doganSLX

doganSLX


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Biz ( 35)

Akisne, FM'de böyle tartışmaların-paylaşımların da bulunması, bilişim camiası açısından önemli bir boşluğu dolduruyor; bilişim çalışanlarının da hem direkt kendi mesleki kulvarı ekseninde hem de bu kulvarın dışında, toplumsal olaylarla kirlenmelerini sağlıyor.

Biz ( 35)

Editör haklı, ama ben de basit yazacağım;

-"Yarı İletkenlik" i bulan İngiliz fizikçi John Barden bir Marksist idi ve icatlarını düşünce yöntemine borçlu olduğunu söylüyordu.

-Einstein bir sosyalist'ti.

-Kapitalizm'e kızmayalım; ABD dünyayı en çok kana bulayan ülkedir, Hitler Klasik Kapitalizm'in çocuğudur.

-"Ama bilim, zenginlik, hayatı kolaylaştıran, hayatı yaşanır kılan her türlü buluş kendi çıkarları için çalışan, işini iyi yapan Ben-cilerin eseriydi."

Linux? GNU?

-Bakınız: SSCB'de mühendislik.

-Hitler bariz bir faşist idi, Almanlar'ı kurtarmak aşkıyla yola çıkmış bir "biz"ci değildi.

Saygılar.

Linux üzerinde Microsoft ( 25)

Ben bir güvenlik uzmanı olmamakla birlikte, bu işi ciddiye alıyor ve takip ediyorum, 5 yıldır da admin'i olduğum sistemin böyle bir sorunu olmadı. Yani patch işini güvenlik uzmanlığına bağlamak biraz abartılı oldu. Zaten huylanıyorum bu güvenlik uzmanlığı olayına; "antivirus firmaları virüs üretirler mi acaba" gibi kıllanıyorum mesela... Netice itibariyle ciddiye almak gerektiğini de düşünüyorum.

Bir örnek vermek istiyorum, ufak bir katkı olması babında:

Çernobil virüsü tesbit edildiğinde, derhal önlem almış (yaklaşık 40 makinadan 1 tanesi etkilenmişti) ve o ana kadar microsoft'tan indirdiğim çeşitli dosyalar da dahil tüm sistemi scan etmiştim; microsoft'tan indirdiğim tüm dosyalar virüslü (çernobil) çıkmıştı.

Şimdi birisi bir virüs yazıp salıyor, bu virüs ve varsa kullandığı açık tesbit ediliyor ama edilene kadar azımsanamayacak sayıda firma ve/veya kişi etkileniyor. Nasıl engellersiniz? Firewall mı dediniz... CheckPoint Firewall1 mi koruyacak sizi? Vardır mutlaka, ama bu işin sınırı yok. Bir yerde dışarı çıkmak için bir yol varsa, içeri de girilir.

Sanırım olay insan faktörüne gelip dayanıyor.

Adını hatırlayamadığım bir ilim adamının lafını hatırladım: "En güvenli bilgisayar fişi çekili bilgisayardır."