Zakkum

Görüşler

1
Zakkum

Biraz yüklü bir pdf ama EFF tarafından yapılan takip operasyonunun ayrıntıları için indirme adresi

1
Zakkum

Veri haritaları aşağı yukarı casusluğun hangi ülkeler üzerine yoğunlaştığını gayet açık gösteriyor. Türkiye'den hatırı sayılır kurban olmasına rağmen, kamuoyuna bunun yeterince yansımaması ilginç.

1
tongucyumruk

Belgede bir yerde Türkçe mesajların bulunduğunun söylenmesi ve haritada birkaç tane pin bulunması dışında özellikle Türkiye'ye ilişkin çok bir bilgi bulamadım. Gözümden kaçmış olması ihtimaline karşı, rica etsem biraz daha detay verebilir misiniz?

1
Zakkum

Noktaları birleştirmek yeterli aslında ama burada konu kaynar düşüncesi ile bu sorunuza bir yazı hazırlayıp yanıt vermeye çalışsam daha iyi olur sanki.

1
tongucyumruk

Çok teşekkürler, keyifli bir okuma olacağından şüphem yok.

1
hAhAyiDU

Burada da Türkiye hedef ülke olarak sınıflandırılmamış.

Mağdurlar arasında Türkçe konuşanlar da var.

Merakla bekleyenlerin sayısını bir arttırıyorum. ;)

Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Güvenli veya kolay: Birini seçmek zorunda mıyız? (veya: WhatsApp gerçekten güvenli mi?)

tongucyumruk

Geçtiğimiz hafta ortalık The Guardian'ın yayınladığı WhatsApp'taki güvenlik açığı mesajlarınızın dinlenmesini mümkün kılıyor haberi ile çalkalandı. WhatsApp'ın da kullandığı Signal protokolünü geliştiren Open Whisper Systems'tan cevap gelmekte gecikmedi: WhatsApp'ta bir arka kapı yoktur. Peki ne oldu? Gündemi takip edemeyenler için bir TL;DR sunmakta fayda olacağını...

Açık Kaynak NSA Ürünleri!

Zakkum

Son dönemlerde Amerikan istihbaratının ürettiği siber güvenlik ve saldırı içerikli yazılımların ifşa olmasından sonra yine ülkenin diğer bir istihbarat kurumu olan NSA'den bu sefer ters köşe bir hareket geldi. Kurum, bünyesindeki çalışmaların ürünü olan siber güvenlik ve benzeri konulardaki bazı yazımları açık kaynak olarak paylaştı. Favoriler arasına goSecure girer gibi.

Elon Musk SpaceX ve Tesla sayfalarını kapattı

murat

Cambridge Analytica olayı üzerine WhatsApp'ın (bildiğim kadarıyla) eski CEO'su Brian Acton'un attığı bir tweet'e Elon Musk "Facebook ta ne ki?" diye cevap verince @serdarsprofile adlı bir kullanıcı da Musk'a "Adamsan SpaceX sayfasını silersin" dedi ve Musk SpaceX ve Tesla'nın Facebook sayfalarını kapattı.

WhatsApp, Signal, BlackBerry Messenger ve Diğerleri: Hangisini Kullanmalı? Neden? #1

Zakkum

İnternetin her geçen gün daha fazla hayatımızın içine girmesi güvenlik konusunu daha sık ve geniş ölçekte tartışılır hale getirdi. Özellikle son yıllarda internet üzerinden gerçekleşen ifşa hareketleri (Wikileaks, Snowden, Panama Belgeleri vs.) konuyu haliyle daha da alevlendirdi. Bugün artık herhangi bir şüpheye yer bırakmadan biliyoruz ki kullandığımız internet artık bir kitlesel gözetleme...

Dark Caracal ve Türkiye

Zakkum

Dark Caracal (Caracal = karakulak, vaşak) EFF’nin son dönemde ortaya çıkan bir takım siber casusluk olaylarına verdiği ad. İsimdeki hayvanın yaşam alanı Ortadoğu ve anlaşılacağı üzere söz konusu veri casusluğu yoğunlukla yine aynı bölgeyi ilgilendirmekte. Hikayeyi özetlersek, popüler anında mesajlaşma uygulamalarının (bunlar arasında Whatsapp, Skype, Signal en bilinenler) farklı versiyonları...