PHC

PHC


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

ceviz.net'ten 1000$ ödüllü programlama yarışması ( 18)

ceviz.net in prestiji hakkında bilgi verir misiniz? Yarışmayı kazanan kişi bu prestiji ne şekilde kullanabilir?
Örnek vermek gerekirse , ibm in düzenlediği bir yarışmada dereceye girmeniz ve bunu CV nize koymanız size birçok kapının açılmasında yardımcı olabilir , ceviz.net in prestijinin böyle bir katkısı olabilir mi?
Belirlediğiniz kurallar çerçevesinde yarışmaya katılacak olan kişinin minimum bilmesi gerekenler delphi, javascript(ajax),php veya asp.net(c#),mysql ve bir miktar tasarım diyelim. Bunlara üretim aşamasına geçicek kadar hakimiyeti olan bir kişi için ödül çok düşük. Grup olarak katılımlarda muhtemelen ödülün paylaşılacağını ve getirilen kısıtlamaları düşünürsek , yarışma sonunda kararlı , kullanışlı ve geliştirmeye elverişli bir yazılımın çıkmasını düşünmek biraz fazla iyimser olur.
ceviz.net olarak birlikte birkaç haftada böyle bir yazılım çıkarabiliriz demişsiniz, yapabilmek ile yapmak arasında biraz fark var. Kordinasyon ve proje yönetimi gibi. Eminim birçoğumuzun çevresinde en az bir programlama diline hakim insanlar var , fakat biraraya gelip işe yarar birşeyler üretmek o kadar kolay değil.

Windows Vista yüklemek 2 dakika ! ( 43)

Bir dakika bir dakika , ben linux ile video izlenemeyeceğini veya mp3 dinlenemeyeceğini söylemedim. Farklı dağıtımlarda kurulum sonrası yaşadıklarımı yazdım, bunların hayal ürünü olduğunu düşünüyorsanız sizin için google dan araştırdım.

Video konusu:
http://www.jwz.org/doc/linuxvideo.html

Ubuntu tr q sorunu:
http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-1903.html

Slackware mysql farklılığı:
http://www.unixfool.com/mysql-slack.shtml
Redhat ve sonrasının kurulum sonrası default olarak mp3 leri çalmaması:
http://www.linuxforums.org/forum/redhat-fedora-linux-help/35129-fedora-core-3-fedora-core-4-a.html

vbscript içeren sayfaların görüntülenemediğini zaten biliyorsunuz onun için google a bakmama gerek yok.
flash shockwave vs sorunlari:
http://sluglug.ucsc.edu/macromedia/faq.html


En son arandığımda c#,php,sql için kod tamamlama özelliği olan bir IDE yoktu. Bu sorunları ubuntu turkce karakter sorunu dışında seneler önce yaşadım.
Şimdi diyeceksiniz ki "artık bu sorunlar yok linuxda" , kusura bakmayın ama ben teknolojiyi geriden takip edip bir özelliğin çıkmasını ve düzelmesini bekleyecek kadar sabırlı bir insan değilim.. Code completion destekleyen bir IDE cıkana kadar bu özelliği göz ardı mı edeyim? Kendimi geliştirmek için doküman okumak yerine video izleyemiyorum diye 3-4 farklı video oynatıcı mı deniyeyim?
Sorun linuxda zilyon tane yazılım geliştirilmemesi değiş tam tersi zilyon tane yazılım geliştirilmesi.
Söylediklerimi anlamak isteyenler anlamıştır zaten, bu konuyu daha çok uzatmam da bana vakit kaybettireceği için bu thread hakkında daha fazla yorum yapamayacağım.

Windows Vista yüklemek 2 dakika ! ( 43)

