BufferedReader

BufferedReader


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Java Kongresi İzlenimleri ( 35)


(standartlar da standartlar diyenler tarafından bir kaşık suda boğulsunlar sonra tabii eğer önce piyasa bitirmezse işlerini) ne yapsınlar?


Standartlara karsi bu kadar isteksizlik neden acaba ? Standartlarin olmasi bu kadar kotu bisey mi ?


Sonra mecburan Hibernate, Object database filan... Internet işleri iyice allak bullak etti, bakar mısınız terimlere: JSF, JSP, Spring, Struts, en çok adı geçen şeyler olmayan işleri biraz oldurmak için, problemli altyapıyı görünmez kılmak için bir sürü akıllı adamın emek harcadığı teknolojiler. 2005 yılındayız ve hala bunlarla uğraşıyoruz. Biri "bilgisayar dünyası çok hızlı ilerliyor" mu dedi?


Terimler gayet guzel :) hepsi birer alternatif, daha bircok terim var ornegin JSF ye alternatif olan tapestry (kilim). Java dunyasi gayet hizli ilerliyor hemde standartlara ragmen ...

Kamu Sektörü Linux Yetkinlik Merkezi Açıldı ( 13)

goyaaa office programlarinin tanesini 2$ 'a vermisler. openoffice gibi daha kalitelisi ve bedavasi varken....

Java Kongresi İzlenimleri ( 35)

Ben ISO8859-9 ve Cp1254 orneklerini vermemdeki sebep micro~1 un bu kurumlar tarafindan standartlar icin zorlanamamasi idi, yoksa Turkce karakter sorunu ister Java 'ya ait degil, bu kodu yazan kisiye ait biseydir. Sonucta Java %100 d unicode destekli


Yukarıda da belirttiğim gibi, işlerin güllük gülistanlık olmadığına tekrar dikkat çekeyim istedim. Yoksa bol para ve bir sürü zeki adam şirketin emrinde olunca çözülmeyecek sorun var mıdır, pek fazla yoktur herhalde.


Ornegin :
HttpSession session = pageContext.getSession();

deyince tum JSP/Servlet kablarinda HttpSession nesnesini alirsin bu bir standarttir, ve her yerde aynidir. Standart deyince benim aklima bu geliyor.
Kisacasi Tomcat de calisan bu kod gidip baska bir kabda da calisir (container), method not found hatasi almazsin -ki esas onemli olan budur.


Generics mi özgün? Özgün sözcüğünü "unique" olarak da alsanız "original" olarak da alsanız bana pek doğru görünmedi dediğiniz.


Dogurusun ama ben Java nin kendi icerisinde yeni bir ozgunluk olarak tanimlamak istemistim, Assertion hakkinda ki fikirlerin nelerdir ?


IDE çok çok önemlidir, Eclipse ne kadar önemliyse Visual Studio.NET de bazı işler için o denli önemlidir ama yine etmeyin eylemeyin diyorum, biz burada dilin kendisinden bahsediyoruz ve onun gücünden, tartışmanın orta yerine Eclipse'i, NetBeans'i sokarsanız konu Java dediğimiz "dil"in gücünün dışında bir mecraya kayar, bunu doğru bulmuyorum.


Bu sozlerinizi ben katilmiyorum, programlama dili deyince bence top yekun olaylara bakmak lazim. IDE sizlik yuzunden Java teknolojileri su zamana kadar cok yipratildi ve kolayca anlasilamadi.

Java'dan kim esinlenirse esinlensin daha onceden de belirttihim gibi (bence konu disina cikmaliyizzz) Platform ve satıcı bağımsızlığı Java'nin en buyuk avantaji. Bu avantajlar JCP tarafindan korundugu surece bu boyle devam edecektir.


Hah, bakın ne güzel demişsiniz. Küçük şirketleri ve süper hacker modunda 7/24 bilgisayar başında saç dökmeyen insanları hesaba katalım demişsiniz, tam da bu argümanlardan ötürü MIT'nin meşhur hocalarından Greenspun J2EE milletin yeteneklerini zorluyor, orta ölçekli işler için .NET kullanın diyor. Buyrun buradan yakın. Kriterimiz bu mu olacak?

