kurfali

kurfali


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Bu Siteye Erişim Mahkeme Kararı İle Engellenmiştir!!! ( 54)

Yani o kadar yazdığımı "Telekom'da çalışıyorsun da ondan böyle diyorsun"a getirdiniz ya. Telekom'da veya ilgili bir yerde çalışmıyorum. Çalışıyor da olabilirdim. Bunun görüşlerimle bir alakası olmazdı. Mevzu bahis siteden bir başlıkta pek de güzel anlatılmış benzer durum: tartismayi muarizin rumuzuna tasimak

Bu Siteye Erişim Mahkeme Kararı İle Engellenmiştir!!! ( 54)

Evet, aynı işkenceden ben de muzdarip oluyorum. Ama bu olayda Telekom'u tahkir edecek bir fırsat da göremiyorum. Kusura bakmayın, kırıcı olduysam.

Bu Siteye Erişim Mahkeme Kararı İle Engellenmiştir!!! ( 54)

Evet bu mesajı yazmak için üye oldum. Haklısınız. 256 K'lık internet için bir dünya para bayılmamızın bu mevzu ile alakası yok elbette. Tepki yanlış bir noktada odaklaşıyor ben ona kızıyorum. Sözlük'te Telekom'a "ana avrat küfreden" muhtevada yazılar çıktı. Soruyorum böyle bir şey olabilir mi? Kim kime böyle alenen hakaret edebilir? Sözlük diye, internet diye kime veriliyor bu hak? Yarın bir gün aynı şey burasının başına da gelebilir. Birisi çıkar Fazla Mesai'nin şahs-ı manevisine küfreder. Çok mu hoşunuza gider bu? İki şey var... Tepki yanlış bir noktada yoğunlaşıyor. Ve tepki hedefsiz. Yani kusura bakmayın, uyarı metnindeki ünlem işareti ile, sitenin Türkçe karakteri desteklememesiyle ilgileniyoruz. E ünlem işareti bir tane olsaydı, site Türkçe karakterleri destekleseydi, bu kapama levhası çok düzgün olsaydı "oh, iyi olmuş Ekşi Sözlük'e" mi diyecektik? Biz bilgisayarcı adamız; Apache mi IIS mi, yok 8859-9 mu 1254 mü, PHP mi Ruby mi ona bakarız diyorsak o başka tabi.

Bu Siteye Erişim Mahkeme Kararı İle Engellenmiştir!!! ( 54)

İşaret sıfatı kullanmak yerine doğrudan bana hitap etmenizi tercih ederdim efendim. Finans sektöründe yazılım geliştiren bir mühendisim. Evimde ADSL var.

Bu Siteye Erişim Mahkeme Kararı İle Engellenmiştir!!! ( 54)

Türk Telekom'un çağa ayak uydurmakta zorlandığını pekala kabul ediyoruz. Ama Ekşi Sözlük sitesine erişimin engellenmesinin Telekom'daki zihniyetle, çağdışılıkla ne alakası var benim internetimin güzel insanları? Sitede bu konuyla ilgili yapılan yorumlar da aynı düzeyde bilgisizliğe dayanıyor. Telekom açıklamasını yapmış düzgün bir şekilde. Olay emniyetin başvurusuyla yapılmıştır diyor. Yarın emniyet, fazla mesai'ye de kıllanır, insanlara iş yasasını ihlal ettiriyorlar fazla çalıştırarak derler Telekom'a başvururlar. Telekom burayı da engeller. Telekom'un burada görevini yaptığı, sitenin popülaritesi, itibarı, iktidarı ile ilgilenmediğine dikkatinizi çekerim. Bence Telekom doğru olanı yapmıştır. Her ne kadar siteye erişimin yasaklanmasını doğru bulmasam da Telekom'a bu konu üzerinden yöneltilmiş temcit pilavı gibi dönen hakaret ve eleştirileri de doğru bulmuyorum. Sonuçta kâr amacı güden bir işletmedir ve hatta devletin kurumudur. Kimse bir kurumu, işletmeyi, firmayı bu denli tahkir edemez, etmemeli. Eleştirilmesi gereken emniyetin uygulamasıdır. Emniyetin başvurusuyla vazifesini yapan Telekom değil. Hiçbir siteye imtiyaz tanımayacağını göstererek aslında Telekom alkışlanacak bir iş de yapmış sayılabilir. Gel gelelim emniyetin yaptığı doğru mu? Esrar başlığı altında özendirici yazıların olduğu âşikar. Kaldı ki sözlükte esrar kullanan iyi bir çoğunluk da var. Bu durum, eğer yerel yasalara aykırılık içeriyorsa, mahkeme kararı ile sitenin yayınının durdurulması daha ciddi olarak ele alınabilirdi. Ne bileyim böyle aptal DNS numaraları yerine sunucusuna el konurdu, yayını tamamen engellenirdi. Herkes görevini yapmalı değil mi? Bugün nasıl bir gazete/tv suçu özendirici yayın yaptığında cezalandırılıyorsa, memleketimizde yayın yapan bir internet sitesi / sahipleri de yasalar çerçevesinde cezalandırılabilir. Bunu sansürle karıştırmamak gerekiyor, bir zahmet. Sansüre hayır, sorumlu yayıncılığa evet. Buyrun Telekom'u, ünlemlerini, sayfasının kaynak kodunu, Türkçe karakter desteğini filan değil; İstanbul Emniyet'i tartışalım.