husy

husy


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Bu Bilgiyi Barkodlasak da mı Saklasak, Barkodlamasak da mı Saklasak? ( 6)

Sanırım benim asıl anlatmak istediğim nokta pek anlaşılamış
Yazımın anafikri yazılım=bilgi önermesi üzerine ve bence bu eşitliğin çok ta doğru olmadığı üzerinedir. Yoksa her yazılımın lisansında bu tip kısıtlamalar olmalıdır, ve hatta her yazılım ücretli olmalıdır görüşünü savunan bir yorum değildir. di

Bu Bilgiyi Barkodlasak da mı Saklasak, Barkodlamasak da mı Saklasak? ( 6)

"Bir bilgisayar programı da tartışmasız bir "bilgi"dir, ve kullanımı karşılığında bir ücret ödenmesi istenmektedir"

Burada bana biraz elmalarla armutlar karışmış gibi geldi. Tabii ki bir bilgisayar programı tam anlamı ile bitler'den oluşan bir "bilgi katarı" dır. Ancak bu bilgi mesela endonezya'nın yüzölçümü şu kadar kilometredir tarzından bir bilgi değildir.
Bir bilgisayar programı salt bilgi olmasından daha çok üzerine emek&mesai&beyin hücresi&saç kılı harcanarak oluşturulmuş bir "ürün" dür. (Free software olsun-olmasın)

Bu anlamda sözünü ettiğim kaynakları harcayarak bir bilgisayar programı "üretmiş" bir kişi ya da kurumun bence bunu para karşılığı satmak istemesinde hiçbir kötü yan yoktur.

Öte yandan bu tabii ki de bütün bilgisayar programları para karşılığı satılmalıdır anlamına gelmez, ancak bir programı "bilgi" ye indirgeyerek ve "bilgi bedava olmalıdır" önermesinden yola çıkarak doğal mantık yürütümü sonucu "bilgisayar programları ücretsiz olmalıdır" yargısına varmak ve programlarını ücretle satan kişi/kurumları sanki "piyasadan voliyi vurarak köşeyi dönmeye çalışan oluşumlar" olarak görmek bana doğru gelmiyor. (Bazılarını bu klasma dışında tutuyorum :) )