mko

mko


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

YÖK Onayladı: Jeodezi Bölümüne Gir Bir Sene Sonra Tıp Fakültesine Geç ( 10)

Herkesin istediği üniversitede ve istediği bölümde okuyabilmesi en doğrusu tabii. Ama her hakla beraber sorumluluk da gelir. Hiç kimse, o bölümde talep edilen gayreti göstermedikçe diploma almayı beklememeli. Üniversitelerin yöneticileri ve hocaları, öğrencilerin %90'ı dersten kaldığında şaşırmamalı ve geçme oranları yükselsin diye standartları sulandırmamalı.

Başka bir deyişle, herkes üniversite okumayı deneme hakkına sahip olabilir, ama herkes üniversite diploması almak zorunda değil. Kaç sene harcamış olursa olsun. Eğer katı kurallar uygulanmazsa sonuç felaket olur. Zamanla sistem bir dengeye oturacak, "zor" üniversitelere talep zaten kendiliğinden azalacaktır. Ama ilk yıllarda katı olmak şart.

Bu yeni sistem üniversite öğrencileri arasında, ve tabii üniversiteler arasında da, şimdiye kadar görülmemiş şiddette bir rekabet doğurabilir. Bunun kötü bir şey olduğunu düşünmüyorum, ama "yaşasın herkes istediği bölüme girecek" diye sevinenlerin çoğunun bu rekabetten hoşlanmayacağından eminim.

Sizin Amstrad Dergisi (Retro Bilgisayar/PDF) ( 8)

Üçüncü sayının 60.sayfasındaki Amstrad Portatif PC reklamı çok ilginç. "Büronuzu yanınızda taşıyın" (beliniz dayanırsa).

Moruk ağzı olacak ama, nereden nereye.

Bilim İçin Yazılım Hırsızlığı Yapılabilir! ( 25)

Bu durum "vay hırsız" deyip geçilebilecek kadar basit değil. Bir bilim adamının fikri altyapısı, piyasada çalışan bir mühendisten veya bir ticaret adamından farklıdır. Bilim adamı için en önemli şey bilginin paylaşılmasıdır. Para kazanmak için çalışmaz. Eğer bilgiye ulaşmak için elzem olan bazı araçlar aşırı pahalıysa, bilim adamı bu araçları parasız elde etmeyi mübah görür.

Hocalar derslerde ders kitabı da belirlerler. Öğrenciler bu kitabı bulamazlarsa veya çok pahalıysa, fotokopi çekerler. Ahlakçılık yapacaksanız, buna da hırsızlık diyebilirsiniz. Ben şahsen bunu doğru bulurum, çünkü o bilgiyi edinmek yayınevinin aşırı karına katkıda bulunmaktan daha önemlidir.

Eğer lisanslamayı çok ciddiye alıyorsanız, bilimsel dergilerdeki lisans şartlarına da bakın. Makaleleri herhangi bir şekilde çoğaltmak yasaktır. Yani siz bir makaleyi beğendiyseniz fotokopi çekemezsiniz; makale başına 15-20$ ödemeniz gerekir.

Bu örneklerin yazılım lisanslamasıyla alakasız olduğunu düşünmüyorum. Bunların hepsi fikri mülkiyetin aşırıya kaçırılmasının yarattığı meseleler.

Özetle cevabım evet. Vicdanım bana diyor ki, bilgi edinmek için yazılım korsanlığı da mübahtır, kitap fotokopisi çekmek de.