OnderCankurt

OnderCankurt


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Var mısın Yok musun! ( 43)

Yazdığım python scriptinde de fazla algoritma yok :-). Yarışmacının 25 kutudan rastgele bir tanesini seçerek yine rastgele seçilmiş diğer 23 kutu ile karşılaştırmasını yaptım.

Önce sırayla dizilmiş kutuları 100 kez karıştırdım, daha sonra karışık düzenden random.choice fonksiyonu ile rastgele seçimler yaptım. Her seçilen kutuyu yeni turda seçilmesin diye listeden çıkarttım. Son iki kutuyu da birbiri ile kıyasladım.

Yani basitçe yarışmanın hızlı bir simülasyonunu yaptım. Turların arasında uzun sohbetler de olmadığı için script birkaç saniyede 100 lerce yarışma yapabiliyor.

Var mısın, yokmusun yarışması monty hall önermesine uyar mı bilmem ama benim yaptığım 1.000'li hatta 10.000'li denemelerde bazen değiştirmek, bazen de değiştirmemek avantajlı çıktı.

Bunu ancak "Öldürmeyen Allah öldürmez, Akacak kan damarda durmaz" diyerek açıklayabiliriz.

Önder Cankurt

Var mısın Yok musun! ( 43)

Evdeki hesap herzaman çarşıya uymayabiliyor. Hesap uzmanları her ne kadar kutu değiştirmek şansı arttırır dese de aşağıda linkini verdiğim varmısın yokmusun son kutu şans programında da göreceğiniz gibi (en azından benim denemelerime göre) fazla bir fark yok. Kaynak kodu ve exe dosyasına buradan ulaşabilirsiniz. Önder Cankurt