kernel32

kernel32


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

fazlamesai.net'e soralım: Genç bir yazılımcı adayına ne tavsiye edersiniz? ( 45)

Arkadaslarimla birlikte,
bilginin ve emegin on planda oldugu ve ahlaki olarak daha yuksek ozgur yazilimi desteklememizin nedenide aslinda bunlar :)


merhaba,

açıkcası yazılan $eyleri okumaktan buyuk keyif alıyor aynı zamanda bir o kdar da bilgi sahibi oluyorum. konuyu da open source vs. micros~1 ayağına çekmek istemiyorum ancak alıntı yaptığım $u bolum hakkında ufak da bir soru yoneltmek istiyorum.

malum, --kapitalist yonde-- gelişen dunyada şu an için sektorde micros~1 egemeliği hakim ve ileride linux bunu ele tam tersine çevireceği öngörülüyor. bir çok coder, gru, yonetici vb. de bu tezin destekçisi. bunu da tartışmak istemiyorum çünkü konu ciddi bi şekilde sapacak.

ancak; dediniz ki emeklerimizin on planda tutulması için open source destekliyoruz. hatta bi senelik projeleri 5 ayda bitirebileceklerini iddia eden yoneticiler var vb. ancak open soruce bu konuda gerçekten çözüm mü?

ufak bir örnke vererek soru sormak istiyorum. open source felsefesi neye dayanır? açık ve bedava olmasına. en azından kapitalist yapıdan daha ucuzdur. ancak zamandan, yeri geldiğinde maaşınızdan kısmak isteyen --zamanı gelince onların yerinde olacağımız-- yoneticiler, open source seçerek maliyetleri kısıyor. (en azından bir çoğunun tercih nedeni bu değil mi?) mesela mssql'e binlerce dolar yerine mysql'e donation tadında paralar vermek herkesin hoşuna gidiyor.

peki yarın obur gun bu yoneticiler, aynı bu mantıkla maaşlarda, çalışma zamanlarında vb. daha da kısıntıya gitmez mi? bu bağlam da aslında open sourceu seçerek, yarın obur gun bilginizi, emeginizi de "açık" hale getirilmesi riskini almıyormusnuz? (aynen open engineering veya rebuildable engineering kavramları gibi.) bugun veritabanı programına odemeyi yapmaktan kaçan yonetici yarın "nasılsa maliyetleri dusurebilliyorum" mantığıyla sizden akıllara ziyan şeyler isteyemezler mi? bu konuda ne dusunuyorusnuz

fazlamesai.net'e soralım: Genç bir yazılımcı adayına ne tavsiye edersiniz? ( 45)

merhaba,

abi ozel mesaj atmak istedim mumkun olmadı. eğer mumkunse benimle ileti$ime geçebilirmsin mail vb. yoluyla, bu konudan sapacak biraz ancak okul vb. konularında konu$mak isterim.

selamlar.

fazlamesai.net'e soralım: Genç bir yazılımcı adayına ne tavsiye edersiniz? ( 45)

merhaba,

cevaplar için çok çok teşekkür ediyorum. hepsi doyurucu ve bilgi verici cevaplar. bunun yanında sizden ufak bir de analiz istiyeceğim. $u anda sektörde hangi daldan mezunlar daha fazla gözüküyor? sizin tandıklarınız arasında. ve de gelecekte --open source, micros~1, veya akademik perspektifden bakılınca-- hangisinde daha fazla umut ışığı görüyorsunuz? matematikçiler teorik olarak daha bilgili olduklarından mı avantajlı olacaklar? yoksa gelişen teknolojiler ve dillerin hemen hemen hepsine yakın olduklarından bilgisyar,elektornik mühendisleri mi avantajlı olacaklar? bu konudaki öngörüleriniz nelerdir?