ChrisStephenson

ChrisStephenson


0 takip ediyor | 0 takip ediliyor


Bilgi alanları


İlgi alanları

Kredi kartı ve şifrelerinizi topluyorum, ama nasıl? ( 3)

"Kes yapışır" programcılığın hazin sonu....

Fazlamesai'ye soralım: 2018'de ne öğrenmeli? ( 48)

Sayende radarıma şimdi girdi. Ne Erlang'ı ne Elixir'i doğru dürüst incelemedim. Artık listeme girdi. Kullanıyor musun? Sen ne düşünüyorsun?

Fazlamesai'ye soralım: 2018'de ne öğrenmeli? ( 48)

İsmim geçtiği için benden de bir yorum.

Galiba bir daha Java gibi büyük bir olay olamayacak (şüküreler olsun). Dil alanı parçalanıyor. Ve bir miktar ilerliyor.

Scripting için Python ve R. PHPve perl'den daha uygar diller. R de yarı fonksiyonel.

Büyük şirketlerin dayatmaya çalıştığı yeni diller (Swift, Go, Dart) hiç beğenmedim. Bakalım kendi ürünleri dışında bu dillerinin kullanımını yayabilecekler mi?

Bu parçalanmış durumda (ve parçalanması bence olumlu) Racket yada ML/Haskell ailelerinden ilham diller kendi ekeoljik nichelerini bulacaklar. Erlang, Elm, Rust gibi. Gelecek fonkisyonel, static typed, strongly typed ve uygar bir type systemi ne ait. Yani null pointer exception olamayacak compile timede yakalanacak.

Kritik sistemler için başka bir gelişme Turing incomplete diller olacak. Finitistic computing yapmak istediği çoğu şey rahatlıkla yapar. Bunlar Blockchain içi ortaya çıkyorlar. Başka yerlere yaybilirler. Obsidian, Simplicity, F* örneğin. Programlama dilleri konusunda Microsoft (daha doğrusu Microsoft Research, Cambridge) Google ve Apple dan daha ileri. Yani MC bir dizi aklı başında araştırmacı işe almışlar. Simon Peyton Jones başta olmak üzere.

Bütün bunlarla başetmek için ne lazım? Bir iki dil konsunda somut dil bilgisi değil. Donanım yazılım ilişkisi hakkında derin bilgi. Yani Meldtown/Spectre anlayabileceksin. Lambda calculus, typed lambda calculus, SKI combinators bileceksin. Bir kaç derin fonkisiyonel dille uğraşmış olacaksın (Racket ve Haskell örneğin). Ve ne önemlisi programlama dilleri teorsinde sağlam bir temelin olacak.

Ondan sonra her işi için en uygun ( ve kutuphaneleri, frameworkleri en uygun) dill rahatlıkla kullanırsın...