Bilgehan-Korkmaz

Bilgehan-Korkmaz


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Hackers & Painters : Bilgisayar Çağından Büyük Fikirler ( 9)

Temin ettim bugün, 11PM gibi bitti. Kitap bahsediyor bilgisayarcıların çözebilmelerini problemleri. Sıkıcılığı sağlıyor yer yer.

Yukarıdaki türde bir Türkçe ve genel olarak Amerikan bilgisayarcı piyasasının yüzeysel özeti etrafında dönen bir kitap. Kendini aşan sığ tahminler, Amerikan yerelindeki sıkıcı insansal mevzular ve yüzeysel hayatta kalma tarifleri okumak için alınabilir. Kesinlikle kendine has ve kendini bağlayan türde yazılmasaymış, biraz bilimsel evrenselliği olabilseymiş daha güzel olacakmış. Herşeyi tahmin etmeye çalışmak, fazla ahkam kesmek olayın ruhunu öldürmüş. Ayrıca LISP propagandası yok diyen arkadaşlara katılmam mümkün değil. Basbayğı var, sonlara doğru güya lisp'ide yermiş ama hikaye, biz yemedik yani. Fakat lisp PROPAGANDASI insanlarda sıkıntı yaratacak bir dil(java, asp, php) olmadığı için hatta ata dillerimiz arasında olduğundan, fazla bahsedilmesi ve pohpohlanması göze batmıyor. Bence lisp bunu hakeder.
Son olarak;

şahsen Paul değilde, Eric Raymond otursun bir dökümanını kitap yapsın daha bir zevkle okurum sanırım. En azından bir hacker yazmış derim, kırarım dizimi, otururum aşağı :)

saygıyla.

RMS: Miguel de Icaza bir haindir ( 29)

Challenger Bey, konu neden kişilere indirgendi, siz neden kendi üzerinize alındınız inanın hala kavrayamadım. Ben size ".NET ve MONO kullanmadığını söylemişsin" derken, sizi yanlış anlamış olma durumunuzdan kurtarmaya, Miguel şakşakçıları hakaretinin size yöneltilmediğini vurgulayarak soyutlamaya çalışırken siz hala yapıyı kendiniz temelinde buraya çekiyorsunuz. Sanırım bu başlıktan sağlıklı bir tartışma devam etmeyecek. saygıyla, iyi akşamlar.

Computer Programming Using GNU Smalltalk ( 7)

İngiliz dilinde benzer konularda birçok makale, kitap mevcut olabilir fakat Türkçe için aynı şeyi söylemek güç. Varolanlardan farklı birşeyi tüm insanlığa aktaracaksanız İngilizce tercihiniz gerçekten anlamlı olabilir. Ya da sizin kendinize göre haklı sebepleriniz vardır, Türkçe yazmaya gereksinim duymamanızı doğal gösterebilir.

Fakat Türkçe' ye kazandırılmamış yoksunluğu hissedilen birçok konu var. İnsan ürettiği malzemenin kendi dilinde de bir kopyasını zorlanmadan üretebilir diye düşünüyorum. Böylece çeviri yapacak olan kişilerde iş güçlerini farklı konulara harcayabilir. Bakın sizde "Beej’in Ağ Programlama Kılavuzu" adlı bir metni 2002 yılında çevirmişsiniz. Fakat kendi üretiminiz metinler için Türkçe kullanmayı iki kere düşünmek biraz mantıksız olmayacak mıdır? Bir taraftan çeviri yapar iken diğer taraftan kendi metniniz için kendi dilinizde kopya üretmekten imtina etmek?

saygıyla.

RMS: Miguel de Icaza bir haindir ( 29)

Önce .NET ve MONO ile işim yok dediniz, şimdi Miguel şakşakçıları lafımı hakaret addedip üzerinize alınıyorsunuz. Duygu dünyanız herkesi kapsayacak genişlikte sanırım. saygıyla.

Computer Programming Using GNU Smalltalk ( 7)

Böyle bir kitabın Türkçe konuşan biri tarafından yalnızca İngiliz dilinde yayımlanmasına anlam veremedim.

RMS: Miguel de Icaza bir haindir ( 29)

RMS diktatör değil, böyle bir ortamda diktatör olmak istesede olamaz zaten. Buna bir aşırı özgürlük kavrayışı ya da aşırı koruma içgüdüsü diyebilirsiniz ama diktatörlük uymadı. Kimse kimsenin tepesine çöküp şunu şöyle yapacaksın demiyor. Misal demiş olsa bile ben ve bir grup arkadaşım dinlemesek kafamıza göre takılsak bir yaptırımı var? Hayır.

Ha sorun şu, Miguel şakşakçıları RMS tarafından özgür camiadan dışlanmak istemiyorlar. Orada biraz duralım. Hem Microsoft ile elele ol, hem özgürlükten bahset, bu başka birşeye benziyor ama burada söylemek olmaz.

Kavramları yerine tam oturtmak lazım. Aksi halde kendimizle çelişiyor olacağız. Bunca yıldır sarfedilen çaba Miguel De Icaza, Microsoft' la açık kaynak çalışması yapsın herşey daha toz pembe olsun için değildi.

Sizce doyasıya kullanıcı düşmanı lisans hazırlayan ve tekelcilikten hüküm giymediği ülke kalmayan dev bir yazılım karteli şirket, ne için açık kaynağa heveslenir? Bunu birilerine diktatör demeden önce irdelemek lazımdır. saygıyla.

RMS: Miguel de Icaza bir haindir ( 29)

Tutuculuk derken neyi kastettiğinizi izah edebilir misiniz?