enginsavsatli

enginsavsatli


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

2006 Nobel Edebiyat Ödülü: Orhan Pamuk ( 98)

Doğruluk ve dürüstlük mertebesinde fırsatçılıktan bahsediyorum tabi. Ama her iki türlü de ülkemiz adına fırsatçı bir allahın kulu yok zaten bu memlekette.

Mesela Condoleezza Rice çıkar derki:
Güney Asya'da meydana gelen tsunami felaketinin, Amerikan hükümetinin ve Amerikan halkının kalbini göstermek için ''harika bir fırsat''

Amerikan halkının kalbini göstermek için hep böyle harika fırsatları beklemezler herhalde, eğe kendi fırsatlarını yaratmak lazım dimi. Irak'a girmek için fırsatları oluşturdukları gibi. Şuan ülkeler bu şekilde neler neler yapıyorlar. AB'nin neler yaptığını anlatmaya gerek yok. Bunlar o kadar meşrulaştı ki üzülsem mi sevinsem mi bilmiyorum artık neden biz de böyle şeyler yapmıyoruz diye. Ama biz haklı sebeblerimizde bile birşey yapamazken, doğal tabi hiç birşey yapamayışımız.

1300000 insanın öldürülmesine verilebilecek en iyi takı katliam'dır, bugün yapılmaz yarın yapılır. Adam'ın ne dediği ortada ayrıca bir iki yazardan başka onu eleştirende görmedim. Onlarda şunu diyor mesela, Yılmaz Özdil:
Biz diyoruz ki... "Okuduk, gurur duymuyoruz." Adam diyor ki... "Cahilsiniz siz... Ben okumadım ama, bak gurur duyuyorum."

gayet ılımlı bir eleştiri. Daha serti varsa söyle, arıyorum bulamıyorum.

2006 Nobel Edebiyat Ödülü: Orhan Pamuk ( 98)

Şu anda Türkiye'de herşeyin yolunda gittiğini söylemek mümkün değil buna rağmen düşünce özgürlüğü konusunda Türkiye'yi bu şekilde ağır eleştirmek de mümkün olamaz.

Eğer bu topraklarda düşünce özgürlüğü olmasaydı bizden başka kimse kalmazdı. Nitekim terör örgütü lehine slogan atıp ortalığı dağıtanlara bile birşey yapılmıyor.

Ayrıca batının derin eleştiri kültürü kendini hep iyi göstermeye, yaptıklarını meşru kılmaya ve kendilerinden ötesini zayıflatmaktan başka bir şey yapıyor mu? AB'ye girmek için neden Orta çağ kostümlerini bize de giydirmeye çalışıyorlar.

Şunu iyi bilmek lazım;
Irkçı olmayan bir millet, soykırım yapamaz.
Kendisine yapılan kötülükleri unutan bir millette bir yere gelemez.

Emin olun bizi bizden daha iyi tanıyorlar. Bir gün birisi "Bu topraklarda 1milyon Ermeni, 30bin Kürt öldürüldü" dendiğinde acaba olmuşmudur, neyse olmuştur Nobel'i de aldık Türkiye kazandı denebileceğini çok iyi biliyorlar.

Bende burda bunun birileri tarafından anlanabileceğini düşünerekten ayrıca aman kimseyi incitmeyeyim, seviyeyi düşürmeyeyim diye 1 saat harcarken, Ermenistan toprak bütünlüğümüzü kabul etmiyor. İlkokuldaki çocuğa sorsan senin düşmanın kimdir diye "Türkler" diyor. Batı da buna çanak tutuyor.

2006 Nobel Edebiyat Ödülü: Orhan Pamuk ( 98)

Ülkeniz adına fırsatçıysanız, başımız üstüne.

Ama bir tane daha kendine fırsatçı şahısları kaldıracak halimiz ve şerefimiz kalmadı görüşündeyim.

Özet:

"Gül'ü severim dikenine rağmen ama Orhan Pamuk'u tebrik edemem Orhan Pamuk'a rağmen."