Greenspun demis ama cok genel bir soz soylemis. J2EE 'den kastettigi nedir ? J2EE icerisinde sadece JSP/Servlet lerde olabilir EJB lerde olabilir. Zaten EJB'ye karsi tepkiler kendilerini yeni projeler olarak gosterdi. Hibernate, Spring Framework gibi teknolojiler bu tepkilerin urunudur. Java Teknoloji dunyasinin alternatifliligi cok hos. Ayrica Greenspun bu lafi Linux dunyasindaki bu karmasiklikla ne alakasi var, yoksa "tencere dibin kara seninki bende kara demeye mi" getiriyorsunuz :)


Larry Wall yaşadığı sürece imkansız. Öte yandan JCP gibi demokratik bir sürece Microsoft'un katılmasını engelleyen ne? Ben bile katılabiliyorsam? (Hemen hatırlanması gereken bilgi, IE yüzünden küfrettiğimiz Microsoft, W3C üyelerinden ve öneri sunanlarından biridir).

Microsoft un W3C uye olmasi, yapmis oldugu kural tanimazliga hafifleticilik getiremez. Niye JCP'ye uye olmuyor sorunun cevabini ben net olarak veremem; bunu micro~1 'a sormak lazim ama adamlar bakti ki Java 'ya piyasayi ele geciyor, ustune ustuk mahkeme kararlariyla milyonlarca dolar kaybediyorlar hemen manevra yapip C# 'i cikartilar. Boyle bir pazarlama politikasi icerisinde JCP 'ye uye olmak yoktur herhalde.

Java Kongresi İzlenimleri ( 35)


Etmeyin eylemeyin. Sözlerinizi duyan da ANSI [1], ISO gibi oluşumlar yok sanacak. Bu kurumlarda öneriler, taslaklar, oylamalar yok sanacak.


Bu kurumlar tabii ki cok onemli ve degerli ama micro~1 karsinda ne kadar etkili olduklari supheli, soyle bir ornek vereyim : Turkce karakter kumesinin ISO standarlarina gore ISO-8859-9, ama micro~1 karsiligi sizce ayni mi, tabii ki degil Cp1254 gibi biseyler. Bunun gibi basit bir olayda dahi yaptirici etkiler getiremeyen bu kurumlarin, bu yanlari bence eksik.

Bu tur standart disi hareketlere karsi Sun olayi en basinda gorerek micro~1 actigi dava ile yilanin basini ufakken ezdi :)


Sözlerinizi duyanlar, vakti zamanında insanlar J2EE, EJB gibi standartlar var ne güzel, yaşasın deyip sonra da IBM'den falanca filancanın "Application Server"ına geçişte hiçbir sorun yaşanmamış, her şey güllük gülistanlık olmuş sanacak.


Bu konuda ufak sorunlarin yasandigi dogru ama sebebi kodlarin uyumsuzlugu degil standartlar yine kullaniciyi koruyor, buradaki sorun konfigurasyon dosyalarindaki (xml dosyalarindaki) standartsizlik ki JCP bu konuda ne yapabilir ki ?


Java'nın bunu ortaya koyan ilk dil olduğu söylenmiyor (haklı olarak) ama bu dilin yapısında ciddi bir yenilik olarak lanse ediliyor. Bunu gören bir insan demez mi: Yahu bu JCP ne menem bir süreçmiş, nasıl bir organizasyonmuş da bunu şimdi akıl etmiş, bu kadar deneyimli programcı, bu kadar büyük şirket bir araya gelmiş de ancak şimdi mi bunu akıl edebilmiş? Üstelik madem sözdizimi bu şekilde basitleştirecekti buna çok daha önceden ağırlık verilmesi gerekmez miydi?


Bu sizin kendi fikrinizdir saygi duyarim, gec kalinmistir diyenler olabilir veya Java su zamana kadar cok iyidi, ne halt yemeye bunlari getirdiler ki diyenler olabilir, ama ortaki gercek bunlarin artik Java 5 de var oldugudur. Bunun yaninda Java'nin Generics ve Assertion gibi ozgun ozelliklerinde de bahsersek seviniriz. yigidi oldurelim ama hakkini yemeyelim.


Burada hazır "dil"in gücünden bahsederken, bazen Java'cılardan şu tür itirazlar duyuyorum: Yahu ben Eclipse kullanıyorum, süper IDE, "get"terları, "set"terları otomatik olarak yazıyor sınıf içindeki üye değişkenlere bakıp. Benim tepkim: Dile bunu otomatik ürettiremeyince IDE'nin gücüne bel bağlıyorsunuz. Dili çok daha güçlü kılmak yerine IDE'nin işlevselliğinden dem vurup sanki dilin gücüymüş gibi gösteriyorsunuz.


