nitrium

nitrium


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Bedavacılık, GPL, Efsaneler, Hurafeler ( 41)

Açık kaynak kodlarını hepimiz kullanırız. Hatta gerektiği zaman açıp kaynak kodlarından esinlenip üzerine katma değerimizi koyup yeni şeyler ortaya çıkarırız.

Eğer bunu ticari amaç güderek yapıyorsak önümüze ister istemez sorunlar çıkıyor. Şimdi kod açık kaynak ve GPL lisansıyla korunuyor. O zaman bunu ticari yapamazsınız. Teknik olarak yaparsınız ama istemezsiniz. Barış'ın da dediği gibi kimse ticari sırlarını vermek istemez.

O yuzden GPL ticari işler için kullanılamayan bir lisans. O zaman para ödenerek GPL kodlaması yapılması biraz mantıksız geliyor. Böyle de olmuyor zaten.

BSD lisansı çok daha hür bir lisans. Lisansın başında bir iki kısıt haricinde bütün olarak özgür. O da nedir ki? Bu koddan kaynaklı zararlar için BSD sorumlu değildir. Çok açık ve olması gereken.

Ek olarak, Ticari bir şekilde kullanılabilen bir lisans. Hem açık kaynak hem de ticari kodlamaya izin veriyor.

Peki yazıyı çok ticari olarak ele almış diyen arkadaşımıza bir soru: Lisans zaten ne için vardır ki? Süs olsun diye mi konuyor kodların tepesine? Pek tabiki ticari amaç için kullanılır lisans denilen şey :)

Türkiye´de Online Alışveriş Tehlikesi ( 79)

Dunyanin her tarafinda oldugu gibi Turkiye'de de ozellikle alisveris sistemlerinde insanlarin kullanima karsi bir tereddutleri oldugu kesin. Bunun olmasinin sebebinin de hala alisamamazlikdir buyuk bir olcude. Bir diger faktor de guvenligin ne kadar saglandigi konusundaki guvensizlik.

Halbuki gerek online alisveris sistemlerini kullanan siteler olsun gerek de
bu sitelerin odeme sistemlerini saglayan bankalar insanlari bu odemeye tesvik etmek icin ellerinden gelen herseyi yapiyorlar. Bunun amaci bir nevi insanlari bu sistemleri kullanmaya alistirmak bunun sonucunda da daha fazla alisveris ve kazanc. Tabi ki insanlarin bu kadar tereddutle yaklastigi bir ortamda boyle bir guvenlik ile ilgili problem insanlarin tereddutlerini percinleyecegi icin gerek bankalar gerek de siteler bu problematik sistemlerin aciklarini sergileyen insanlara buyuk tepki gosteriyorlar. Bunu cok normal karsiliyorum cunku boyle bir bilgilendirme cok fazla musteri ve para kaciracagindan bankalar ciddi bir sekilde karalama kampanyasi icine giriyorlar. Fakat unuttuklari ya da gormezden geldikleri bir nokta da sudur;
Eger mukemmeliyeti ariyorsaniz bu tur problemler sizin icin gelisme taslari olacaktir. Bu aciklarin yayinlamamis olmasi ve kotu niyetlerin bunu sessiz sedasiz kullanmasi acaba daha cok mu islerine geliyor?...

Arti bazi kavramlarin ne oldugunu bilmeyen insanlar full-disclosure ugruna bir caba gosteren - en kotu ihtimal gercek biseyleri ortaya koyan - insanlara haksiz elestiri yaparak ne kadar tatmin ve mutlu oluyorlar o da kafa karistirici bir konu ayriyetten tabi ki...