ulas

ulas


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

2006 Nobel Edebiyat Ödülü: Orhan Pamuk ( 98)

Nobel gerçekten edebiyatı ödüllendiriyormuş da bu kez bir sapkınlık göstermiş ve Orhan Pamuk'u şereflendirmiş olabilir mi? Hayır. Aslına bakarsak görmezden gelinememiş bir iki edebiyatçı dışında zaten Nobel'i bugüne kadar kimler aldı ki?*1 Churchill'in bile aldığı bir ödül bu, edebiyatla gerçekten ilgisi olabilir mi? Barış ödülleri ile birlikte bakıldığında durum daha da vahim. Geçen yıl alan Muhammed El Baradey yani İsrail'e göz atmak aklına gelmeyen nükleer silah denetmeni, 2003'te İran'a karşı kullanılabilir umuduyla Şirin Ebadi, 73'te komiklik yapar gibi Kissinger... Tarık Ali'den okuyalım: "Komitenin Hitler'i aday listesine alması bugünden bakınca şok edici bir durummuş gibi görünebilir, ama o zamanlar Batı'da pek çok kişi Alman Führer'i Bolşevizm karşısında bir siper olarak görüyordu. Amerikalı yazar Gertrude Stein, Hitler'in ödülü alma olasılığıyla ilgili olarak, Mayıs 1934'te New York Times dergisine şöyle yazmıştı: 'Bence barış ödülünü Hitler almalı, çünkü muhalefet ve mücadele unsurlarının tümünü Almanya'dan çıkarıp atıyor. Yahudileri çıkarıp atarak, demokratik ve solcu unsurları eleyerek, herhangi bir faaliyete vesile olabilecek herşeyi yok ediyor. Bu barış demek..."*2 Nasıl, saygı uyandırıcı değil mi?

Ahmet Yıldız demiş ki: "Eğer Nobel Edebiyat Ödülü Orhan Pamuk gibi yazarlara verilecekse Nobel Edebiyat Ödülü’nün bir anlamı yok demektir. “Muhalif olanlara veriliyor...” deniyor. Ama, kendi ülkelerinin ve halklarının ayakta, başı dik durması için “Batı” karşısında muhalif olan yazarlar değil tercih edilen. Pamuk gibi “Batı..” ve “Batı”nın “değerleri” adına ülkesinin değerlerinin yeşermesine muhaliflik yapanlara veriliyor. Feodal dönem uzantısı ve Batı kapitalizmi kaynaklı bütün dünyanın kötülüklerine karşı yerelden evrensele insanın destanını dayatan gerçek muhalif Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya verilmeli ödül. Böyle olursa ancak Nobel Edebiyat Ödülü’ne karşı inancım yerine gelir." Evet mesele Pamuk hak etti mi etmedi mi tartışması değil. Nobel'in kendisi tartışmalı.

Bana kalırsa da çok yakıştı, tam adamına verildi yani. Kızgın arkadaşları anlamıyorum, nobele böyle bir değer biçmelerine yani. Nedir ki nobel dediğiniz? Destekleyen arkadaşları hiç anlamıyorum, Cevdet Bey ve Oğulları, Kara Kitap mı ödüllendirildi sanki? Ödülü alan "Ermenileri kestiler şimdi de kürtleri kesiyorlar, kimse söyleyemiyor o yüzden ben söylüyorum" palavrasıdır. Bu söylenen doğrudur değildir ayrı konu, ama gerçekten bu tür sözler ettiği için insanlar sıkıntı çekerken susup, 30 tane parlamento Ermeni Soykırımı oldu diye yasa çıkarırken "muhalefet" yapan adama iğrenerek bakmak için tonla neden var.


*1 http://tr.wikipedia.org/wiki/Nobel_%C3%B6d%C3%BCl%C3%BC_kazananlar

*2 http://www.zmag.org/Turkey/in.htm