Anlayamadım elimde cd si bulunan , kişisel kullanımım için kurmayı denediğim bir sistemin içindeki can sıkıcı bir bug ve sistemin
desteklenmediğine dair bir önçalışma mı yapmam gerekiyor?
Benim linux ile tanışmam 6 sene önceye dayanıyor , artık linux kurmak istemiyorum , ufak problemler ile vakit kaybetmek istemiyorum.
Slackware kurdum mysql kurdum , 2 saat debelendim hata mesajlarından sorunu çözmeye çalıştım düzeltemedim , meğer default
olarak permission larla ilgili bir konuymuş. Redhat kurdum X den ctrl+alt+delete ile çıkıp console a düşmek istedim , siyah ekran geldi önüme.
Debian kurdum yine siyah ekran sorunu.
Redhat in yeni sürümünü kurdum mp3 çalmıyordu xmms!
Suse kurdum biraz yavaş olmasına rağmen herşey güzeldi taaki kde programları çalışmayana kadar, sorunun ne olduğunu bulmak için
uğraştım, programı console dan başlattım ve o da ne? /dev/null silinmiş!
Ubuntu kurdum totem sürekli hata verdi. Flash plugin yükledim sayfaların üstündeki flash bannerları aşağıya taştı, video izleyebilmek için oraya buraya
bakındım codec leri indirdim vs...
En sonunda daha fazla vakit harcayamacağım bir duruma geldim, xp kurdum 1 senedir sorunsuz kullanıyorum her konuda daha hızlıyım artık.
Dün yine ubuntu kurayım dedim , baştan dili ingilizce seçtiğim için Türkçe karakter problemi oldu ve bu bir bug, benim hatam kesinlikle değil ,
ben ingilizce bir sistem üzerinde Türkçe q klavye istemiştim sadece.
İşim dışında , masaüstü kullanıcısı olarak video izlemek , q klavye ile düzgün yazabilmek , mp3 dinleyebilmek , program permission
ve ayar dosyalarında boğuşmamak, uyumlu olmayan web sayfalarını da görebilmek , flash lı sayfaları düzgün görebilmek istiyorum ve bunun
için mi önçalışma yapmam gerekiyor? Kalsın o zaman ben önçalışma yapmayayım.
Ben linux u suçlamıyorum , özgür yazılımı da suçlamıyorum , programlamayı da linux altında öğrendim fakat şuanda linux beni yavaşlatıyor.
İşten sonra bilgisayarımı bile açmak istemiyorum , açsam bile klavyeye minimum dokunmak istiyorum, zilyon tane bağımlı kütüphane indirmeden
tıklayarak program kurmak istiyorum. Code completion yapabilen modern bir IDE istiyorum.
Bunları benim ücretli aldığım sistem karşılayabiliyor fakat linux karşılayamıyor , karşılayabilse bile zaman kaybım oluyor.
Seçim benim seçimim lütfen biraz saygı duyun.

Windows Vista yüklemek 2 dakika ! ( 43)

Kimse sizi bu ürünleri almaya zorlamıyor.
Herkes ayağını yorganına göre uzatmalı.
Bende birkaç örnek vereyim o zaman.

Her gün 1 paket kaliteli sigara içmenin aylık maliyeti:
30 x 4.25 YTL = 127.5 YTL

Her gün 1 tane ekmek yemenin aylık maliyeti:
30 x 35 kuruş = 10.5 YTL

XP HOME SP2 peşin satın alma malieyi:
160 YL

XP HOME SP2 18 ay taksitle satın almanın aylım maliyeti:
10.83 YTL

Bu değerlendirmeye göre ev kullanıcısının işini görebilecek bir MS sistemine 18 ay boyunca aylık 10.83 YTL vermek size yüksek geliyorsa , alternatif bir sistem yüklemekte zaten özgürsünüz.

Windows Vista yüklemek 2 dakika ! ( 43)

Katılıyorum , ms ürünleri laf atanlar acaba linuxda hiç problem yaşamıyor mu? Yoksa bütün talihsizlikler benim başıma mı geliyor. Dün akşam geçen sene indirmiş olduğum ubuntu 5.04 ü bilgisayarıma kurmaya çalıştım , emin olun çok kısa sürdü kurulum! Hadi kurulum biraz uzun sürmüş olabilir razıyım , kurulumda ingilizce sistem seçtim keyboard layout olarak Türkçe Q seçtim , kurulum bitti, fakat klavye düzeni hala US di. Olabilir dedim kontrol panelinden keyboard layout a girdim yeniden Türkçe Q seçtim default sekmesini işaretledim ve birden hata ekranı çıktı "There is a bug in..." , tamam onu da kabullendim update edeyim sistemi düzelir umarım dedim. Update etmek için paket yöneticisini açtım ve o da ne "Your System is no longer supported" gibi bir yazı çıktı.. Ben yazılım geliştirici olarak çalışıyorum ve herşeye "ayar çekicek" , her yeni sürümü indirecek vaktim maalesef yok. Sonuç olarak dün 2 saatim boşa gitti. Bunun yerine sürücüleri adam gibi destekleyen , ona buna sormadan google a bakmadan kurabileceğim bir işletim sistemine maaşımın ufak bir kısmını vermeyi tercih ediyorum.