prometeus

prometeus


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Türk Mühendislerden Hidrogaz Sistemi ( 11)

Yalnız anlamadığım bir şey var:

Elektrolizle sudan hidrojen elde edildiği ve bu hidrojenin motorda fosil yakıta ek olarak, motorda yakıt olarak kullanıldığı yazılmış. Yani hidrojeni tekrar yakma(oksijen ile birleştirme) söz konusu.

Ben burada enerjiden bir kazanç göremedim çok basit bir kimya bilgisi ile. Belki verimliliğin yüksek olması ile bir kazanç vardır demek isterim fakat bildiğim kadarı ile motordaki yanma sırasında fosil yakıtın tam yanması için bile yeterli oksijen sağlanamamakta. Bu durumda gönderilen hidrojen tamamen yanmayacaktır. Yani verimliliği çok yüksek gibi değil sanki.

Yalnız bunları tamamen benim lise seviyesindeki kimya bilgim ve biraz araba merakım ile yaptığım yorumlar.

15 yıldır ar-ge çalışmalarının sürdüğü yazılı haberde. Demekki benim kimya bilgim yeterli değil veya haberde sistem tam olarak anlatılmamış. Belki dediğiniz gibi patent kaygıları vardır.

Türkiye Uzgörü kazanıyor! ( 6)

Evet link çok güzel olurmuş. Dergi hazırlanmış, peki dağıtımına başlanmış mı? Başlandıysa nereden edinilir? Nasıl dağıtılacak, internetten mi, yoksa kağıda mı basılacak?

Patentler ve Özgür Yazılımın Yaptırım Gücü Üstüne ( 17)

"Ekonomik anlamda aradaki tek fark benim bana sattığınız özgür yazılımı kopyalayıp dilediğim fiyattan bir başkasına satabilmemdir ve emin olun bu fark size "yazılım sektörünü öldürmek" boyutunda bir zarar vermez."

Peki bu durumda ornegin sizin bana sattiginiz ozgur yazilimi ben baskasina ucretsiz veya dusuk bir fiyata satabilir miyim? Eger oyleyse bu yine nisbeten kucuk olcekli yazilim firmalari icin sorun olusturmaz mi?