Bir çok yazdığım şey yerine bunu yazayım dedim. Hemde edebi olmuş olur. Yalnış tanınmak en çok korktuğum şeydir.

Neden Orhan Pamuk'u tebrik edemediğim gayet açıktır. Cevap yazacak olanlardan ricam, Orhan Pamuk'un bahse geçen konuşmasının doğruluğunun kendilerince yanıtıdır.

Not:
Bu arada bu yazı çok hafif kaldı olan bitenden...

2006 Nobel Edebiyat Ödülü: Orhan Pamuk ( 98)

Konu ile ilgili ilgisiz bir açıklama mı yaptım dedim ama yok, yapmamışım.

"Böyle bir yazar nobel ödüllü olsa ne olur olmasa ne olur."

Her fikirin bir nedeni, açıklaması ve vardığı bir nokta vardır. Hepsi yazıda mevcut ve gayette konu ile alakalı.

Şimdi benim anlamadığım bu konu neden burda açıldı. Oluşan bulanık tabloyu berraklaştırmak için mi? Yada başka bir soru, Türkiye'nin bu nobel ödülünden ne çıkarı oldu;

-Edebiyat kalitemiz mi tescillendi?
-Türkiye'ye sıcak para girişi mi oldu?
-Çeşitli söylemlerde bulunan biri halka bu sayılan bir veya birkaç nedenlerden şirin mi gösterildi?
-Dünyaya birşey mi kanıtlandı?
-Orhan Pamuk'un başarısı mı ödüllendirildi?

Siz burda neyi tartışıyorsunuz bu kadar eğer sadece bir nobel ödülü alınmışsa... tebrik et geç. Niye yazılan bu kadar yorum...

Biz Nobel ödülü almış bir insanı tebrik edemeyecek kadar çekemeyen insanlarmıyız ki bu kadar haber almış başını gidiyor.

2006 Nobel Edebiyat Ödülü: Orhan Pamuk ( 98)

2001 de çıkarılan yasa nedeniyle bir tarihçinin bu yasaya karşı çıkmasından sebeple hapise atılmasını (hem de fransız bir tarihçinin) haberlerde duydum. Türkiye olarak bu adama ne kadar destek veriyoruz çok merak ediyorum.

2006 Nobel Edebiyat Ödülü: Orhan Pamuk ( 98)

Hepimiz tarihimizden bihaberiz de bir Orhan Pamuk mu haberdar? O kadar Tarihçi, Asker demek bu katliamları bile bile susuyorlar ve bizi bu gerçeklerden haberdar etmiyorlar öylemi?

Bu insana destek vermek için bunları kabul etmek gerek. Aksi ise şahsi çıkarlar adına bir millete iftira atmak demek üstelik bide yazar olacaksın. Böyle bir yazar nobel ödüllü olsa ne olur olmasa ne olur. Tek olan şey Türk milletinin utancıdır.

HaberLinux #12 Çıktı ( 19)

Sayfasında 4. Sayıya kadar indirmek için link var ama daha önceki sayılar için link yok. Bu sayılar yok mu yoksa artık ulaşılamıyor mu?

Bu arada güzel dergi, hazırlayanlara teşekkürler...

HaberLinux #12 Çıktı ( 19)

Bana geldi arkadaşlar...

The Simpsons ve Fermat Teoremi (Yanlış Mı?) ( 79)

(çift sayı)^12 + (tek sayı)^12 = (çift sayı)^12 yaklaşımının tutmadığı yerde başka bir yaklaşım daha


Bütün sayının 12. kuvvetini almak yerine sadece son rakamın kuvvetini alınır maksat eşitliği sağlamadığını bulmak değil mi?


2^12 = 4096 Son rakam >> 6

1^12 = 1    Son rakam >> 1

-----------------------+ 7


7  =  6


Bu yöntem de tutmassa makineleri kasabiliriz