıra "modifiye" ettikleri yazıyordu. Mac OS X kullanıcıları (ya da Mac diyeyim) aslında sadece arabaya binmeyi seviyorlar.

"Mighty mouse" da tam böylesi bir ürün. Diyebilirsiniz ki, sanki oturup fareyi mi modifiye ediyoruz? Bunu kastedmiyorum. Farkediliyorsa, Apple ürünleri insan anlayışına daha yakın ürünler. Siz sadece yaptığınız işe ve göreve konsantre oluyorsunuz.


Farenin parmağınız tarafından uygulanan basınca duyarlı olması ve 360 derece dönebilen bir navigasyon topu sayesinde, beyninizle uygulamalar arasında bir paralellik kuruluyor. Paralel evrenler...:) Farklı uzayda yer alıyorlar ama benzer düşünme şekillerine sahipler. İnsan ve bilgisayar.


Tıpkı iPod ürününde olduğu gibi doğal bir kullanımı var bu farenin. Böylesi ürünlere "ubiquitous" ürünler deniliyor.


Yalnızca Mac dünyası için değil, her donanım ve yazılım geliştiriciler için örnek alınması gereken bir ürün, bir anlayış diye düşünüyorum.


Selçuk Bozdağ

Paul Graham Çeviri Hareketi ( 24)

Az önce gönderdiğim sitemimi geri alıyorum, çeviri yapmak yalnızca İngilizceyi değil Türkçeyi de iyi bilmeyi ve çeviri yapabilme bilgisine sahip olmayı gerektiriyor. Bu bağlamda P. Graham'ın ya da S. Jobs'un makalelerini çevirmemek de iyi bir davranış olabilir.. ;)

Paul Graham Çeviri Hareketi ( 24)

Çeviriden söz ederken Goethe gibi bir Alman filozofun sözlerini İngilizce olarak yazmak :-| Biraz garip kaçmış...