Bu konuda size hak veriyorum ama sunuda goz ardi etmeyelim, micro~1 su zamana kadar ne kazandiysa kolay bir sekilde uygulama gelistirme araclarindan kazandi. IDE'lerin onemini cok buyuk. "vi da kod yazsinlar efendim" diyen bir zihniyeti cagimiz ne yazik ki kabul etmemektedir. Oyunu kuralina gore oynamak lazim -ki Netbeans ve Eclipse gibi gelismis IDE ler, bu oyunda Java Teknolojilerinin en buyuk silahlari.


Toz duman? Armutlarla elmaları mı kıyaslıyoruz? Bir yanda VM üzerinde çalışan Java teknolojisi, öte yanda doğrudan mimariye yönelik binary kod üreten C derleyicileri. Kaldı ki, yine standartlara uygun C kodunu alıp ister Windows için, ister GNU/Linux için, ister Solaris için derlersiniz ve güzel güzel çalıştırırsınız. (Basit bir örnek: Millet tamamen UNIX sistemler üzerinde geliştirilen ve gcc, make, vs. için yazılan GMP - GNU Multiple Precision library sistemini alıyor ve MS Windows üzerinde derliyor, çalıştırıyor filan ki burada küçük bir uygulamadan bahsetmiyoruz, epey ciddi, detaylı, büyük, sofistike bir sayısal işlem kütüphanesidir söz konusu olan).


Sonucta C dilini her kullanan isletim sistemi yazacak degil, olaylara bu acidan bakacak olursak C de bir programlama dili, Java 'da , Pascal 'da.

Sizin verdiginiz ornekteki projenin boyutlari tam bilimiyorum ama ortada birde Visual C++ gibi bir gercek var. Herkes gcc gibi derleyiciler kullanmiyor, bu konuda dikkatinizi cekmek isterim. IDE sinin guzelligi sayesinde pek cok taraftari var. Hadi simdi standartlari saglayin bakalim ??


JCP'dekilere bir öneri: Madem C#'tan esinleniyorsunuz bazı şeyleri, bari şu get/set'lerin "property" gibi görünüp "method" olarak çalışmasına izin veren sözdizimini de alsaydınız ya, böylece sürekli BirNesne.getBasitBirProperty(); ve BirNesne.setBasitBirProperty(12); yerine BirNesne.basitBirProperty ve BirNesne.basitBirProperty = 12; vs. yazılabilseydi.


Bu esinlemek ifadesini pek sevmedim, C# in kimden esinledigi cok ortada. Sonucta bu esinlenme meselesinin disinda Java'nin en buyuk iki avantaji platform bagimsizligi ve satici (vendor) bagimsizligi. En azindan bu ikisi tam anlamiyla C# olmayacak (sakin mono projesinden bahsetmeyin, hala eski .NET catisini destekliyor)


Ya da aplikasyon da aplikasyon diye bir derdiniz varsa (enteresandır kongredeki sunumların ezici çoğunluğu masaüstü uygulamalardan/aplikasyonlardan değil, web programlamadan bahsediyordu) gider Qt kullanırsınız ve C++ ile yazdığını kodu ister GNU/Linux, ister MS Windows, ister bir cep telefonu üzerinde çalıştırırsınız.


Kongre hibernate, cep telefonlari ile ilgili sunumlarda yapildi. 2005 yilinda Turkiye'de ve Dunya'da uygulamalarin cogu web tabanli olmasi sunumlarin icerigini de bu yonde etkilemis olabilir. Kaldi ki Java'nin en guclu oldugu yerlerden bir tanesi cep telefonu sektoru. Cep telefonlarda oyunlarin neredeyse %95 'i J2ME ortaminda Java ile yaziliyor. Bu konuda biraz ince eleyip sIk dokumanizi tavsiye ediyorum. Insallah seneye cep telefonu agirlikli bir kongre olur, kongrede anlatilanlar Java'nin dunyadaki yerini belirlemez, hersey kismet nasip.


12-13 yıldır geliştirilen bir işletim sistemi çekirdeğinden bahsetmişsiniz. Çok güzel bir örnek. Acaba demokratik mi değil mi? Torvalds, gelişmenin çanına ot tıkayan bir diktatör mü? JCP gibi bir süreçle işlese idi Linux dediğimiz çekirdek bugün çok daha iyi bir noktada mı olurdu?


