mustafatan

mustafatan


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

fazlamesai.net'e soralım: Özgürlük mü, kaliteli yazılım mı? ( 30)

Selamlar,
Atlassian'ın Türkiyedeki 3 resmi dağıtıcısından biriyim demişsiniz. Birçok firmanın JIRA edinmesine vesile olduk, fakat hepsini direk http://www.atlassian.com adresinden kredi kartıyla oldu.
Türkiye'de Atlassian'ın resmi dağıtıcıları olduğunu açıkçası bilmiyordum. Sakıncası yoksa bu firmaların isimlerini bizimle paylaşabilirmisiniz.
Teşekkürler
Mustafa Tan
http://mustafatan.blogspot.com

fazlamesai.net'e soralım: Özgürlük mü, kaliteli yazılım mı? ( 30)

Yaklaşık 3 senedir JIRA ve Confluence adminliği yapan ve aktif bir şekilde kullanan birisi olarak şunu söyleyebilirim ki JIRA ve Confluence'u lisanslı bir ürün gibi görmek çok yanlış. Bunun sebeplerine gelince:

1) Atlassian firması ürünlerini aynen MySql'de olduğu gibi "We are free if you are free" mantığında dağıtıyor. Yani ticari bir işi için JIRA kullanacaksanız maximum 5000$ gibi bir para ödemeniz gerekiyor. (Unlimited users, unlimited projects & unlimited issues)

Yok eğer siz de open-source ürünler geliştiriyorsanız JIRA ve Confluence size ücretsiz. Yaklaşık 2 sene evvel Turquaz isimli open-source muhasebe programı geliştiren arkadaşları JIRA ve Confluence'a geçirmek işin teşvik ve yardım etmiştim. Talep ettikleri gün enterprise lisansı almışlardı. Hala kullanıyorlar : http://jira.turquaz.com

2) Bir arkadaşımızın da belirttiği gibi JIRA ve Confluence altyapısı hep open-source kütüphanelerden oluşmakta ve bu kütüphanalerin gelişmesinde Atlassian firması büyük destek vermektedir.

Bu konu ile ilgili Atlassian CEO'larından birisi olan Mike Cannon-Brookes'un çok güzel bir blogu mevcut:

The largest reason was mostly to contribute what we can to the community, and to a lesser extent so we didn't have to use some other horrible tracking system when writing Open Source code. We use a huge number of Open Source components (over 100 OSS dependencies at last count), we have committers on a huge range of projects (from Apache to OpenSymphony to CodeHaus and more) and it was another way for us to give back to the community.

Does it help sales? We've never been able to reliably track that, but I've heard of (directly) a few sales that have come from people using JIRA on say Spring, then suggesting it to their boss when they were looking for an issue tracker a year later. For every person I've heard from, there's probably 10 more I haven't - so it definitely doesn't hurt there.
http://blogs.atlassian.com/rebelutionary/archives/2007/03/commercial_open_source_license_donations.html

3) JIRA ve Confluence'un kalitesinin tek bir nedeni vardır o da; açık dünya. Atlassian firması ürünlerine yön verirken para veren müşterilerin isteklerinden daha çok open-source topluluğun isteklerini gözönünde bulundurur.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı JIRA ve Confluence open-source dünyanın dışında düşünmek büyük insafsızlık olacaktır.
Bu arada Apache'den başka JIRA ve Confluence kullanan meşhur open-source ürünlere örnek:

http://jira.codehaus.org
http://jira.jboss.com
http://opensource.atlassian.com/projects/spring

Mustafa Tan
http://mustafatan.blogspot.com