GitLab Vakası: Felaketi Şenliğe Çevirmek

8
butch

Haberiniz olmuştur. GitLab’da dün üstüste büyük sorunlar yaşandı. Öncelikle spam yoluyla saldırıya uğrayan sistemlerindeki sıkıntılar, bununla mücadele ederken başlarına gelen - aralarında yanlışlıkla asıl veritabanı verilerini silmek de bulunan - başka sorunlarla devam etti.

Özellikle ücretli hizmetlerde, sorunu hızlıca çözmek, tekrar etmemesi için önlemler almak önemli. Gitlab ekibi bu konuda iyi bir iş çıkarmış gibi görünüyor ama konuyu ilginç kılan, GitLab’ın yaşanan sorunları çözüm süreçlerini ele alış biçimi ve kasıtlı ya da kasıtsız olarak ilgiyi başka bir noktaya çekmiş olması.

GitLab ekibi krizle mücadelesini YouTube’dan canlı yayınlamak, olumlu tepkileri ve destekleri paylaşmak ve tüm bunları belgelemek gibi çok alışılageldik olmayan yöntemler seçti. Tüm süreci bu internet camiasının gözü önünde paylaştıktan sonra da kendilerine bir “post-mortem” yazma ödevi vermeyi de ihmal etmediler.

Alanında büyük bir yarış içinde olan Gitlab yaşadığı sorunları ele alış ve sunuş biçimi sebebiyle yarışta önemli bir atak yapmış, bilişim sektörüne heyecanlı bir macerayı canlı izleme fırsatı sunmuş ve kullanıcılarının takdirini kazanmış oldu.

Herkesin ders alması dileğiyle.

Görüşler

3
tongucyumruk

Olayi baslatan arkadasin sirketteki statusu de guncellenmis: https://gitlab.com/yorickpeterse

3
hb

PostgreSQL'den cevap gelmiş mevzuyla alakalı http://blog.2ndquadrant.com/dataloss-at-gitlab/

1
butch
Görüş belirtmek için giriş yapın...

İlgili Yazılar

Gitlab Pages Topluluk Sürümünde

butch

GitHub'dan bildiğimiz, GitLab'a da 8.3 kurumsal sürümü ile gelen Pages, bugün çıkan 8.17.0 sürümüyle topluluk sürümüne de eklendi. GitLab Pages özetle, statik web sitelerini gitlab altyapısıyla sunmanızı sağlıyor. Bunu yaparken tıpkı GitHub'da olduğu gibi çeşitli araçlardan yararlanabilir (jekyl, brunch, ...) ya da statik içeriğinizi doğrudan sunabilirsiniz. Sitenizi özel alan...

GitLab veritabanını ölçekleme

murat

Scaling the GitLab database

Merhaba Medium'da bir GitLab çalışanının yazdığı bir yazıya göz gezdirdim. Okumak isteyebilecek birilerinin olabileceğini düşündüm.

GitLab uzun bir süredir başına gelebilecek felaketlere önlem olarak tek bir veritabanı(PostgreSQL) sunucusu ve tek bir kopya kullandı. Bu GitLab'ın varoluşundan bu yana ilk bir kaç yıl oldukça iyi çalışıyordu. Ama zamanla bu...