a4tech

a4tech


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

fazlamesai.net'e soralım: Özgür yazılım için neden GNU/Linux? ( 68)

oncelikle slm. Coktan beri linux ile tanışmak istiyordum. yanlıs hatırlamıyorsam bundan 7 veya 8 ay once linuxnet in verdiği mandrake 10.1 ile başlamıştım. Mandrake nin kurulumu oldukça kolay kuranlar bilir. Libraryleri kurduğum halde program kurulumunda bayağı bir zorluk cekiyordum. Cesitli bağımlılıklar library eksikleri vs. ve 1 hafta kadar once yilmaz la hangi linux dağıtımından konusurken gentoo onderdi. Onada su an bana yardım eden cok değerli bir arkadaşım önermiş. velhasıl "gentoo 2005.1 universal cd" yi indirdim cd ye yazdım. Bu arada laptop bulma cabalarındayım. Gentoo nun kurulumunun zor olduğunu biliyordum. yapacağımız ise laptop dan msn e bağlanıp kendi bilgisayarıma gentoo kurmak. sonucta laptop u bulamadım tabiki. diğer arkadaşımla nasıl kurcaz diye konusurken kurulum esnasında "irssi" ile irc sunucusuna bağlanabileceğimi oğrendim. bu beni cok sevindirdi. Ayrıca ssh açarak uzaktan kurulum yapılabileceğini de oğrenmiş oldum. arkadaşım uzaktan benim bilgisayarıma bağlanarak gentoo temel kurulumunu yaptı. kernel derlemesi , mount noktaları , disk biçimlendirmesi gibi konuları ben yapmadm ama araştırmalarımdan dolayı az cok bilgiye sahibim. temel kurulumu yaptıktan sonra "emerge kde" yaparak kde yi kurduk. bir kaç ayar yaptık ve artık gentoo linux elimdeydi. Araştırarak deneyerek bozarak bir şeyler oğreniyordum. Öğrenecem diye az bozmadım sistemi =) sağ olsun arkadaşımızın bana cok yardımı dokndu hala da yardım eder. yoksa linux den bayağı bir uzaklaşacaktım.

Soruyorum hangi sistemde kurulum yaparken irc ye bağlanmak , text based on tarayıcıyla internette gezinmek ve en güzeli kurulumu uzaktan yapmak mümkün ?

Şu an windows xp ve gentoo kurulu. Windows ile gentoo yu aynı oranda kullanıyorum sayılır. Ha neden aynı oranda kullanıyorum onu da soyleyeyim , Web programlaması ile ilgileniyorum (php) geliştirme ortamı ve bazı alışkanlıklar bana windows kullandırtıyor. O programların linux karşılığı tabiki de var hatta daha iyileri var ama insan alışında bırakması biraz zor oluyor. Linux ile yeni tanışanların en temel sorunu da bu bence. Alışkanlıklar.. Bilgisayar aldığınızda windows kurulu olarak geliyor ve hayatınızın her alanında windows kullanıyorsunuz. Sol - üst köşede bilgisayarım simgesi başlat menusu vs. İnsanın içine işlemiş. Yeni bir sisteme geçtiğinde insan onları arıyor. Windows daha user friendly denmiş. Evet tasarımı güzldir ama windows kullanınca bilgisayar kullanmış olmuyorsunuz. Mouse kullanmış oluyorsunuz. mouse kullanıcısı oluyorsunuz. Linux e geçince coğu kişi "aaaa bilgisyarım yok , aaaa C:\\ yok aaaa denetim masası yok" diye şaşıyor. Buna ben de şahit oldum.

Linux kullanmak daha eğlenceli,kolay,rahat windows kadar. "emerge apache" yaz indirsin derlesin. iki tane config dosyası düzenle tamamdır. Bunu yapmak bu kadar zor olmamalı...

Ben rahatı tercih ediyorum sistemin nasıl calıstığı beni ilgilendirmiyor derseniz windows,
Yok kardeşim ben sistemi en ince ayrıntısına kadar inceleyecem, nasıl calısıyor nerede ne oluyor, keşfetmek istiyorum ve IT alanında gelişmek istiyorum diyorsanız LINUX!!