Java, JCP ile birlikte var olmadi, daha sonradan standartlari korumak icin var oldu ve bence gerekli ve hos bir topluluk. Torvalds icin diktetor demiyorum ama gelisimi ve kavgalar ortada. Bu sekilde micro~1 ile cok iyi kapisamiyor, yayginlamiyor (masaustu icin konuyorum) cunku insanlarin kafasi cok karasik (basit bir sirketi veya az bilgili insanlarida hesaba katmak lazim sonucta pazarin buyuk cogunlugunu onlar olusturuyor.)


Dil cephesinden bakalım, milyonların sevgilisi, kara gün dostu Perl dilinin 15 (yoksa 16 mı?) diktatörü (!) Larry Wall yüzünden Perl programcıları tutarsızlıkların pençesinde ölüm kalım savaşı mı veriyorlar, işleri bu anti-demokratik (mi acaba?)


micros~1 perl e bir el atarsa o zaman goruruz standartlarini ve demokratiklesmeye olan dusmanligi.


Bunları masaya yatıralım ve tartışalım hep birlikte. Bazı şeyleri öyle hap gibi kabul etmeyelim, biraz içini deşelim, işin ucu nereye varıyor biraz spekülasyon yapalım.


%100 katiliyorum..

Java Kongresi İzlenimleri ( 35)

> Neden bu JCP bu kadar övülüyor?
Programlama dillerinin gelisimi sirasinda JCP gibi bir ortak platform benim bildigim kadariyla yok. Bu iyidir kotudur tartisilir ama JCP sayesinde dilin ileride ne asamalara gelebilecegini ongorebiliyor hatta sekillendirebiliyorsunuz, hemde bu standartlar korunuyor.

Kimse boxing/unboxing gibi ozelliklerin yeni geldigini, Java'nin bunu ilk olarak ortaya koydugunu soylemiyor ki ? Sadece Java icin yeni oldugu soyleniyor, bunun da sebebi JCP 'nin karari bu sekilde olmus olmasi.


Sanki o tarz bir dil standardı oluşturma biçimi olmasa onbinlerce Java programcısı "cık cık cık, bu dil demokratik süreçlerden geçmeden oluşuyor, o yüzden ben Java ile güzel paralar kazanmaktan vazgeçip bunu bir prensip meselesi yapıp demokratik süreçlerle geliştirilen bir dil+teknoloji kullanmaya başlayacağım bundan böyle" diyecek.


Demokratik bir oylama ve standartlar olmadan olaylarin nelere geldigini gorduk. Ornegin bir C'yi ele alalim, her firmanin kafasina gore cikartigi derleyiciler yuzunden ortalik toz duman icinde


Linux un kernel i icin otorite Linus Torvalds olmasina ragmen diger taraflarda standartlar pek rayinda gozukmuyor


Kisacasi Java bu standartlardan ve bunun dogal sonucu olarak tutarli davranislarindan epey bir prim yapiyor, isteyen tercih eder veya etmez orasi ayri...


Java Kongresi İzlenimleri ( 35)

.NET Webform ile ayni, yani artik Java da web uygulamasi gelistirme cok zor diye bir sey soylenemeyecek. Webform lar hakkinda derinlemesine bilgim yok ama Struts ve JSF 'nin birlesmesinden ortaya cikacak olan Shale projesi cok $Ik olacak gibi
bkz : Shale [today.java.net]

Java Kongresi İzlenimleri ( 35)

Dogru biraz yasli kaldi ama Turkiye'de ihtiyaci olup da uygulamayan firmalar sayisini bir bilseniz. Hey gidi hey

Java Kongresi İzlenimleri ( 35)

O seansda cok fazla bir konusma olmadi, ama insanlarda soyle bir dusunce var, Java daki tum gelismelerden sorumlu firma Sun Microsystems. Bu boyle degil. JCP (Java Community Process) gozden kacmamali.

Java'ya bu C++ sal ozellikler neden cok gec geldi; cevap JCP ihtiyaci simdi hissetti, karar verdi, belirttimler cikti, onaya sunuldu, kabul edildi ve su an karsimizda... (java 5.0)

Java Teknolojileri Kongresi hepimize hayirli ugurlu olsun.