myx

myx


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

HTML Formlarının Rastsal Fonksiyonlarla Korunması ( 21)

2 yıllık bir tartışmaya cevap yazmanın dayanılmaz hafifliğini bir kenara bırakacak olursam, form alanlarına serpiştirilen rastgele üretilmiş veriler tam anlamıyla bir koruma sağlamaz. Bir web siteye yollanan bilginin bir insan tarafından yollanıp yollanmadığını anlamak için yapılan şeyin genel olarak şu olduğunu biliyoruz: "İstemciden öyle bir bilgi girmesini iste ki, o bilgiyi saldırı yapmaya programlanmış bir robot değil, bir insan doğrulayabilsin."

Makalede söz edilen korunma yöntemine bu düşünce doğrultusunda bakacak olursak, böyle bir yöntem kolaylıkla aşılabilir. Sayfaya istekte bulunan robot basit bir RegExp deseni yardımıyla "name"de belirtilen rastgele üretilmiş değere ulaşabilir ve artık ne için programlanmışsa o işlemi rahatlıkla sürdürebilir.

Şu an için "güvenlik kodu" kullanmak hala en iyisi sanırım.

(PHP ile hazırlanmış o klasik siyah - beyaz güvenlik kodlarının OCR yazılımlarına karşı yalnızca süs eşyası niteliğinde olduğunu vurgalamak da lazım, "bakın benim güvenlik kodum var" diyen dostlarımızı içinde bulundukları gafletten kurtarmak için)